#3 seriale o silnych kobietach, które warto obejrzeć na HBO GO

by Dorota Leszczyńska

#3 seriale o silnych kobietach, które warto obejrzeć na HBO GO

Każdy, kto dobrze mnie zna wie doskonale, że uwielbiam oglądać filmy, natomiast do seriali mam nieco ambiwalentny stosunek. Bowiem seriale potrafią pochłonąć dziesiątki, a nawet setki godzin i niczego nie wnieść w nasze życie. Poza tym odciągają nas od naszych codziennych problemów i w bardzo szybki sposób zapełniają pustkę. Dlatego uważam, że powinniśmy z rozwagą podchodzić do tego typu produkcji i wybierać według swojego ustalonego klucza doboru. Mnie osobiście fascynują odesłania historyczne, walki ideologiczne i gra psychologiczna, dlatego filmy kostiumowe i polityczne tak bardzo mnie interesują. Tym samym kluczem kierowałam się podczas wyboru seriali. Dlatego dzisiaj mogę zarekomendować moje ulubione, które obejrzałam w ostatnich miesiącach na HBO GO, i które mają jeszcze jedną cechę wspólną. Opowiadają pasjonujące historie silnych kobiet w burzliwych momentach ich życia.

MRS. AMERICA

[1 sezon – 2020 ]

Serial przedstawia niemal „siostrobójczą” walkę kobiet, która toczyła się w polityce USA w związku z poprawką do konstytucji Equal Rights Amendmentgdzie, tzw. ERA. Konserwatystki na czele z Phyllis Schlafly (Cate Blanchett) walczyły o utrzymanie dotychczasowych przywilejów i tradycyjnego porządku. Natomiast rosnące w siłę feministki dążyły do ratyfikowania poprawki przez kolejne stany i tym samym zrównania praw kobiet i mężczyzn. Uwielbiam w tym serialu to, że wcale nie opowiadał się po jednej ze stron, lecz pokazywał słuszne argumenty obu. Fascynujący kontrast dwóch różnych poglądów pokazuje, że każda postawa niesie ze sobą korzyści, ale także coś odbiera. Konserwatystki spełniały się rodzinnie, społecznie i nie musiały angażować się finansowo, ale jednak były pod stałym dyktatem mężów. Natomiast feministki, choć niezależne i wolne, płaciły samotnością i ostracyzmem społecznym. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto obejrzeć ten serial, to fenomenalna i charyzmatyczna Cate Blanchett.

OPOWIEŚĆ PODRĘCZNEJ / THE HANDMAID’S TALE

[sezon 1 – 2017, sezon 2 – 2018, sezon 3 – 2019]

Przerażająco jest zaczynać ten serial w chwili, gdy rząd nakłada kolejne obostrzenia i ogranicza swobody obywateli w związku z pandemią. Niestety takie były moje początku z „Opowieścią podręcznej” i może właśnie dlatego fabuła mnie tak poruszyła, a na pewno wciągnęła. Wyobraźcie sobie zatem, że na skutek ograniczenia zasobów i drastycznego obniżenia przyrostu naturalnego, w naszej kapitalistycznej rzeczywistości dochodzi do rewolucyjnych zmian politycznych. Aby naprawić kraj, nowa władza decyduje się na wprowadzenie podziału klasowego i indokrynację (choćby nawet siłą). Jedną z grup stają się podręczne – kobiety wyselekcjonowane do zapładniania i rodzenia dzieci. Tym, co różni podręczne od surogatek jest to, że są obrzędowo gwałcone i traktowane jak niewolnice. Jedna z nich nie chce się poddać i właśnie jej historia stanowi trzon serialu.

WIELKA / THE GREAT

[sezon 1 – 2020]

Na koniec pozostawiłam sobie słodki deser, który zawiera wiele pikanterii i… wulgarności. Już tłumaczę. „Wielka” opowiada historię młodej Carycy Katarzyny, która dopiero pojawiła się na dworze rosyjskim, a widząc nieudolność swego męża Piotra, stara się przejąć władzę. Serial, choć bazuje na zdarzeniach historycznych, to należy traktować go z ogromnym przymrużeniem oka. Wciąż przewijają się przekleństwa, żart sytuacyjny i wątki seksualne. Zupełnie jak w filmie Faworyta. Nie jest to przypadek, bowiem Tony McNamara odpowiada za scenariusz obu produkcji. Serial jest wprawdzie żartobliwą i bardzo przyjemną dla oka rozrywką, ale także pokazuje mechanizmy walki o wpływy oraz rozwój mentalny Katarzyny od idealistki zanurzonej w chmurach po świetnego gracza. W tym wypadku czekam na kolejne sezony.


Źródło zdjęć i grafik: www.filmweb.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *