#5 nieoczywistych filmów na Święta Bożego Narodzenia

by Dorota Leszczyńska

#5 nieoczywistych filmów na Święta Bożego Narodzenia

Przyzwyczailiśmy się do tego, że w Święta Bożego Narodzenia zasiadamy przed telewizorami i, podjadając pierożki z grzybami, oglądamy Kevina samego w domu, Love Actually, a przynajmniej Holiday. Tradycja tradycją, ale może jednak warto trochę się rozwinąć i wyjść naprzeciw nowemu. Wachlarz filmów świątecznych jest o wiele szerszy i nawet nie zdajecie sobie sprawy jak bardzo. Na szczęście podzielę się z Wami moją subiektywną listą nieoczywistych, kinowych smaczków. Wyselekcjonowałam 5 filmów, które na tle innych konkurentów wyróżniają się ciekawą historią i wyjątkową realizacją. Może obejrzycie w nadchodzące święta jeden z nich?

Green Book

Dlaczego podróż dwóch mężczyzn po Stanach można nazwać filmem świątecznym. A to dlatego, że finałowa scena przypada właśnie na Gwiazdę. Green Book to piękna opowieść o przyjaźni pomimo różnic, krzywdzących przepisach i stereotypach, a także odpowiedzialności i lojalności. Obraz otrzymał trzy statuetki Oscara w 2019 roku, w tym za najlepszy film.

Wzgórze nadziei

Gratka dla fanów filmów kostiumowych i historycznych. Przy tym jest to wzruszający film o miłości, sile psychicznej i determinacji, by przetrwać pomimo przeciwności. Wzgórze nadziei to wielka opowieść o powrocie do domu, gdzie czeka rodzina, przyjaciele i ukocha. W grudniu 2003r. ten film był hitem kinowym, który dorobił się wielu nagród od BAFTA, Złotych Globów, po Oscary.

Żółty szalik

Janusz Gajos jest niepodważalnie jednym z najwybitniejszych, polskich aktorów. W Żółtym szaliku odgrywa rolę dyrektora firmy, który od wielu lat jest uzależniony od alkoholu. O tym filmie mówi się, że jest polską wersją Opowieści wigilijnej, gdyż główny bohater musi się skonfrontować ze swoimi demonami. Za scenariusz odpowiada Jerzy Pilch – autor książki Pod mocnym aniołem, również o alkoholizmie.

Gwiezdny pył

Magiczna atmosfera świąt sprzyja temu, by oglądać bajki i filmy fantasy. Gwiezdny pył jest idealnym pomysłem na popołudniowy lub wieczorny seans z całą rodziną. Są tutaj elementy przygodowe, walka dobra ze złem oraz poszukiwanie prawdziwej miłości. A do ego szczypta metafizyki i wyjątkowej historii nie do podrobienia.

Cicha noc

Mimo to, że akcja rozgrywa się w Wigilię Bożego Narodzenia, to poza rokiem premiery, film nie okazał się aż tak popularny w dłuższej perspektywie. A szkoda. Pokazuje święta w sposób tak bardzo bliski nam wszystkim. W końcu w niemal każdym polskim domu musi pojawić się sałatka jarzynowa, jakiś śmieszny wujek czy napięta atmosfera przygotowań. Cicha noc bywa śmiesznym obrazem, ale również gorzkim i skłaniającym do myślenia.


Źródło zdjęć i fotosów: www.filmweb.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *