Jak manipuluje Tobą osoba niepewna siebie?

by Dorota Leszczyńska

Jak manipuluje Tobą osoba niepewna siebie?

Bardzo często na blogu zwracałam uwagę na znaczenie poczucia własnej wartości i tego, jak pewność siebie wpływa na zdrowe relacje. Tym razem chciałabym dokładnie przyjrzeć się manipulacji osób niepewnych siebie. Wykorzystują często podobne mechanizmy działania, które w jakimś stopniu mają podnieść ich ego, a także służą podporządkowaniu drugiej strony. Myślę, że świadomość ich wykorzystywania, pozwoli Ci się lepiej odnaleźć w niekomfortowych sytuacjach z manipulantem i nie poddawać się jego wpływowi.

Uprawia gaslighting

Spytasz mnie czym jest gaslighting, a ja Ci odpowiem, że perfidną zagrywką manipulantów. Polega na tym, że ktoś próbuje zachwiać Twoim osądem na swój temat i wzbudzić w Tobie wątpliwości. Może, np. skomplementować Twoją sukienkę, a następnie zasugerować, że jest zbyt wyzywającym ubranie na takie spotkanie. Powoła się na panujące, negatywne stereotypy o mięśniakach i będzie utwierdzać Cię w przekonaniu, że jesteś ich ucieleśnieniem. Wszystko po to, by pokazać swoją wyższość nad Tobą. Jak się możesz domyślać jest to zabieg często wykorzystywany w podrywie, ale także w pracy.

Wpędza w poczucie winy

Negatywne stany emocjonalne osoby z niskim poczuciem wartości są według niej zawsze czyjąś winą. Zatem jeżeli ktoś nie spełni jej oczekiwań, od razu staje się oschła i demonstruje całemu światu jak bardzo jest skrzywdzona. Wpędza Ciebie w poczucie winy, bo dzięki temu może osiągnąć swoje cele. I tak oto dla świętego spokoju machniesz ręką i zrobisz to, co ona chce. A skoro raz jej się udało przekroczyć Twoją granicę, będzie to powtarzać.

Odwraca kota ogonem

On/ona bałagani non-stop. W końcu nie wytrzymujesz i mówisz, że ma po sobie sprzątać. Jednak manipulant w mgnieniu oka zmieni dynamikę rozmowy i zacznie Ciebie obwiniać za pedantyzm. Wyjdzie na to, że to Ty jesteś nienormalny, a nasz bałaganiarz jest święty, bo do tej pory tak dzielnie tolerował ten stan. Przyznasz, że jest to mistrzowskie posunięcie. Gdy mimo słabych kart, wygrywa, bo jako jedyny gra nie fair.

Projektuje swoją niepewność na Ciebie

Jeżeli dzielisz się z kimś swoimi pomysłami, to chcesz usłyszeć albo słowa wsparcia albo cenne rady, by przedsięwzięcie się udało. Jednak nie oczekuj tego od osoby niepewnej siebie. Zaraz wskaże Ci milion wariantów niepowodzenia. Opowie o historii znajomej znajomego, której nie wyszło. A wyrażenia w stylu „gonitwa szczurów”, „wszyscy faceci są tacy sami”, „po co to komu?” popłyną z jej ust strumieniami. Wszystko po to, by sprowadzić Cię to swego poziomu i zaszczepić swoją wizję niebezpiecznego świata.

Wzbudza zazdrość, by zobaczyć reakcję

Zazdrość wynika z obawy. To strach, że osoba, na której nam zależy, zostawi nas dla kogoś innego. Że spędza z nim czas. Że poświęca swoją uwagę. Bycie zazdrosnym wynika z niskiego poczucia własnej wartości, ale co ciekawe zazdrośnicy w ramach rekompensaty emocjonalnej lubią wzbudzać zazdrość. Dzięki temu sprawdzają zaangażowanie po drugiej stronie i przejmują pałeczkę kontroli nad relacją. Gdy tylko złapią pożądaną uwagę, ich samoocena pikuje do góry. Natomiast gdy spotkają się z Twoją obojętnością, uznają, że na pewno nie kochasz i Ci nie zależy.

Obniża znaczenie Twoich sukcesów i Twoich mocnych stron

Wygrasz konkurs fotograficzny, zdobędziesz nową pracę czy kupisz mieszkanie – nie ma znaczenia. W końcu nie ma takiej rzeczy na świecie, do której nie można się przyczepić. Nawet jeżeli umiesz fotografować, to i tak się z tego nie utrzymasz. W tej nowej firmie pracują sami idioci. A mieszkanie kupiłeś w kiepskiej dzielnicy. Osoba niepewna siebie szybko podcina Ci nogi, a jeszcze szybciej przechodzi do opowiadania o swoim trudnym życiu. I tak oto, zamiast popijać wspólnie szampana z okazji Twojego sukcesu, znowu gładzisz ją po główce i robisz herbatę.


Zdjęcia i fotosy pochodzą z filmu ’Vicky Cristina Barcelona’. Źródło zdjęć i fotosów: www.filmweb.pl.

 

Jedna odpowiedź

  1. Słowa mają ogromną moc, Ja bardzo w to wierze. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu jak zaklęta jest madrość, której szukamy w życiu przez bardzo długi czas. Twój blog to dosadnie urzeczywistnia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *