Czy to, co teraz czujesz jest ważniejsze niż Twoje dobro?

by Dorota Leszczyńska

Czy to, co teraz czujesz jest ważniejsze niż Twoje dobro?

zła kobieta

W dzisiejszym zabieganym świecie łatwo jest zgubić się w natłoku emocji i chwilowych impulsów, tracąc z oczu długoterminowe cele i dobrostan. Media społecznościowe zabierają nam cenny czas, który moglibyśmy zagospodarować o wiele bardziej wartościowo. Koleżanka z pracy zachwyca swoim pięknem i humorem, podczas gdy w domu czekają kolejne obowiązki rodzinne. A burgery uciekające sosem i roztopionym serem podane z paczką frytek wprost wygrywają w przedbiegach z nudnym kurczakiem i brokułami z pary.

Dzień w dzień podejmujemy mniejsze lub większe decyzje, które ziarnko po ziarnku kształtują nas, naszą rzeczywistość i sprowadzają określone konsekwencje lub dają pożądane owoce. Często jednak nie zadajemy sobie w czas pytania, które mogłoby uchronić nas przed tym, co nam faktycznie nie służy. Dzięki temu podjęlibyśmy bardziej wyważoną decyzję uwzględniającą nasze przyszłe dobro.

Jednak jesteśmy ludźmi. Popełniamy błędy, działamy emocjonalnie, a często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego dlaczego zachowujemy się w tak autodestrukcyjny sposób. Dlatego przyjrzymy się kilku kluczowym pytaniom, które pomogą nam zrozumieć, jakie siły kierują naszymi decyzjami i czy jesteśmy w stanie podejmować świadome wybory, mając na uwadze naszą długoterminową przyszłość.

Czy wiesz co jest dla Ciebie dobre w dłuższej perspektywie?

To fundamentalne pytanie. Nie oczekujmy, że dzieci czy nastolatki będą znały na nie pytanie, gdyż są na etapie, w którym poznają siebie, swoje preferencje i granice. Jednak w miarę dojrzewania priorytety się klarują, a przynajmniej powinny. Tym sposobem jesteśmy w stanie przedstawić kilka obszarów, na których nam najbardziej zależy.

Zdrowie, kariera, relacje, rodzina – wiele aspektów naszego życia wymaga długoterminowego planowania. Warto zastanowić się nad tym, jakie działania mogą przynieść korzyści w przyszłości, nawet jeśli oznaczają pewne poświęcenia lub trudności w chwili obecnej. Czasem poświęcenie oznacza umawianie się na randki w każdy weekend, by znaleźć odpowiedniego partnera lub partnerkę, albo pilnowanie się ułożonej z dietetykiem diety poprawiającej stan naszego zdrowia. Świadomość celów i priorytetów może znacząco pomóc nam podejmować bardziej świadome decyzje.

Czy masz swoje zasady, którymi kierujesz się w życiu czy żądzą Tobą popędy, nawyki lub schematy?

W życiu często kierujemy się zarówno własnymi zasadami, jak i impulsami czy utrwalonymi nawykami. Decyzje podejmowane na podstawie zasad mogą być bardziej spójne z naszymi wartościami i prowadzić do długoterminowego dobra. Jednakże, gdy pozwalamy popędom lub nawykom dyktować nasze wybory, często narażamy się na decyzje, które mogą niekorzystnie wpłynąć na naszą przyszłość.

Niech za przykład posłuży potrzeba ciągłego flirtowania z innymi, by wzbudzać zazdrość u naszej drugiej połówki i deprecjonować ją w towarzystwie. Czy można uznać to za toksyczne zachowanie? Tak, bo łechtamy nasze ego kosztem partnera lub partnerki, a to bardzo negatywnie wpływa na kondycję związku i może doprowadzić do rozstania.

Czy jesteś w stanie zastanowić się dłużej zamiast podjąć decyzję pod wpływem chwili?

Zastanowienie się nad decyzją, np. przez noc, zanim podejmiemy działanie jest prostym trikiem dla podejmowania bardziej świadomych wyborów. Często impulsywne decyzje, podejmowane pod wpływem chwilowych emocji, mogą prowadzić do konsekwencji, których nie przewidzieliśmy. Zdolność do refleksji i analizy może pomóc nam uniknąć pułapek krótkoterminowych korzyści kosztem długoterminowego dobra.

Jeżeli jednak zachcianka wygrywa, to pozostajemy z pustym kontem i kolekcją 100 par butów. Jak Carrie Bradshaw z „Seksu w wielkim mieście”, która w krytycznym momencie miała problemy mieszkaniowe z uwagi na brak oszczędności. Tak się dzieje, gdy żyjemy ponad stan i nasz lifestyle odbiega o naszych faktycznych możliwości.

Czy naprawdę wierzysz w siebie czy rezygnujesz walkowerem i próbujesz się pocieszyć?

Wiara we własne możliwości jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu i spełnienia osobistego. Kiedy wierzymy w siebie, jesteśmy bardziej skłonni podejmować wyzwania i działać na rzecz swoich celów. Jednakże, gdy brakuje nam tej pewności siebie, często rezygnujemy z prób i szukamy pocieszenia w pozornych ukojeniach, które nie przynoszą nam trwałej satysfakcji.

Z pomocą przychodzi mleczna czekolada z pistacjami, po której zjedzeniu zaraz po wyrzucie poprawiającej nastrój serotoniny dopadają nas wyrzuty sumienia. Zatem stanowi kiepską alternatywę, acz łatwo dostępną w każdym sklepie. Słabym pocieszeniem jest także użalanie się nad sobą i szukanie winy na zewnątrz, bo odbiera nam sprawczość i utwierdza w byciu ofiarą.

Czy wierzysz, że zasługujesz na to, by żyć spokojnie, szczęśliwie, w zdrowiu i w dostatku?

Poczucie własnej wartości ma ogromne znaczenie dla naszego dobrostanu emocjonalnego i psychicznego. Kiedy wierzymy, że zasługujemy na życie pełne spokoju, szczęścia, zdrowia i dostatku, jesteśmy bardziej skłonni podejmować działania, które prowadzą do realizacji tych celów. Jednakże, gdy mamy wątpliwości co do własnej wartości, często sabotujemy swoje szanse na osiągnięcie szczęścia i spełnienia.

Właśnie dlatego możemy wchodzić w niebezpieczne relacje, które z góry skazane są na niepowodzenie, podświadomie realizując utrwalone przekonania. Jeżeli uważamy, że „Wszyscy mężczyźni to świnie” albo „Spotykam samym dupków” to wielce prawdopodobne, że odrzucimy tych wartościowych, bo będą dla nas zbyt nudni i niemęscy. Natomiast zainteresujemy się tymi, którzy będą wzbudzać w nas skrajne emocje i tym samym relacja z nimi będzie bardziej burzliwa. Po kolejnym takim rozstaniu, jeszcze bardziej utwierdzimy się w tym zaburzonym przekonaniu, zamiast popracować nad swoim podejściem i strategią doboru.

Podsumowanie

Efekt motyla to koncepcja z zakresu teorii chaosu, która sugeruje, że małe zmiany początkowych warunków w dynamicznym systemie mogą prowadzić do znaczących różnic w długookresowej perspektywie. Dlatego zdawajmy sobie sprawę z tego, że decyzje, które podejmujemy każdego dnia, kształtują naszą przyszłość i wpływają na nasze długoterminowe dobro. Ważne jest, abyśmy regularnie zastanawiali się nad tym, czy nasze chwilowe emocji i to, co w danym momencie czujemy, jest naprawdę ważniejsze niż nasze szczęście. Świadomość własnych potrzeb, wartości oraz umiejętność podejmowania świadomych decyzji może być kluczem do życia bardziej harmonijnego i spełnionego. I tego życzę każdemu!


Fot. pexels.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *