11 sygnałów, że ktoś traktuje Cię poważnie

by Dorota Leszczyńska

11 sygnałów, że ktoś traktuje Cię poważnie

Prawdopodobnie większość osób utożsamia tzw. poważnie traktowanie z relacjami damsko-męskimi, bo to głównie zakochani zastanawiają się czy druga strona traktuje znajomość serio czy jako przelotny flirt. Tak naprawdę chciałabym, abyście odczytywali ten wpis również pod kątem innych relacji: przyjacielskich, koleżeńskich, rodzinnych, a nawet poniekąd biznesowych. Poważnie traktujemy przecież osoby, z którymi łączy nas wieź (emocjonalna), co ma przełożenie na różnorodne aspekty naszego życia. Przedstawiam zatem symptomy, wskazujące na to, że druga strona myśli o nas poważnie – w kategoriach bliższej/ważnej, a nie przypadkowej osoby.

1. Znajduje dla Ciebie czas

Pomimo napiętego grafiku znajduje dla Ciebie chwilę, by spotkać się na kawę. Potrafi w taki sposób zorganizować czas, by uwzględnić również Twoje plany i dzięki temu dojść do kompromisu. Jeżeli musicie coś przedyskutować, nie odkłada tego na bliżej nieokreślony termin. I co najważniejsze – nie szuka bez przerwy wymówek, aby odwlec spotkanie, a wskazuje inną, konkretną datę.

2. Odpisuje, odbiera telefony lub oddzwania

Jeżeli wysyłasz do kogoś wiadomość to raczej nie po to, by zawisła ona w próżni. Gdy jednak ktoś traktuje Cię jak jedną z wielu osób, to marne szanse, by chciało się jej odpisać choćby emotikoną. W świecie opanowanym przez smartfony i nagabywających ludzi, wiele połączeń ignorujemy, lecz gdy ktoś jest dla nas ważny, to czym prędzej odbieramy. Jeżeli nie możemy w danej chwili rozmawiać, piszemy SMS-a lub oddzwaniamy w pierwszej nadarzającej się okazji. Uważałabym zatem na tych, którzy notorycznie zwlekają z odpisywaniem (przez kilka dni lub nieskończoność) i nie mają w zwyczaju dzwonić czy oddzwaniać.

3. Zachowuje się odpowiedzialnie

Zakładam, że jesteśmy dorośli i wiemy czym jest szanowanie czyjegoś czasu i wcześniejszych uzgodnień. Rzeczywiście się tego trzymamy, ale tylko wtedy, gdy nam na czymś zależy. Dlatego, gdy ktoś traktuje Cię poważnie to jest punktualny, a jeżeli ma się spóźnić to na bieżąco Cię informuje i wyjaśnia, co jest do zaakceptowania, bo pojawiają się przecież różne sytuacje losowe, oby nie za każdym razem. To samo tyczy się nie odwoływania spotkań w ostatniej chwili czy dotrzymania słowa.

4. Nie bagatelizuje pojawiających się między Wami problemów czy konfliktów

Skoro ktoś traktuje Cię poważnie to pojawiające się między Wami kłody stara się usunąć wspólnie z Tobą z drogi, a nie obojętnie zrzucić w Twoją stronę i zostawić Cię z kłopotem. Gdy Wasza relacja jest powierzchowna to przeważnie jej istnienie przypada na czas prosperity i przyjemności, a kończy, gdy coś pójdzie nie tak i czas zwijać manatki.

5. Liczy się z Twoim zdaniem

Oboje jesteście sobie równi i każde z Was ma prawo do głosu. Możecie pragnąć innych rzeczy i zgłaszać swoje weto. Ktoś, kto traktuje Cię poważnie nie będzie zmuszać Cię do robienia czegoś, czego nie chcesz. Może z Tobą dyskutować i Cię przekonywać, ale ostatecznie to Ty wybierasz.

6. Troszczy się, martwi o Ciebie i pomaga

Warto przyjrzeć się gestom. Oferuje Ci ciepłą herbatę i koc, gdy Ci zimno. Pyta się, jak poszedł Ci egzamin zaraz po jego zakończeniu. Oferuje, że pomoże Ci znaleźć nowy model telefonu, bo przymierzasz się do kupna nowego. To nie jest grzecznościowe „How are you?”, lecz wyraz zainteresowania, empatii i zaangażowania.

7. Dzieli się swoim życiem, marzeniami i przemyśleniami

Nie przed każdą nowo napotkaną osoba otwieramy się na oścież i zdradzamy wszelkie tajemnice skrywane głęboko w sobie. Robimy to wobec osób, do których mamy zaufanie i nie boimy się przed nimi podzielić swoim życiem. Uczulam na jedno – by to opowiadanie w pierwszej osobie nie zamieniło się w monolog, w którym nie ma mowy o drugim aktorze, czyli Tobie i Twoich sprawach. To zupełnie nie przypomina poważnego traktowania lecz poszukiwania anonimowej widowni.

8. Nie wstydzi się tej znajomości

Szukanie ustronnego miejsca na spotkanie tylko we dwoje ma swoje plusy, bo daje gwarancję nieprzerwanej rozmowy i spokojnej atmosfery. Aczkolwiek nieustanne unikanie pojawiania się w miejscach publicznych czy ukrywanie drugiej osoby przed jakimikolwiek znajomymi jest, co najmniej niepokojące. Jeżeli traktujemy kogoś poważnie to wręcz chwalimy się, że mamy z daną osobą kontakt – przedstawiamy, opowiadamy o niej, pokazujemy jej zdjęcia najbliższym, lajkujemy w wirtualu i zaczepiamy przy innych w realu.

9. Potrafi Cię wysłuchać i wczuć się w Twoją sytuację

Tak już jesteśmy skonstruowani, że jak coś nas nie interesuje, to odpływamy myślami i skupiamy się na tym, co nas zadowala. Dlatego na nudnych wykładach studenci tak licznie gadają z innymi lub siedzą w telefonie zamiast słuchać. Gdy kogoś lubimy, cenimy lub ktoś nam się podoba, bo możemy słuchać tej osoby bez końca, jakby roztaczała przed nami swego rodzaju aurę. Żywo zainteresowany i zaangażowany w rozmowę z duża dozą empatii równa się traktujący poważnie.

10. Szanuje Cię i dobrze traktuje

Próby ośmieszenia lub podważenia autorytetu to sygnały świadczące o lekceważącym patrzeniu na kogoś z góry – w imię zasady „nie ta osoba to kolejna”. Gdy ktoś Cię szanuje i dobrze traktuje, to może po prostu okazywać swoja kulturę i wychowanie. Ważne, aby zwrócić uwagę na różnicę z jaką traktuje wtedy otoczenie, a osoby, na których mu/jej zależy. Dbałość o czyjeś uczucia, by kogoś nie urazić, nie narazić się ani nie skrzywdzić, to coś więcej niż zwyczajna grzeczność.

11. Planuje coś z Tobą i widzi Cię w swojej przyszłości

Poczucie, że znajomość nie jest na chwilę i nie skończy się w momencie uwieńczenia spotkania, to wartość dodana, która nas do siebie przybliża. Ktoś musi Cię naprawdę poważnie traktować skoro myśli o Tobie, uwzględnia Cię w swojej przyszłości i chce widzieć Cię jeszcze raz (i kolejny i kolejny). Co najważniejsze, na planach się nie kończy, bo  słowa ciałem się stają. I właśnie te czyny powinniśmy brać przede wszystkim pod uwagę.

***

Zdjęcia i fotosy pochodzą z filmu „The notebook”, w którym zagrali Rachel McAdams i Ryan Gosling.

Źródło zdjęć i fotosów: www.filmweb.pl

 

3 komentarze

 1. Mateusz pisze:

  90% tego to bzdury
  Ludzie uwielbiają ludzi niedostępnych
  W tym artykule są podane przykłady jak zostać potrzebującym I odrzuconym

  • Dorota pisze:

   Niedostępność uwodzi na początku, ale nie tworzy więzi w dłuższej perspektywie. A bez więzi nie ma bliskości i prawdziwego uczucia. Stale uciekając i pozostając niedostępnym emocjonalnie nie stworzymy związku opartego na zdrowych fundamentach.

 2. cherry queen pisze:

  Ja zastosowałabym odwróconą kolejność. Zdecydowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *