Świat jest niezwykły

by Dorota Leszczyńska

Świat jest niezwykły

W niedzielę, późnym popołudniem szłam z Dworca Centralnego w stronę metra. Jako że wracałam z Białegostoku, miałam na sobie plecak, a przez ramię przewieszoną małą torebkę na portfel, klucze i telefon. I dreptałam tak w kierunku swego mieszkania mijając przy tym sporadycznie pojawiających się przechodniów i podziwiając uśpioną Warszawę. To stara i oklepana trasa, która nie powinna wnosić w moje życie cudacznych ochów i achów. Jednak aura weekendu i perspektywa turystki robią swoje. Przed oczami widzisz wznoszące się kolejne budynki. Szklane wieżowce lśnią, miasto bije spokojem i monumentalnością. Nie wiem czy znacie to uczucie bycia „tu i teraz”, ale w takich chwilach jak tamta odkrywam znane na nowo. W końcu świat jest niezwykły i codzienne może zaskakiwać, jeżeli tylko się na to otworzymy.

Świat jest niezwykły. Wystarczy przypatrzeć się naturze i zadziwiać się złożonością gatunków, pierwiastków czy zjawisk przyrodniczych. Możesz za darmo zobaczyć wschód słońca, o ile zechcesz wcześniej wstać. Cieszysz oczy rozkwitającymi na wiosnę pąkami kwiatów, wdychasz woń magnolii i ogrzewasz policzki delikatnymi promieniami. Zakładasz wygodne buty i biegniesz do pobliskiego parku, w którym czujesz zapach mazurskiego jeziora znanego z dzieciństwa, bo w centralnej jego części znajduje się oczko wodne. Wsiadasz do samochodu i z perspektywy fotela kierowcy lub pasażera podziwiasz krajobrazy, ukształtowania terenu, ale i ludzką wyobraźnię urzeczywistnioną w infrastrukturze oraz urbanistyce. Nowinki techniczne przybliżają Cię do szybszego poznawania świata, a także czerpania z możliwości jakie daje nam wszystkim. Wysyłasz wiadomość z propozycją spontanicznego wyjścia czy wyjazdu, co spotyka się z entuzjazmem po drugiej stronie i nie musisz czekać na gołębia pocztowego z odpowiedzią przez 2 tygodnie. Możesz spakować swoje manatki i zabrać ze sobą telefon, który Cię zaprowadzi, wskaże, wyjaśni, opłaci i uwieczni ulotne chwile. Czy umiesz te proste i oczywiste rzeczy docenić?

Niezwykłość świata skryta jest często w prostocie. Nie komplikujmy sobie życia. Po prostu się na nie otwórzmy i działajmy, bo szczęście samo nie przychodzi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *