#5 filmów, które teraz Ci się nie spodobają (ale powinieneś je obejrzeć)

by Dorota Leszczyńska

#5 filmów, które teraz Ci się nie spodobają (ale powinieneś je obejrzeć)

Odosobnieni, ograniczeni, sfrustrowani, cierpiący. Wielu z trudem radzi sobie podczas kwarantanny, czując wewnętrzny bunt przeciw ograniczeniom wolności osobistej. Brakuje im bliskich, którzy teraz są za daleko. Ich ciepłego przytulenia i nicniemówienia, a nawet dziwactw jak dodawanie musztardy do omleta czy odmawianie zdrowasiek przed rozprawą. Z drugiej zaś strony są i tacy, co wydają się zbyt blisko lub w dawce grożącej przedawkowaniem. Pojawiają się obawy o przyszłość, pracę, rodzinę i bezpieczeństwo.

Zamknięcie niszczy psychikę i bardzo dobitnie widać to właśnie teraz. Nie oznacza to jednak, że musimy biernie poddać się temu stanowi, ale wręcz przeciwnie, szukać wyjść ewakuacyjnych. Dlatego warto nabrać nieco dystansu i wejść w buty innych, którzy znaleźli się w nawet bardziej ekstremalnym położeniu. Filmy przynoszą wiele nauki, bo dzięki nim możemy poczuć się jak ktoś inny oraz doświadczyć jego rzeczywistości i konsekwencji wyborów.

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to może najlepszy czas na trudne filmy o izolacji, utracie kontroli i podporządkowaniu, ale uważam, że poniższe propozycje dadzą wiele do myślenia i warto je obejrzeć. Oczywiście, są to wymagające obrazy wzbudzające skrajne emocje i nie wszystkie kończą się happyendem, więc od Was zależy, czy w obecnej sytuacji zdołacie je podźwignąć. Niemniej jednak, gorąco polecam!

Pokój

Pokój jest całym światem dla młodej mamy i jej synka. Tutaj się bawią, ćwiczą i uczą nowych rzeczy. Kto ich tutaj zamknął? Dlaczego nie próbują się wydostać? Co ich czeka? Film odkrywa prawdę kawałek po kawałku. Pokazuje przy tym bezradność, ale i wytrwałość w osiągnięciu celu. Lecz co najważniejsze, jak wielką cenę płacimy za lata bierności i oczekiwania na właściwy moment.

Room [2015 r.], reż. Lenny Abrahamson, gł. role: Brie Larson i Jacob Tremblay

Zwierzęta nocy

Główna bohaterka otrzymuje maszynopis nowej książki od swojego pierwszego męża. Podczas czytania makabrycznej historii wraca pamięcią do poprzednich lat. Obraz Toma Forda pokazuje nam w zasadzie dwa światy. Pierwszy opiera się na dystansie do innych, chłodnej kalkulacji i sile mentalnej. Drugi przedstawia bliskość międzyludzką, poddawanie się uczuciom i wpływie silniejszych. Oba zdają się być tragiczne z innych powodów.

Nocturnal Animals [2016 r.], reż. Tom Ford, gł. role: Amy Adams i Jake Gyllenhaal.

Equilibrium

Skoro to właśnie takie uczucia jak złość i gniew prowadzą do wojen, to może, aby utrzymać pokój i stabilizację, należy wytępić ludzkie odczuwanie? Do takich wniosków doszli rządzący futurystycznym państwem Libria. Problem w tym, że eliminując farmakologicznie zdolność odczuwania, ludzkość pozbawia się miłości, zachwytu nad sztuką, poczucia szczęścia czy humoru. Ludzie stają się trybikami systemu, który ich nieustannie kontroluje i wyznacza zadania. Co się dzieje, gdy pewnego dnia ktoś się z tego schematu wyłamuje?

Equilibrium [2002 r.], reż. Kurt Wimmer, gł. rola: Christian Bale.

Plac Zbawiciela

Gdy w związek wkracza ktoś trzeci, może dojść do tragedii. Poznajemy naszą parę bohaterów, gdy popadają w kłopoty finansowe przez upadłość dewelopera. Niestety muszą zamieszkać całą rodziną z matką mężczyzny, która bardzo toksycznie wpływa na ich relacje. Jednak w miarę poznawania tej trójki, widać, że każdy z nich ma swoje ciemne oblicze. Choć raz jest ofiarą, staje się też katem. Kłopoty tylko uwidaczniają ich ułomności, chaotyczną walkę o wpływy i niedojrzałość emocjonalną.

Plac Zbawiciela [2006 r.], reż. Krzysztof Krauze / Joanna Kos-Krauze, gł. role: Jowita Budnik, Arkadiusz Janiczek i Ewa Wencel.

Eksperyment

Film jest próbą odtworzenia najbardziej nieetycznego badania o naturze człowieka, zwanego eksperymentem więziennym, przeprowadzonego przez profesora Philipa Zimbardo. Projekt badawczy z założenia miał sprawdzić jak na psychikę osób zdrowych i bez przeszłości kryminalnej oddziałuje życie więzienne. Po przydzieleniu ochotnikom ról strażników bądź więźniów zaczynają się dziać między badanymi niepokojące interakcje. Eksperyment ukazuje brutalne oblicze ludzi, którzy nie cofną się przed niczym by przetrwać lub utrzymać bezwzględną kontrolę.

The Experiment [2010 r.], reż. Paul Scheuring, gł. role: Adrien Brody, Forest Whitaker i Cam Gigandet.

***

Źródło zdjęć i fotosów: www.filmweb.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *