Atrakcje w Bałtowie. Co można zobaczyć i robić podczas ferii zimowych?

by Dorota Leszczyńska

Atrakcje w Bałtowie. Co można zobaczyć i robić podczas ferii zimowych?

Ferie zimowe w niektórych województwach właśnie się zaczęły. Tak samo w wielu domach powrócił temat wyjazdów zimowych i wspólnego zagospodarowania wolnego czasu z dziećmi. Gdzie można byłoby szybko wyskoczyć i spodziewać się różnorodnych atrakcji dla tych dużych i małych? Mam dla Was pewną propozycję.

Bałtów to wieś turystyczna położona w województwie świętokrzyskim, 50 km od Sandomierza. Podróż z Warszawy zajmuje ok. 2,5 godziny, więc śmiało można tutaj przyjechać na jeden dzień. Jeżeli ktoś planuje dłuższy pobyt, znajdzie punkty noclegowe w samej miejscowości lub w położonym nieopodal Ostrowcu Świętokrzyskim. W wielu karczach i restauracjach można zjeść lokalne i tradycyjne potrawy, jednak Bałtów znany jest przede wszystkim z dobrej zabawy. Przez cały rok przyciąga rzesze rodzin i nie tylko, ale dzisiaj chciałabym skupić się jedynie na atrakcjach Bałtowa w sezonie zimowym.

Stok narciarski w Bałtowie

Stok narciarski i lodowisko / Szwajcaria Bałtowska

Nie trzeba jechać w góry, żeby sobie poszusować. W tzw. Szwajcarii Bałtowskiej mamy w zasadzie trzy trasy, które łączą się na górze, gdzie prowadzą wyciągi krzesełkowe. Najmłodsi mogą szlifować swoje umiejętności na oślej łączce pod okiem instruktorów. A po całym dniu jazdy na nartach i na desce snowboardowej nieopodal w karczmach czekają ciepłe posiłki, a pod chmurką grzańce i gorąca czekolada. Jeżeli ktoś lubi urozmaicenie lub stok to dla niego za mało wrażeń, czeka na niego kolejny punkt sportowy – zadaszone lodowisko z wypożyczalnią łyżew.

Szczegółowe informacje na temat Szwajcarii Bałtowskiej i cennika znajdziecie tutaj.

JuraPark w Bałtowie

JuraPark

Fascynacja dinozaurami dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. W JuraParku możemy śledzić ich historię podążając okresami w dziejach Ziemi od ery paleozoicznej do mezozoicznej. Oczywiście wśród niemal 100 realistycznych figur znajdzie się najsłynniejszy Tyranozaur, ale też poczet innych, czasem nawet mało znanych dinozaurów. Każdy z nich jest dokładnie opisany, dzięki czemu możemy dowiedzieć się o nich czegoś więcej, a nie tylko na nie popatrzeć.

Więcej zdjęć i informacji na temat JuraParku znajdziecie tutaj.

Kraina Lodu w Bałtowie

Kraina Lodu

Jest to atrakcja bardziej dla dzieci (albo dla dożywotnich fanów Elsy, którzy w łazience śpiewają codziennie: „Mam tę moc, mam tę moc”). Zimą budynek Prehistorycznego Oceanarium zamieniono bowiem w Krainę Lodu. W poszczególnych pomieszczeniach puszczane są fragmenty filmu. Pojawiają się też na żywo przebrani animatorzy, jak np. bałwanek Olaf czy Anna. Dzieci na pewno będą zachwycone.

Wioska Świętego Mikołaja w Bałtowie

Wioska Świętego Mikołaja

Najlepiej odwiedzić Wioskę Świętego Mikołaja po zmroku, bo dopiero wtedy urzeka mnogością światełek. Na środku ustawione są sanie z zaprzęgiem reniferów. Faktycznie urzęduje tutaj Pan z długą, białą brodą w czerwonym stroju, z którym można uciąć przemiłą pogawędkę i zrobić wspólne zdjęcie.

Szczegóły znajdziecie tutaj.

Zwierzyniec Dolny w Bałtowie

Zwierzyniec / Park Safari

W Bałtowie można zobaczyć także te jak najbardziej żywe zwierzęta. Są tutaj dwa Zwierzyńce: Dolny – mały, znajdujący u podnóża stoku, oraz Górny – ogromny ponad 60 ha obszar u szczytu. Na teren tego drugiego Zwierzyńca zwanego Parkiem Safari wjeżdżają specjalne, żółte autobusy w stylu amerykańskim.

Więcej na temat Zwierzyńca Bałtowskiego znajdziecie tutaj.

Dom do góry nogami w Bałtowie

Dom do góry nogami

Niech Was nie zmyli moje zdjęcie z dziecięcego pokoju. Nie posiadłam takich umiejętności, by zaginać grawitację i sprawić, by moje włosy czy torebka zdawały się jej przeczyć. W Domu do góry nogami meble, które normalnie przecież stoją na podłodze, są przytwierdzone do sufitu. W ten sposób odwzorowano wszystkie pomieszczenia od salonu po kuchnię i łazienkę. Możecie tutaj pobawić się perspektywą i zrobić bardzo zabawne zdjęcia.

Jak wygląda taki dom z zewnątrz? Zobaczcie tutaj.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *