Co warto zobaczyć w Palma de Mallorca? 12 ciekawych atrakcji

by Dorota Leszczyńska

Co warto zobaczyć w Palma de Mallorca? 12 ciekawych atrakcji

Stolica Majorki, wzbogacona jest nie tylko pięknymi plażami i turkusowymi wodami Morza Śródziemnego, ale także bogactwem zabytków kultury i architektury. Palma de Mallorca fascynuje historią sięgającą setek jak nie tysięcy lat wstecz, a także architektonicznym dziedzictwem, które mówi wiele o zmieniających się trendach i wpływach na przestrzenie miejskie na przestrzeni wieków.

Palma de Mallorca, nazywana obecnie po prostu Palmą, ma korzenie sięgające czasów rzymskich, kiedy to została założona jako osada o nazwie Palmaria Palms. Jednak to arabska dominacja, trwająca od VIII do XIII wieku, wpłynęła najbardziej na oblicze miasta, pozostawiając trwały ślad w architekturze, kulturze i dziedzictwie społecznym. Po zdobyciu przez chrześcijan w XIII wieku, miasto nadal ewoluowało, łącząc różnorodne wpływy w unikalną mozaikę kulturową.

Spacerując przez zaułki Starego Miasta, można napotkać malownicze renesansowe pałace, secesyjne kamienice i gotyckie kościoły, które wciąż emanują duchem przeszłości. Wiele z tych budowli zostało zbudowanych przez zamożnych kupców i arystokrację, świadcząc o znaczeniu miasta jako centrum handlowego i kulturalnego w średniowieczu.

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę podczas krótkiego pobytu w Palma de Mallorca? Przedstawiam moją subiektywną listę 12 ciekawych atrakcji znajdujących się w ścisłym centrum miasta.

Catedral La Seu de Mallorca, fot. www.liczilex.pl

1. Katedra La Seu

Katedra La Seu w Palma de Mallorca to jedno z najbardziej imponujących arcydzieł architektonicznych nie tylko na Majorce ale również w całej Hiszpanii. Budowa Katedry rozpoczęła się już w XIII wieku, ale prace kontynuowano przez wieki, co sprawiło, że Katedra La Seu jest jednym z najdłużej budowanych kościołów na świecie. Kolejnym rekordowym elementem jest imponująca rozeta nazywana „okiem gotyku”, która ma średnicę prawie 14 metrów. Ponadto, Katedra posiada jedną z 3 najwyższych naw gotyckich na świecie, osiągając wysokość 44 metrów. Na uwagę zasługuje także niezwykły ołtarz zaprojektowany przez słynnego hiszpańskiego architekta Antoniego Gaudiego, który wniósł swoją niepowtarzalną wizję do wnętrza tej monumentalnej świątyni.

Katedrę można zwiedzać odpłatnie od poniedziałku do piątku w wyznaczonych godzinach, jednak należy liczyć się z ograniczoną liczbą biletów. Wejście bezpłatne jest możliwe jedynie dla wiernych uczestniczących we mszy.

Ołtarz w Catedral La Seu de Mallorca, fot. www.liczilex.pl

2. Ogród S’Hort del Rei

Tuż obok Katedry oraz Królewskiej Rezydencji znajdują się Ogród S’Hort del Rei. Jego korzenie sięgają czasów arabskiej dominacji na wyspie, co dodaje im niezwykłej głębi historycznej i kulturowej. Ogród S’Hort del Rei, znany również jako Ogrody Królewskie, został założony w XIV wieku na terenie byłego arabskiego pałacu, który był rezydencją władcy wyspy. Dziś ogrody te zachowują wiele elementów swojej dawnej świetności, w tym charakterystyczne fontanny, aleje palmowe i bujną roślinność, które tworzą atmosferę relaksu i uroku. Stanowią idealne miejsce do sesji zdjęciowych i skrywają wiele artystycznych smaczków.

Ogrody królewskie S’Hort del Rei, fot. www.liczilex.pl

3. Stara hala targowa Llotja de Palma

Stara hala targowa Llotja de Palma została zbudowana w stylu gotyckim w XV wieku. Hala ta pierwotnie pełniła funkcję miejsca, gdzie odbywały się transakcje handlowe i spotkania kupców z całego regionu. Jej imponująca architektura, z wysokimi, smukłymi kolumnami i wspaniale zdobionym sklepieniem, nadal zachwyca odwiedzających swoim majestatem i historycznym znaczeniem. Dziś Llotja de Palma jest również wykorzystywana jako przestrzeń kulturalna, gdzie organizowane są wystawy, koncerty i inne wydarzenia, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów, zapewniając im możliwość poznania i docenienia bogatej kulturowo-historycznej spuścizny Palmy de Mallorca.

Llotja de Palma, fot. www.liczilex.pl

4. Twierdza Baluard de Sant Pere z widokiem na port

Twierdza Baluard de Sant Pere to jedna z najbardziej imponujących fortyfikacji w Palma de Mallorca, oferująca nie tylko historyczne zabytki, ale również niezwykłe widoki na port i otaczające krajobrazy. Zbudowana w XVI wieku, ta potężna twierdza była częścią systemu obronnego miasta, chroniącego je przed atakami morskich najeźdźców i piratów. Obecnie na jej terenie znajduje się Muzeum Sztuki Nowoczesnej, co odzwierciedlają niektóre eksponaty znajdujące się na jej terenie. Z związku z tym, że wzdłuż twierdzy ciągnie się deptak ze szpalerem palm, a od zachodniej strony mamy stary most Pont de Sa Porta de Santa Catalina na kanale Torrent De Sa Reira, to miejsce uznaję za godne zobaczenia na własne oczy.

Deptak Passeig de Sagrera przy Baluard de Sant Pere, fot. www.liczilex.pl
Most Pont de Sa Porta de Santa Catalina przy Baluard de Sant Pere, fot. www.liczilex.pl

5. Stare młyny w dzielnicy El Jonquet

Historyczne młyny wiatrowe zostały zbudowane w XVIII i XIX wieku i służyły do mielenia zbóż, produkując mąkę dla lokalnych społeczności. Dziś, choć wiele z tych młynów przestało funkcjonować w swojej pierwotnej roli, wiele z nich zostało zachowanych i odrestaurowanych, stanowiąc integralną część dziedzictwa kulturowego Palmy. Unikalne położeniem nad brzegiem morza sprawia, że stanowią doskonałą scenerię dla romantycznych spacerów i fotografii, zapewniając widoki na port i otaczające krajobrazy. Co ciekawe podobne młyny spotkamy także po drogiej stronie miasta niedaleko plaży miejskiej.

Stare młyny w dzielnicy El Jonquet, fot. www.liczilex.pl

6. Bazylika Św. Franciszka

Pierwotnie Bazylika Św. Franciszka wybudowana w XIII wieku była kościołem klasztornym należącym do zakonu franciszkanów. Fasada Bazyliki jest jednym z najlepszych przykładów gotyckiej architektury na Majorce. Wnętrze Bazyliki nie jest mniej imponujące, bogato zdobione złotymi malowidłami, rzeźbami i kaplicami. W jej wnętrzu znajdziemy cenne dzieł sztuki, w tym słynny obraz Nawiedzenie Matki Boskiej autorstwa malarza Francesca Herrera, znane jako El Viejo, oraz rzeźbę Chrystusa Ukrzyżowanego autorstwa Bartolomé Bermejo.

Basílica de Sant Francesc, fot. www.liczilex.pl
Basílica de Sant Francesc – widok od tyłu, fot. www.liczilex.pl

7. Twierdza Książąt z widokiem na plażę

Twierdza Książąt w Palma de Mallorca to nie tylko historyczny bastion obronny, ale również doskonałe miejsce, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na plażę i błękitne wody Morza Śródziemnego. Znajdująca się na nabrzeżu ta potężna fortyfikacja, zbudowana w XVI wieku, miała za zadanie obronić miasto przed atakami piratów i najeźdźców. Aktualnie to idealne miejsce do fotografowania zachodów słońca nad morzem, relaksujących spacerów wzdłuż nabrzeża lub po prostu kontemplacji uroku naturalnego piękna Palmy de Mallorca.

Mirador Baluard del Príncep, fot. www.liczilex.pl
Murada renaixentista de Palma, fot. www.liczilex.pl

8. Kościół Św. Eulali

Musicie wiedzieć, że św. Eulalia jest patronką miasta Palma de Mallorca. Legenda głosi, że Eulalia była młodą dziewczyną, która odmówiła wyrzeczenia się swojej wiary chrześcijańskiej podczas prześladowań, co doprowadziło do jej śmierci męczeńskiej. Jej relikwie znajdują się w tym dedykowanym Kościele, co czyni go ważnym miejscem pielgrzymkowym dla wiernych. Sam Kościół zbudowany w stylu gotyckim w XIII wieku na miejscu wcześniejszej świątyni romańskiej, nosi ślady różnych epok i stylów architektonicznych, co czyni go fascynującym miejscem dla miłośników historii i sztuki.

Iglesia de Santa Eulalia, fot. www.liczilex.pl

9. Kamienica Fortezy Reya

Secesyjna Kamienica Fortezy Reya z początku XX wieku jest zlokalizowana w sercu Starego Miasta. Nazwa kamienicy nawiązuje do jej pierwotnego właściciela, złotnika Lluísa Forteza-Reya handlującego na Balearach. Wnętrze kamienicy zachowuje wiele oryginalnych elementów, takich jak kute kraty, rzeźbione detale i malowane sufity, które świadczą o bogactwie i prestiżu pierwotnych właścicieli. Zewnętrzne zdobienia oraz charakterystyczne turkusowe elementy sprawiają, że Kamienica zwraca na siebie uwagę nawet jeżeli natrafimy na nią niechcący.

Can Forteza Rey, fot. www.liczilex.pl

10. Kamienica Can Corbella

Kolejna kamienica, która często trafia do przewodników turystycznych, to Can Carbella. Charakterystyczne rozety i zdobione fasada nie pozwalają przejść obok niej obojętnie. Budynek został zaprojektowany w stylu neomauretańskim przez Nicolau Lliterasa i powstał pod koniec XIX w. w wyniku połączenia trzech istniejących już w tym miejscu kamienic. Tym razem nazwa Kaminicy pochodzi od apteki Droguería Corbella, która działała na parterze przez blisko 100 lat. Przez wieki Kamienica gościła wielu znaczących mieszkańców, artystów i intelektualistów.

Edificio de Ca’n Corbella, fot. www.liczilex.pl

11. Ratusz miejski przy Plaça de Cort

Ratusz miejski przy Plaça de Cort to nie tylko centralna siedziba władz miejskich w Palma de Mallorca, ale również ikona architektoniczna i historyczna miasta. Budynkowi z XVI wieku towarzyszą urokliwe kawiarnie i zabytkowe budynki Starego Miasta. Jego fasada w stylu barokowym, ozdobiona bogatą rzeźbą i zdobionymi detalami, przyciąga uwagę odwiedzających, podkreślając prestiż i znaczenie instytucji miejskich. Na uwagę zwraca z pewnością zegar umiejscowiony nad balkonem, który jest ponoć starszy o 200 lat od samego budynku.

Ajuntament de Palma, fot. www.liczilex.pl

12. Drzewo oliwne na Plaça de Cort

Przy ratuszu rośnie także najstarsze drzewo oliwne w Palmie, bo jego wiek szacowany jest w różnych źródłach na kilkaset lat, przeważnie między 600 a 800 lat. Drzewo sprowadzono na plac z posiadłości Pedruixella Petit w Pollenca (z górach Serra de Tramuntana) w 1989 roku i posadzono je jako symbol pokoju. Wybór miejsca nie był przypadkowy, gdyż na Plaça de Cort zbierał się dwór feudalny, a samo słowo Cort oznacza sąd.

Plaça de Cort, fot. www.liczilex.pl

Podsumowanie

Palma de Mallorca to nie tylko popularny kurort wakacyjny, ale także skarbnica historii i architektury. Jej zabytki stanowią nie tylko piękne dekoracje krajobrazu, ale również opowieść o wielowątkowej historii, która ukształtowała oblicze tego pięknego miasta. Od arabskich twierdz po gotyckie katedry, Palma de Mallorca to miejsce, gdzie przeszłość żyje w harmonii z teraźniejszością, przyciągając podróżnych z całego świata, którzy pragną zgłębić jej bogate dziedzictwo.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *