Niech spływa! #12 oznak, że ktoś marnuje Twój czas

by Dorota Leszczyńska

Niech spływa! #12 oznak, że ktoś marnuje Twój czas

Możemy pomnażać pieniądze. Z jednego ziarenka wyhodować drzewo rodzące kolejne owoce. Pomysły przekuć w wielki projekt angażujący masę ludzi. Jednak jest coś, co upływa i czego nie jesteśmy w stanie pomnożyć. Jest to nasz czas – najcenniejsze dobro każdego człowieka. Aby czas nie uciekał nam przez palce, są sposoby na to, aby wykorzystać go jak najlepiej się da. Filozofia minimalizmu pomaga być bardziej produktywnym, optymalizować działania lub automatyzować zadania. Jednak wszelkie nasze starania mogą spalić na panewce, jeżeli stale będziemy otaczać się ludźmi, którzy kładą nam kłody pod nogi. Przez swoje problemy egzystencjalne czy emocjonalne tylko marnują nasz czas i energię, a nie dają z siebie nic w zamian.

Może być to nasz quasi-przyjaciel, znajoma w pracy, rodzic czy partner/partnerka. Próbuje przejąć nad Tobą kontrolę, a może rekompensuje swoje braki lub kompleksy. Niestety musisz wyznaczyć grubą kreską swoje granice. Trzymaj na zdrowy dystans i nie pozwól, by ktoś zaburzał Twoją równowagę, gdy pojawiają się któreś z alarmujących sygnałów. Jak się zatem zachowuje osoba, która niszczy Twój spokój i w konsekwencji marnuje Twój cenny czas?


#1 Generuje problemy z niczego i kłóci się bez powodu

Wystarczy, że odstawisz szklankę nie w te miejsce, co należy. Nagle okazuje się, że metoda gotowania jajek jest równie istotna co wybór kredytu hipotecznego. Nie mówiąc już o codziennych kłótniach królów i królowych dramatu zakończonych rzucaniem słuchawką.

#2 Nie dotrzymuje słowa i odwołuje plany w ostatniej chwili

O ile Ty nie możesz sobie pozwolić na żadne uchybienie, bo zaraz spotka się ono z wyrzutami. O tyle druga strona bardzo często nie dotrzymuje obietnic czy umowy, jakby miała zaniki pamięci. Spóźnia się, przekłada plany pod siebie, odwołuje spotkania od tak, a wszystko oczywiście w ostatniej chwili.

#3 Zabiera Cię na emocjonalny rollercoaster

Kto nie był na emocjonalnym rollercoasterze, ten nie wie co to dezorientacja. Raz jest cukierkowo, ale za moment atmosfera może być lodowata jak na zsyłce na Sybir. Denerwuje Cię, stresuje, doprowadza do płaczu, a później zachowuje się, jakby nic się przecież nie stało.

#4 Pojawia się, znika i znowu pojawia…, gdy czegoś potrzebuje

Gdy ma problemy, sporo wolnego czasu i potrzebuje towarzystwa, to trzyma Cię bardzo, a nawet bardzo blisko. Jednak ni stąd, ni zowąd potrafi zniknąć jak duch. Spokojnie, jeszcze się pojawi i znowu namiesza Ci w życiu i w głowie.

#5 Nie możesz liczyć na wsparcie i pomoc

To, że Ty okazujesz wsparcie i pomoc, nie oznacza automatycznie, że możesz się tego spodziewać po tej osobie. Nie może Ci zrobić zakupów w czasie, gdy chorujesz, bo przecież tak dużo pracuje po nocach i jest wycieńczony/wycieńczona. Zawsze znajdzie wymówkę, bo tak naprawdę jesteś na szarym końcu priorytetów.

#6 Manipuluje Tobą i faktami

Stale musisz się mieć na baczności. Wszystko co powiesz i nie powiesz może być wykorzystane przeciwko Tobie. Potrafi tak przedstawić sprawę, że zaczynasz sam/sama mieć poczucie winy, mimo że to partner zdradził lub to matka wydzwania po 20 razy dziennie.

#7 Nigdy nie wiesz na czym stoisz

Każdy dzień to przygoda – nigdy nie wiesz, co się zdarzy i która petarda dzisiaj odpali. Może się obrazi na zawsze i odejdzie, a może tylko na tydzień. Może trzaśnie drzwiami i będzie się szlajać po knajpach. Może będzie zrzędzić nad uchem i rzucać talerzami. Nie wiadomo.

#8 Boisz się przeciwstawić i nie czujesz się swobodnie w relacji

To tak jakbyśmy stale chodzili na paluszkach, po cichu, delikatnie. Wszystko po to, by nie obudzić potwora. W końcu nas uczono, że gdy będziemy grzeczni, to spotka nas nagroda. W dorosłym życiu to niestety tak nie działa, a zwłaszcza w takiej relacji.

#9 Skupia się tylko na sobie i swoim interesie

Zachowuje się jakby w jej słowniku nie było takich słów jak: empatia, współpraca i kompromis. Świat ma zadanie kręcić się wokół tej osoby. Wciąż opowiada o swoim życiu, problemach, odczuciach, a Twoje relacje (o ile zdołasz coś opowiedzieć) marginalizuje i przechodzi znowu do swoich spraw.

#10 Nie ma „starych” przyjaciół, a nowe znajomości zmienia jak rękawiczki

Bardzo zastanawiające, prawda? Dobrze posłuchaj, co ma Ci do powiedzenia na temat swoich historycznych znajomości. Bardzo możliwe, że będzie stawiać się na miejscu ofiary, która ma pecha do złych ludzi. A bardziej prawdopodobne jest to, że nie potrafi budować i utrzymywać długoletnich relacji z innymi.

#11 Przyjmuje postawę krytyczną i roszczeniową, oraz ma oczekiwania, którym nikt nie jest w stanie sprostać

„Masz nawet dobrą figurę, ale zupełnie nie potrafisz się ubrać”. „Dlaczego do mnie nie dzwonisz?” „Powinieneś się domyślić, że to Twój obowiązek, skoro tyle dla Ciebie robię!”. Te i inne zdania padają z ust osoby, która pragnie sprowadzić Cię do swego poziomu frustracji, abyś tańczył jak ona zagra.

#12 Ściąga Cię w dół i zniechęca do działania

Szczerze, jest to według mnie najbardziej niebezpieczna broń. Narzekanie, defetyzm i podcinanie skrzydeł pokazują niezbicie, że tej osobie wcale nie zależy na Twoim szczęściu. Twoim kosztem, chce poczuć się po prostu lepiej. Wiedząc, że nie odejdziesz i wszystko zostanie po staremu, ma poczucie kontroli, na której tak jej zależy.


Nie daj się! W końcu to Twoje życie, więc nie marnuj go na niezdrowe relacje i burzliwe znajomości. Poświęcaj swój czas osobom naprawdę wartościowym, którym na Tobie zależy.


Przeczytaj poprzednie artykuły: 

#Minimallife. Krok pierwszy – zakończyć stare rozdziały

#Minimallife. Krok drugi – zadbać o przestrzeń i swoje granice

#Minimallife. Krok trzeci – magia słów „nie!” i „dlaczego?”

A gdyby tak odpuścić, gdy ktoś przeciąga linę?

Jeżeli interesuje Cię filozofia minimalizmu, to kontynuuj zmiany z moją serią artykułów o MINIMAL LIFE. Kolejne już niebawem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *