Dziewczynka vs. Kobieta

by Dorota Leszczyńska

Dziewczynka vs. Kobieta

Kobiece atuty tu i ówdzie okraszone bezbłędnym makijażem, czerwonymi szpilkami, lokami do pasa oraz trzepoczącymi rzęsami mogą dawać mylne wyobrażenie, że przed naszymi oczyma ukazała się 100% kobieta. Jednak, gdy spadają pierwsze klapki ukazuje nam się zlękniona, może nawet rozwydrzona czy egocentryczna, czasem niedowartościowana, bywa, że i pogubiona, momentami wulgarna Dziewczynka. By zatem Dziewczynka mogła stać się Kobietą musi nastąpić w niej nie tyle zmiana na zewnątrz lecz wewnątrz –  proces dojrzewania polegający przede wszystkim na ustabilizowaniu swych emocji, poznaniu siebie i akceptacji tego kim naprawdę jest. Dopiero po osiągnięciu spokoju jest w stanie tworzyć zdrowe relacje z innym, dawać ciepło otoczeniu i planować jasno swoją przyszłość, w której nie tylko ona gra pierwsze skrzypce. W ten sposób rodzi się kobiecość – silna i krucha zarazem. Po czym jednak poznać, że jeszcze nie mamy do czynienia z Kobietą, lecz z Dziewczynką?

1. Dziewczynka porównuje się z innymi

Wynika to z tego, że dziewczynki wciąż poddaje się ocenie otoczenia. Czy są wystarczająco piękne? Czy ładnie się ubrały? Czy dobrze się uczą i są grzeczne? Z jednej strony Dziewczynka może mieć na tyle obniżone poczucie własnej wartości, że będzie niepewna siebie i nieśmiała. Istnieje również druga alternatywa – Dziewczynka może maskować swoje kompleksy poprzez atakowanie i poniżanie innych, tych ponoć lepszych kobiet, aby w ten sposób podwyższyć swoje notowania i poprawić swoje samopoczucie.

2. Dziewczynce wydaje się, że może pozwolić sobie na każde zachowanie

Skoro Dziewczynka jest wkurzona na cały świat to wszyscy mają jej schodzić z drogi i nawet jeżeli krzyczy na każdą napotkaną osobę, to nikt nie ma prawa odpłacić jej pięknym za nadobne. Natomiast, gdy role się odwracają, jest wielce poruszona tym, że ktoś ją traktuje jak przysłowiowego śmiecia. Dziewczynka nie widzi w sobie wrednej zołzy i zupełnie nie grzeszy autorefleksją w kontekście swego zachowania zwłaszcza wobec Bogu ducha winnym osobom. Kobieta potrafi się kontrolować i być empatyczna, bo jest samoświadoma i widzi coś więcej niż czubek własnego nosa.

3. Dziewczynka jest zależna i niesamodzielna

Dziewczynka ulega presji innych, co czyni ją żywą chorągiewką na wietrze. Wciąż prosi o radę, konsultuje się w najdrobniejszych sprawach, a najbardziej szczęśliwa jest wtedy, gdy ktoś za nią podejmie decyzję i załatwi sprawę. Dziewczynka nie ma swego zdania zapewne dlatego, że wciąż chce spełniać oczekiwania innych, bo jest od nich zależna finansowo czy emocjonalnie. Nie nauczyła się odpowiadać sama za siebie i radzić sobie w życiu samodzielnie, bo wciąż potrzebuje odpowiednika opiekuna/rodzica.

4. Dziewczynka wydaje impulsywnie i nie kontroluje stanu konta

Dziewczynka oczywiście kupi tą cudną kieckę z wystawy z kategorii „wszyscy padną jak mnie zobaczą!” na najbliższą szałową imprezę, choć do końca miesiąca będzie głodować i zlizywać już tylko sól z krakersów. Będzie zaciągała kompulsywne kredyty, np. na masę drobiazgów kosmetycznych jak depilator optyczny czy masażer do stóp, zamiast pomyśleć o tym, czy w ogóle będzie z tego korzystała. Dziewczynka traktuje zakupy jak terapię na poprawę kiepskiego humoru, tylko nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest to bardzo szybka droga do jeszcze większej ilości problemów, powodujących znacznie więcej zmartwień. Kobieta umie swoimi finansami zarządzać, więc wydaje pieniądze z głową.

5. Dziewczynka stawia na „mieć” niż „być”

Dzieci mają ogromną potrzebę posiadania swojego kocyka, pluszaka czy zabawki. Im dziecko ma więcej modnych gadżetów, tym bardziej jest uważane przez resztę rówieśników, co ma często przełożenie również w dorosłym życiu. Dziewczynki idąc za tym nurtem patrzą głównie na walory materialne, bo w tym upatrują wartość w życiu. Oglądają się za partnerami, którzy jeżdżą drogimi autami, obnoszą się kasą na prawo i lewo, a nie zwracają uwagi na ich osobowość i to czy sami osiągnęli to co mają obecnie. Kobieta wie, że pieniądze nie zastąpią człowieka, a majątek można w mgnieniu oka stracić. W dłuższej perspektywie procentuje praca nad sobą i inwestowanie w siebie, aby zawsze móc odbić się od dna.

6. Dziewczynka jest rozchwiana emocjonalnie i poddaje się swoim emocjom

Każdemu zdarza się unieść i popłynąć z emocjami w ferworze złości, frustracji czy namiętności. Jednak huśtawki emocjonalne to już zupełnie co innego. Rozumiem, te zmiany hormonów – raz jest fantastycznie, raz psychodelicznie. Jednak od tego 13 roku życia można było na tyle poznać swój cykl i etapy przejściowe, aby odpowiednio na nie reagować, a przede wszystkim nie pozwalać, aby te zmiany miały tak znaczący wpływ na życie. Nie chodzi o to by być przezroczystą meduzą bez uczuć, mimozą, na której twarzy nie drgnie żaden mięsień, ale by być ustabilizowaną i umieć zachować się zgodnie z daną sytuacją.

7. Dziewczynka zbyt często mówi „nie wiem”

Dziewczynka nie wie co chciałaby zjeść, nie wie na jaki film mogłaby pójść, nie wie co ją interesuje, nie wie czy skręcić na skrzyżowaniu, nie wie jaką chciałaby mieć pracę. Po prostu, na drugie imię powinna mieć „nie wiadomo co„. Z jednej strony szkoda jej, bo wydaje się być pogubiona, ale ostatecznie to jej życie, więc musi wykazać się choćby minimalną inicjatywą i zdecydować się na jakiś kierunek, by to „nie wiem” zamienić na jakiś cel. Pojawią się porażki po drodze, nietrafione decyzje, jednak bez nich wciąż będzie stała w miejscu jak dziewczynka w kącie. Straci tym samym okazję, by wyjść ze strefy komfortu oraz poznać swoje prawdziwe ja.

8. Dziewczynka nie kontroluje się i nie myśli o konsekwencjach

Dziewczynka zachowuje się, jakby nie znała granic. Potrafi się upijać do nieprzytomności, nie zważa na bezpieczeństwo, a podczas kłótni nie przebiera w słowach. Później jest płacz i zgrzytanie zębów, a ktoś inny musi odkręcać sprawę, aby ją ratować z opresji. Dziewczynka potrafi być królową dramatów, które nierozsądnie na siebie ściągnęła.

9. Dziewczynka potrzebuje pochwał, adoracji i komplementów

Potrzeba akceptacji przez otoczenie jest głęboko zakorzeniona w Dziewczynkach. Dlatego tak istotne jest z ich perspektywy utwierdzanie i udowadnianie im, że są wyjątkowe i kochane. Potwierdzana przez innych bezwarunkowa miłość wobec nich stanowi o jestestwie Dziewczynek, więc karmią się pochwałami, adoracją i komplementami, a nawet się tego domagają. Kobieta przede wszystkim sama siebie kocha i ma poczucie własnej wartości, które jest niezależne od innych. Komplementy, które otrzymuje, mogę je jedynie potwierdzać.

10. Dziewczynka manipuluje, aby osiągnąć swój cel

Szantaż emocjonalny w stylu „Na złość Tobie, odmrożę sobie uszy” pokutuje również w dorosłym życiu. Dziewczynki, aby osiągnąć swój cel, będą uciekać się do kłamstwa, wypominania przeszłości, manifestowania cichych dni, wciągania do potyczek osoby postronne czy wymyślania historii wzbudzających współczucie. Takie gierki wcześniej czy później wychodzą na powierzchnię i niestety szlochanie połączone z obietnicą poprawy na nic się już nie zda.

11. Dziewczynce wydaje się, że zawsze będzie piękna i młoda

Zasobami należy rozporządzać z głową, zwłaszcza, gdy w kolejnych latach mamy mieć systematyczne niedobory. Nie inaczej jest z naszą urodą i zdrowiem. Szanując i pielęgnując ciało od najmłodszych lat oddalamy od siebie przykre oznaki starzenia oraz widma chorób. Wiele osób uskarża się, że po przekroczeniu magicznej 30-stki nagle zaczyna tyć, ma mniej energii i pojawiają im się zmarszczki nie wiadomo skąd. To wcale nie magia, tylko nasze przeświadczenie, że wciąż możemy wieść szczeniackie życie bez snu, na fast foodach i z papierosem w ustach i nigdy nie dotknie nas za to zapłata. Dziewczynki wydają się być tym obrotem sprawy zaskoczone i rozczarowane, że nikt już nie jest dla nich taki miły jak kiedyś, bo pozbawione urody nie mają już nic więcej do zaoferowania. Kobiety dbają o sobie, by być piękne na zewnątrz, ale i wewnątrz.

***

Zdjęcia i fotosy pochodzą z filmu „Miłość i inne nieszczęścia”, w którym zagrała Brittany Murphy. 

Źródło zdjęć i fotosów: www.filmweb.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *