Nie wchodź w poważny związek zanim tego nie zrobisz

by Dorota Leszczyńska

Nie wchodź w poważny związek zanim tego nie zrobisz

W życiu szukamy wsparcia, uwagi i miłości innych osób. To tak bardzo ludzka potrzeba. W związku z czym wchodzimy w bliższe relacje, a nawet decydujemy się na wejście w poważny związek. Jednak, czy zastanawialiście się kiedyś, czy jesteście naprawdę gotowi na ten krok? Czy macie wszystkie potrzebne narzędzia, by budować zdrowy i trwały związek?

Wielu z nas podejmuje decyzje o wejściu w poważne związki bez zastanowienia nad tym, czy jesteśmy na to rzeczywiście gotowi. Czasem skaczemy z kwiatka na kwiatek, bo tak bardzo boimy się być sami, więc robimy to bez większej refleksji. Bywa też, że szukamy wybawiciela lub opiekunki, która zagoi nasze rany i rozwiąże życiowe problemy. Natomiast ważne jest, abyśmy najpierw przygotowali samego siebie do zaangażowania emocjonalnego i partnerskiego, zanim przekroczymy próg poważnego związku.

Dlatego nie wchodź w poważny związek zanim nie przejdziesz następujących kroków.

1. Zanim nie pokochasz siebie

Wielu z nas pragnie znaleźć miłość i akceptację w relacjach z innymi. Często jednak zapominamy o jednym kluczowym aspekcie: miłości do siebie. Zanim przystąpimy do budowy zdrowych i satysfakcjonujących związków z innymi ludźmi, musimy najpierw nauczyć się pokochać siebie. To fundamentalna prawda, która często jest pomijana lub bagatelizowana w naszym społeczeństwie, ale nie można jej przecenić. Dlaczego zatem miłość do samego siebie jest tak istotna i jak wpływa na nasze relacje z innymi? Bo jej brak będzie powodował w nas niepewność i potrzebę stałego czerpania uwagi i wyrazów miłości od innych. Z czasem staje się to wręcz toksyczne i utrudnia codzienne funkcjonowanie.

2. Zanim nie zbudujesz poczucia własnej wartości

Poczucie własnej wartości stanowi fundament naszego samopoczucia i naszych relacji z innymi. Jest to przekonanie o naszych zdolnościach, wartościach i prawie do miłości i szacunku. Jednakże, zanim możemy budować trwałe i pełne satysfakcji związki, musimy najpierw zadbać o nasze własne poczucie wartości. Często zdarza się, że wchodzimy w związki, oczekując, że druga osoba wypełni tę lukę w naszym poczuciu własnej wartości. Jest to jednak zadanie, które leży głównie po naszej stronie. Bez solidnego poczucia własnej wartości możemy łatwo popaść w pułapkę toksycznych relacji, w których zależymy od innych w celu potwierdzenia swojej wartości. Dlatego tak ważne jest, abyśmy najpierw zainwestowali w budowanie naszej własnej pewności siebie i samoakceptacji, zanim oddamy się pełni związkowi z drugą osobą.

3. Zanim nie rozprawisz się z przeszłością

Przeszłość ma tendencję do rzucania cienia na nasze teraźniejsze i przyszłe relacje. Nieprzetrawione traumy, nieuzdrowione rany emocjonalne czy niespełnione oczekiwania mogą stawać na drodze do pełni szczęścia w związku. Dlatego niezwykle istotne jest, abyśmy najpierw dokonali spisu swoich doświadczeń z przeszłości i podjęli wysiłek w celu ich zrozumienia i zaakceptowania. Rozprawienie się z przeszłością wymaga czasu, pracy nad sobą i często wsparcia terapeutycznego. Jednakże, jest to kluczowy krok w budowaniu zdrowych związków, ponieważ pozwala nam uwolnić się od bagażu emocjonalnego i otworzyć się na prawdziwe, głębokie połączenie z drugą osobą. Dopiero wtedy możemy naprawdę skupić się na budowaniu przyszłości pełnej miłości i spełnienia.

4. Zanim nie poukładasz swojej teraźniejszości

Poukładanie swojej teraźniejszości to nie tylko kwestia rozprawienia się z przeszłością, ale także umiejętność życia tu i teraz. Często zagubieni w myślach o przyszłości lub nadmiernie skupieni na minionych wydarzeniach, zapominamy o obecnej chwili i rozwiązywaniu bieżących problemów. Życie przeszłością, narzekanie na swoją pracę czy nudne życie, niedostrzeganie szans czy niedocenianie tego, co się ma to tylko przykładowe recepty na nieszczęśliwą teraźniejszość. Poukładanie swojego życia wymaga praktyki jednak uważności, akceptacji, ale przede wszystkim działania. W darze przynosi za to ogromne korzyści zarówno dla nas, jak i naszych relacji. Dopiero gdy jesteśmy obecni i świadomi w chwili obecnej, możemy naprawdę zanurzyć się w relacji i budować ją na solidnym fundamencie autentyczności i współistnienia.

5. Zanim nie dowiesz się, czego chcesz od życia i od relacji z innymi

Zanim przystąpisz do budowy zdrowych i satysfakcjonujących związków z innymi, ważne jest, abyś zrozumiał, czego naprawdę pragniesz od życia i od relacji. Często wchodzimy w związki bez wyraźnego zarysu naszych własnych celów, wartości i oczekiwań. Jednakże, aby relacja miała szansę na sukces, konieczne jest jasne określenie naszych priorytetów i potrzeb. To pozwoli nam nie tylko wybrać odpowiedniego partnera, ale także skoncentrować się na budowaniu związku, który naprawdę odpowiada naszym dążeniom i wartościom życiowym. Zrozumienie siebie i swoich potrzeb to kluczowy krok w kierunku satysfakcjonującego życia i udanych relacji z innymi. Dopiero wtedy możemy naprawdę zbliżyć się do osiągnięcia pełni szczęścia i spełnienia w naszych związkach.

6. Zanim nie dowiesz się, czego potrzebujesz i co daje Ci szczęście

Czasem możemy być zgubieni w oczekiwaniach społecznych, presji grupy czy wpływie mediów społecznościowych, co utrudnia nam zidentyfikowanie własnych potrzeb i pragnień. Jednakże, dopóki nie będziemy świadomi tego, co jest dla nas istotne i co naprawdę nas motywuje, trudno będzie nam znaleźć satysfakcję w związku z inną osobą. Zrozumienie swoich potrzeb i tego, co naprawdę nas uszczęśliwia, pozwoli nam wybrać partnera, który będzie w stanie odpowiedzieć na te potrzeby i wesprzeć nas w dążeniu do spełnienia. To także umożliwi nam lepsze negocjowanie granic i kompromisów w związku, co jest kluczowe dla jego trwałości i harmonii. W końcu jeżeli on kocha morze, a on kocha góry to ani jedno ani drugie nie będzie szczęśliwe będąc razem w przysłowiowym Radomiu. Dopiero wtedy, gdy będziemy świadomi swoich własnych potrzeb i źródeł szczęścia, będziemy mogli w pełni zaangażować się w budowę satysfakcjonujących i trwałych relacji z innymi.

7. Zanim nie będziesz pewny/pewna, że to właściwa dla Ciebie osoba

Jednym z najważniejszych kroków przed wejściem w poważny związek jest również upewnienie się, czy partner, z którym chcemy się związać, jest dla nas odpowiednią osobą. I nie chodzi o to, że obiektywnie ma być ta osoba odpowiednia, ale jakby skrojona dla nas, przy której jesteśmy sobą. To nie tylko kwestia atrakcji fizycznej czy chwilowej fascynacji, ale głębszego zrozumienia i akceptacji drugiej osoby w jej całej złożoności. Zanim zdecydujemy się na zaangażowanie emocjonalne, warto przeanalizować naszą kompatybilność, zarówno pod względem wartości, celów życiowych, jak i stylu życia. Ważne jest, abyśmy czuli się pewni, że nasz partner wspiera nas w naszych dążeniach, szanuje nasze granice i akceptuje nas takimi, jakimi jesteśmy. Dopiero gdy mamy pewność, że to właściwa osoba, możemy otworzyć się na głębsze zaangażowanie i budowanie trwałej relacji opartej na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i miłości.

Podsumowanie

Zanim wejdziemy w poważny związek, musimy przejść przez proces samopoznania i samodoskonalenia. To kluczowy krok w budowaniu zdrowych, satysfakcjonujących relacji z innymi. Rozpoczynając od pokochania samego siebie i zbudowania poczucia własnej wartości, poprzez rozprawienie się z przeszłością i poukładanie teraźniejszości, aż po zrozumienie swoich potrzeb i wybór odpowiedniego partnera, możemy podjąć się budowy trwałej i satysfakcjonującej relacji. Dopiero gdy jesteśmy pewni siebie i swoich wyborów, możemy otworzyć się na miłość i spełnienie w związku z drugą osobą. Pamiętajmy więc, że inwestycja w siebie i swoje relacje jest kluczowa dla osiągnięcia pełni szczęścia i harmonii w życiu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *