#10 miejsc do odwiedzenia w Wiedniu

by Dorota Leszczyńska

#10 miejsc do odwiedzenia w Wiedniu

Miasto, o którym będzie dzisiaj mowa, urzekło mnie na tyle, że zakochałam się w nim od pierwszego wejrzenia. Wiedeń pierwszy raz odwiedziłam ładnych parę lat temu i niezmiennie uwielbiam do niego wracać. Zapewne dlatego, że jest miastem pełnym historii, sztuki i kultury. Jego początki sięgają czasów rzymskich. Od tamtej pory Wiedeń rozwijał się i ewoluował, pozostawiając ślady swojej historii w formie wspaniałych zabytków, które do dziś przyciągają turystów z całego świata. Przygotowałam listę moim zdaniem najciekawszych miejsc do odwiedzenia, które pozwolą Wam odkryć uroki tego wspaniałego miasta w dosłownie weekend.

Pałac Schönbrunn w Wiedniu

#1 Pałac w Schönbrunn

Pałac w Schönbrunn to jedna z największych atrakcji turystycznych Wiednia, a zarazem jeden z najpiękniejszych pałaców w Europie. Zbudowany w XVII wieku, przez wiele lat był siedzibą władającej Austrią dynastii Habsburgów. Pałac składa się z aż 1441 pomieszczeń, w tym 45 apartamentów cesarskich, które zachowały swoje pierwotne wystroje. Wnętrza pałacu są urządzone w stylach barokowym i rokoko, a ich wystrój zachwyca swoją przepychową elegancją.

Jedną z ciekawostek związaną z Pałacem w Schönbrunn jest to, że w 1961 roku na jego terenie odbyła się historyczna rozmowa między Johnem F. Kennedym, a Nikitą Chruszczowem. Była to jedna z najważniejszych rozmów w historii zimnej wojny, która wpłynęła na kształtowanie się stosunków międzynarodowych.

Warte uwagi są także ogrody pałacowe, które zaliczane są do najpiękniejszych parków na świecie. Na terenie ogrodów znajduje się wiele atrakcji, takich jak palmiarnia, labirynt, czy też Glorietta – budynek, który stanowi doskonałą punkt widokowy na panoramę miasta.

Katedra św. Szczepana w Wiedniu

#2 Katedra św. Szczepana

Katedra znajduje się w samym sercu miasta i jest jednym z najważniejszych symboli Wiednia. Została zbudowana w XII wieku i przez wiele lat pełniła funkcję kościoła parafialnego. Z biegiem czasu, dzięki hojności Habsburgów, katedra była stopniowo rozbudowywana i ulepszana, co przyczyniło się do jej dzisiejszej niezwykłej architektury.

Jedną z najciekawszych cech katedry jest jej wieża, której wysokość wynosi 137 metrów. Z wieży można podziwiać wspaniałą panoramę Wiednia i okolicznych krajobrazów. Co więcej, na wieży znajdują się dzwony, które są jednymi z największych na świecie.

Wnętrze katedry jest równie imponujące co zewnętrzna architektura. Wnętrze zdobią liczne dzieła sztuki, takie jak witraże, rzeźby i malowidła, które zachwycają swoim pięknem i precyzją wykonania. W katedrze znajduje się również kaplica cesarska, w której pochowani są członkowie rodziny Habsburgów.

Belweder w Wiedniu

#3 Belweder i wystawa prac Gustava Klimta

Belweder to piękny zabytek architektury, który powstał w XVII wieku jako letnia rezydencja księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Obecnie Belweder pełni funkcję muzeum, w którym prezentowane są cenne dzieła sztuki. W Górnym Belwederze możemy odwiedzić m.in. wystawę prac Gustava Klimta, jednego z najważniejszych austriackich artystów przełomu XIX i XX wieku.

Wystawa ta składa się z ponad 400 prac Klimta, w tym malarstwa, rysunków i grafik. Jednym z najważniejszych dzieł Klimta, które można zobaczyć na wystawie, jest „Pocałunek”. Jest to obraz przedstawiający parę kochanków, którzy są zanurzeni w romantycznym pocałunku. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Klimta i jednocześnie jednym z najpiękniejszych.

Wystawa Pablo Picasso – Muzeum Albertina w Wiedniu

#4 Mezeum Albertina

Muzeum Albertina znajduje się w centrum miasta, w pobliżu Opery Wiedeńskiej. Słynie z imponującej kolekcji rysunków i grafik. W muzeum można zobaczyć prace takich artystów jak Albrecht Dürer, Rembrandt, Claude Monet czy Pablo Picasso. W kolekcji znajdują się również rysunki i grafiki współczesnych artystów.

Muzeum mieści się w zabytkowym pałacu, który został zbudowany w XVIII wieku dla księżnej Marii Krystyny Habsburg. W pałacu zachowało się wiele oryginalnych elementów architektonicznych, takich jak marmurowe klatki schodowe i dekoracyjne sufity.

Wzgórze Kahlenberg – panorama Wiednia

#5 Wzgórze Kahlenberg (i polski hymn)

Wzgórze Kahlenberg to jedno z najpopularniejszych miejsc widokowych, z którego rozpościera się fenomenalny widok na Wiedeń. Znajduje się ono na północnym wschodzie miasta, w dolinie Dunaju, na wysokości około 484 metrów nad poziomem morza.

Wzgórze Kahlenberg ma także bogatą historię. To właśnie stąd w 1683 roku król Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą nad Turkami, która uratowała Wiedeń przed oblężeniem. W czasach późniejszych wzgórze było często odwiedzane przez arystokrację i artystów, którzy zafascynowani byli jego urokiem.

Co ciekawe na szczycie Kahlenbergu znajduje się polski kościół, więc słychać tutaj co chwilę nasz rodzimy język. Na dodatek o godzinie 12.00 dzwonnica wybija Marsz Dąbrowskiego, czyli nic innego jak nasz polski hymn.

Heurige – wiedeńska winiarnia

#6 Heurige

W okolicach Kahlenbergu znajdują się malownicze winnice. Heurige, bo o nich mowa, to rodzaj tradycyjnej austriackiej winiarni, gdzie możemy spróbować lokalnych win oraz pysznej, domowej kuchni. Nazwa „heurige” pochodzi od niemieckiego słowa „heuer”, co oznacza „tejże wiosny”. Wina podawane w heurige pochodzą z bieżącego roku i nie są jeszcze dojrzałe na tyle, aby być sprzedawane jako oficjalne wina.

Typowe heurige znajdują się na obrzeżach miast lub na terenach wiejskich, zwykle w pięknych okolicznościach przyrody. Goście mogą napić się wina prosto od producenta i delektować się lokalnymi przysmakami, takimi jak kiełbasa, szynka, ser, chleb i inne dania kuchni austriackiej. Najbardziej jednak zapadły w mej pamięci spritzery na bazie młodego wina i gazowanej wody, które idealnie umilały czas w trakcie schodzenia z Kahlenbergu.

Naschmarkt

#7 Naschmarkt

Naschmarkt to popularny targ spożywczy w centrum Wiednia, którego początki sięgają już XIX wieku. Naschmarkt to także miejsce, gdzie spotykają się mieszkańcy Wiednia i turyści. Często organizowane są tam różnego rodzaju imprezy, takie jak festiwale kulinarno-winne czy koncerty. Dzięki temu, Naschmarkt staje się miejscem pełnym życia i energii.

Na Naschmarkt można spróbować potraw z różnych kuchni świata. Oprócz tradycyjnych austriackich dań, można tam znaleźć restauracje serwujące kuchnię turecką, azjatycką, włoską czy grecką. To idealne miejsce dla miłośników kulinariów, którzy chcą spróbować czegoś nowego i wyjątkowego.

Opera Wiedeńska

#8 Opera Wiedeńska

Opera wiedeńska to jedna z najbardziej znanych i prestiżowych oper na świecie. Znajduje się w centrum Wiednia, na historycznym placu Karola. Słynie z doskonałego wykonania klasycznych dzieł muzycznych, takich kompozytorów jak Mozart, Verdi czy Puccini. Ponadto Opera wiedeńska organizuje corocznie jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń muzycznych na świecie – Opernball. Jest to bal karnawałowy, na którym spotykają się znani ludzie z całego świata, a na scenie występują najwięksi artyści operowi.

Jeżeli mówimy o budynku opery wiedeńskiej to został uroczyście otwarty 25 maja 1869 roku. Był przełomowy pod względem architektury i technologii. Miał on wiele nowoczesnych udogodnień, takich jak system wentylacyjny, centralne ogrzewanie i oświetlenie gazowe. Przestronna sala operowa mogła pomieścić ponad 2000 widzów. Niestety, pierwotny budynek opery wiedeńskiej nie przetrwał do dnia dzisiejszego. W 1945 roku, w czasie II wojny światowej, został zniszczony w wyniku bombardowań alianckich. Po wojnie rozpoczęto odbudowę budynku, ale zdecydowano, że zamiast odtwarzać oryginalny wygląd, powstanie nowa, bardziej nowoczesna konstrukcja.

Hundertwasserhaus

#9 Hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus to niezwykły budynek mieszkalny w Wiedniu, zaprojektowany przez austriackiego artystę Friedensreicha Hundertwassera. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych przykładów architektury organicznej i ekologicznej. Budynek powstał w latach 80. XX wieku i jest jednym z największych dzieł sztuki Hundertwassera. Jego celem było stworzenie przyjaznego, organicznego miejsca do życia, które będzie stanowić przeciwieństwo szarym, monotonnym blokom mieszkalnym.

Jak zatem wygląda? Hundertwasserhaus składa się z pięciu kondygnacji i 52 mieszkań. Jego fasada jest pokryta jaskrawymi kolorami i charakteryzuje się falującymi liniami, nierównymi powierzchniami oraz licznymi oknami i balkonami. Cały budynek pokryty jest roślinnością i drzewami, co nadaje mu wyjątkowy, ekologiczny charakter. Jest jednym z największych atrakcji turystycznych Wiednia i przyciąga setki tysięcy zwiedzających z całego świata. Budynek jest również ważnym symbolem dla ruchu ekologicznego, ponieważ przedstawia idealną wizję harmonii między człowiekiem i naturą.

Kanał Dunajski w Wiedniu – restauracja i klub KLYO

#10 Donaukanal

Donaukanal jest ważnym elementem krajobrazu Wiednia, oferując malownicze widoki i wiele atrakcji turystycznych. To kręty kanał, który znajduje się w centrum Wiednia. Wzdłuż brzegów kanału znaleźć możemy wiele barów, restauracji, klubów i kawiarni, które stanowią popularne miejsca spotkań mieszkańców i turystów. Wiele z tych miejsc oferuje przepiękne widoki na rzekę i okolicę. Dodatkowo jedną z ciekawszych atrakcji na Donaukanale jest Mural Harbor – zbiór murali i street artu, które ozdabiają mury i budynki wzdłuż kanału.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *