Zmęczony? Wypróbuj jednego z tych szybkich sposobów na odzyskanie sił

by Dorota Leszczyńska

Zmęczony? Wypróbuj jednego z tych szybkich sposobów na odzyskanie sił

Zmęczenie wcześniej czy później dopada każdego z nas. Wystarczy nieprzespana noc. Zbyt dużo pracy do wykonania. Przytłoczenie problemami życia codziennego. Tak oto wpadamy w sidła senności, rozdrażnienia i obniżonej koncentracji. Nie jesteśmy w stanie wykonywać zadań bez rażących błędów, a postępująca prokrastynacja jeszcze bardziej oddala od nas realizacji celów. Czujemy się źle sami ze sobą, co jeszcze bardziej nakręca spiralę zrezygnowania. Jak w szybki i prosty sposób dodać sobie energii? Przedstawiam kilkanaście skutecznych rozwiązań na przejściowe zmęczenie.

Błyskawiczna drzemka

Nie musisz zasypiać, po prostu połóż się w ustronnym miejscu i zrelaksuj. Wystarczy Ci 20 minut, żeby odzyskać witalność. Jednak pamiętaj, żeby Twoja drzemka nie trwała dłużej niż 30 min, bo ze snu płytkiego możesz przejść do snu głębokiego. W konsekwencji będziesz jeszcze bardziej zmęczony i rozbity niż przed drzemką. Dlatego nastawiaj sobie budzić.

Nawodnienie i zdrowy posiłek

Odwodnienie i niedożywienie jest stanem niepożądanym. Wprawdzie energetyki czy kawa podwyższają ciśnienie krwi, to jednak ich działanie jest krótkotrwałe. Podobnie jest z produktami o wysokiej zawartości cukru, które dodają energii na bardzo krótki czas. Jednak za chwilę sprawiają, że stajemy się senni. Dbaj zatem o to, by szklanka z wodą stała zawsze na Twoim biurku. Natomiast posiłki staraj się jeść regularnie, ale za to w mniejszych porcjach.

Spacer na świeżym powietrzu

Poza nawodnieniem kluczowe jest też dotlenienie organizmu. Właśnie dlatego pod wpływem zmęczenia zdarza nam się ziewać. Dzięki ziewaniu dostarczamy więcej tlenu do płuc. Aby odzyskać jasność umysłu, dobrze zrobi Ci spacer po parku lub tam, gdzie będziesz miał spokojne otoczenie. Nie dość, że dotlenisz organizm, to również zmienisz perspektywę. Po powrocie łatwiej będzie Ci odnaleźć rozwiązanie problemów i poradzić sobie ze stresującą sytuacją.

Trening cardio

Choć to ostatnia rzecz na świecie na jaką mamy teraz ochotę, to warto się przemóc. Bieganie czy jazda na rowerze po długim dniu pracy potrafi dać ogromny zastrzyk szczęścia. Endorfiny wydzielane podczas aktywności fizycznej sprawiają, że zmęczenie psychiczne odchodzi w zapomnienie. I nie chodzi o to by się katować, ale przeznaczyć od 30 do 60 minut na ćwiczenia 3-4 razy w tygodniu. Systematyczne treningi pozwolą zachować mentalną równowagę.

Zimny prysznic lub wyjście na mróz

O zdrowotnych zaletach morsowania mówiło się już dużo. Jednak nie musimy postępować, aż tak radykalnie, by poprawić krążenie krwi i polepszyć sprawność umysłową. Zimny prysznic z rana działa energetyzująco jak mocna kawa. Podobnie dzieje się, gdy wychodzimy na zimno, a mróz szczypie nas po policzkach.

Zapach świeżej kawy

Nie musisz pić 4, 5 czy 6 kawy, żeby dostać kopa energetycznego. Sam zapach może albo nas pobudzać albo relaksować. Zapach świeżej kawy należy do grona wyzwalaczy energii – zapewne dlatego, że kojarzy nam się z piciem tego napoju. Pamiętaj jednak by unikać w pracy zapachów, które mogą dodatkowo czynić Cię sennym, jak np. lawendowe odświeżacze.

Świeżo wyciskany sok z cytrusów

Już zapach pomarańczy przywołuje miłe skojarzenia świeżości i orzeźwienia. Niejako koi nasz układ nerwowy. Jednak wypicie soku z cytryny, który jest kwaśny i bogaty w witaminę C, poprawia nam nastrój, zmniejsza poczucie lęku i stresu. Picie soku z rana przyspiesza nasz metabolizm, więc czujemy się lżejsi i wolni od zalegających toksyn.

Żucie gumy

Generalnie jedzenie poprawia nam nastrój, ale przecież nie będziemy jeść na okrągło. Sposobem na oszukanie naszego mózgu, jest żucie. A jeżeli dodamy do tego żucie miętowej gumy, to mamy receptę na przejściowe zmęczenie. Mentol Cię orzeźwi, a żucie obniży stres. Jednak nie przesadzaj, bo możesz nabawić się problemów ze stawem żuchwy. A także czeka Cię biegunka, gdyż słodziki zawarte w gumie spożyte w nadmiarze działają jak środki przeczyszczające.

Przewietrzenie pomieszczenia i odsłonięcie okien

Jeżeli nie możesz wyjść do świata zewnętrznego, spraw by on zawitał u Ciebie. Przewietrzenie nie tylko zmieni temperaturę pomieszczenia, ale także dostarczy Ci więcej tlenu. Staraj się także pracować jak najbliżej odsłoniętych okien, by (gdy tylko to możliwe) mieć stały dostęp do naturalnego światło. Jeżeli wciąż brakuje Ci energii, zwiększ intensywność światła sztucznego.

Rozciąganie i przejście się po domu/biurze

Bardzo przydatną funkcją elektronicznych krokomierzy lub smartwatchów jest to, że przypominają Ci o tym, byś systematycznie się ruszał. Powinieneś raz na godzinę odejść od komputera/pracy siedzącej i po prostu przejść się po pokoju. Warto, abyś popatrzył w okno, żeby Twoje oczy odpoczęły przy innej perspektywie. Poza tym rozciągnij zastygłe mięśnie i popraw swoja postawę. Tych kilka ćwiczeń sprawi, że praca nie będzie tak nurząca.

Rozmowa z kimś optymistycznym

Zwłaszcza ekstrawertycy czerpią energię z zewnątrz, czyli z kontaktu z innymi ludźmi. Dlatego tak ważne jest otaczać się osobami pozytywnymi, które działają na nas motywująco. Jeżeli pracujesz zdalnie i nie masz nikogo takiego przy sobie, po prostu zadzwoń do kogoś na kilka minut. Wypadniesz na chwilę z rutyny i zrobisz sobie przyjemność.

Śmiech

Ze śmiechem jest jak z treningiem. Nie dość, że podczas intensywnego śmiechu spalamy kalorie, to także nasz organizm produkuje bardzo dużo endorfin. Śmiać się możemy oczywiście sami w zaciszu swego pokoju, ale wspólny śmiech zacieśnia więzi między ludźmi i integruje zespół. Ćwicz go każdego dnia!

Energetyzująca muzyka

Gdy dopada Cię zmęczenie, ostatnią rzeczą jaką należy zrobić jest puszczenie Sonaty księżycowej Bethovena. Choć to piękny utwór, to jednak w tych okolicznościach bardziej adekwatne będą latynoskie klimaty, techno, rock czy nawet metal. Wszystko zależy oczywiście od Twoich preferencji, ale miej na względzie to, że Twój mózg dostosowuje się do rytmu i szybkości tempa. Sentymentalne piosenki pozostaw na inne okoliczności.

Założenie czerwieni lub patrzenie na kolor czerwony

Kolory bardzo na nas oddziałują, co jest wykorzystywane w marketingu i reklamie. Czerwień należy do najbardziej energetyzujących kolorów w palecie barw. Przywołuje skojarzenie dominacji i kontroli. Założenie czerwonej sukienki czy powieszenie w pokoju czerwonych zasłon daje poczucie siły do walki z przeciwnościami. Zmęczenie będzie musiało się poddać.


Mam nadzieję, że powyższe sposoby pomogą Ci poradzić sobie ze spadkiem energii. Jeżeli jednak cierpisz na chroniczne zmęczenie, które nie ustępuje i wciąż się nasila, skonsultuj się z lekarzem. Przyczyną może być Twój stan psychiczny lub choroba, więc nie zwlekaj póki nie jest za późno.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *