Chłopiec vs. Mężczyzna

by Dorota Leszczyńska

Chłopiec vs. Mężczyzna

Wiek wynikający z metryki i dowodu osobistego bywa mylący. Wydaje nam się, że przed nami stoi 40-letni, elegancki, odpowiedzialny mężczyzna, a później okazuje się, że zachowuje się jakby został spuszczony ze smyczy i manifestuje swoją postawą hasło: „Carpe diem, jutra nie ma!”. Bywa również i tak, że taki tam jeszcze chłopiec, który zaliczył dopiero 25 wiosen, ale z pewnością o wiele mniej dziewczyn, podchodzi do życia bardzo racjonalnie i zadziwia pakietem szczytnych wartości na swojej liście. Tak się składa, że wiecznym chłopcem można być do samej śmierci, natomiast mężczyzną staje się w procesie dojrzewania, a ten proces nigdy nie ma swego uniwersalnego momentu u każdego człowieka. Dziewczynki będą doskonale czuły się w towarzystwie zabawnych Chłopców, natomiast dojrzałe i świadome Kobiety będą starały się znaleźć równego sobie Mężczyznę. Jak zatem odsiać z grona płci męskiej Chłopców, by móc dostrzec pożądanych Mężczyzn? Należy zwracać uwagę na pewne szczegóły.

1. Chłopiec wybiera najpierw przyjemność, a obowiązki odsuwa jak najdalej

Zamiast posprzątać i wynieść kłębiące się w mieszkaniu śmieci wybierze grę na konsoli. Codziennie będzie gdzieś wychodził „na miasto” z kumplami i zapewne dlatego zawsze będzie miał pustą lodówkę, bo w końcu nie ma czasu zrobić zakupów. Chłopiec jest mistrzem w znajdowaniu wymówek, by czegoś nie zrobić, co wymaga wysiłku, ale za to rekompensuje to instynktem łowcy przyjemnych okazji i zbiegów okoliczności. Gdy ktoś poprosi go o pomoc, to wielce prawdopodobne, że się wymiga z uroczym uśmiechem na twarzy i rozłożonymi rękoma. Trudno jest liczyć na pomocną dłoń Chłopca.

2. Chłopiec obwinia innych i nie potrafi patrzeć na siebie krytycznie

Każda jego ex miała coś za uszami, pracodawcy go wyzyskiwali, a rodzice wiecznie czegoś od niego chcieli. Może jest w tym ziarenko prawdy, ale jak to jest możliwe, że w każdej relacji to on jest ofiarą? Nikt inny jak tylko on sam stawia się na miejscu niewinnego i całe zło przypisuje otoczeniu, zupełnie jak małe dziecko, które jeszcze nie radzi sobie z emocjami i odpowiedzialnością. W konsekwencji z wieloma osobami jest skonfliktowany i skłócony, co nie przeszkadza mu przyjmować korzyści od osób, którymi gardzi. W ten sposób ujawnia swoją drugą twarz – konformisty.

3. Chłopiec nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny i słowa

Notoryczne spóźnianie się to nie wina komunikacji publicznej i korków, tylko Chłopca, który w dalszym ciągu wierzy w farta, że w 25 minut jest w stanie przejechać przez Śródmieście Warszawy w godzinach szczytu. Chłopiec ma też tendencję do tego, że szybko się zakochuje i mówi „Kocham Cię po grób” jednej wybrance, po to by za miesiąc zmartwychwstać z uczuciami przy boku innej. Odnosi się wrażenie, że jego bałaganiarstwo przenosi się również na jego życie. Tam gdzie powinien być dywan jest stos skarpetek, tam gdzie powinny być czyny są jedynie piękne obietnice.

4. Chłopiec wydaje pieniądze na chwilowe zachcianki i często nie kontroluje swoich finansów

Nowe ciuchy, fikuśne gadżety, butelczyny wód kolońskich, i oczywiście open bar co weekend są na liście jego priorytetów zakupowych. Inwestowanie w coś innego niż dobra konsumpcyjne jest jakby nie w jego guście. Chłopiec patrzy na pieniądze jedynie przez pryzmat tego, co może za nie teraz kupić, a nie tego, co może uzyskać długofalowo. Dlatego też zdarza mu się pożyczać od znajomych, bo nie wystarcza mu do pierwszego. Zaciąga kredyty konsumenckie na najnowszy model iPhona czy sportowe auto, aby stwarzać pozory wysokiego statusu, który ma przyciągnąć do niego najgorętsze piękności i wzbudzać zazdrość u innych facetów.

5. Chłopiec żyje z dnia na dzień i nie myśli o przyszłości

Powtarza, że jest spontaniczny i chwyta ulotne chwile, a należałoby raczej powiedzieć, że nie nie potrafi niczego zaplanować. Gdzie go zawieje wiatr, tam poleci, bo postępuje impulsywnie i pod wpływem emocji. Zdecydowanie preferuje szybki bieg zdarzeń, a nie budowanie głębszych relacji. Dlatego tak często wdaje się w romanse, ale i kłótnie i nieprzyjemne sytuacje, gdyż nie bierze pod uwagę późniejszych, negatywnych konsekwencji. Chłopiec jest porywającym i namiętnym kochankiem, który czułymi słówkami zdobywa kolejne serca, ale po którym nie ma potem śladu.

6. Chłopiec wpada w nałogi i nie stroni od używek

Szkodliwe nawyki i używki bardzo ściśle związane są z jego kultem przyjemności. Chłopcu po prostu brak wewnętrznej dyscypliny oraz silnej woli, która kształtowana jest przez dojrzewanie. Nie myśli nawet o tym, by rzucić palenie lub ograniczyć picie alkoholu, bo jest mu dobrze tak jak jest. Każdy kto próbuje przemówić mu do rozsądku będzie uważany za zgreda niepotrafiącego korzystać z życia.

7. Chłopiec jest przewrażliwiony na swoim punkcie i swoich potrzebach

Chłopiec jest niezwykłym wrażliwcem skupionym na swoim ego i zaspokajaniu nieograniczonych wręcz potrzeb. W tonie jego głosu usłyszeć można roszczeniowość, a próby przeciwstawienia mu się jako formę ataku, lekceważenia i obrazy jego osoby. Jeżeli ktoś wymaga czegoś od Chłopca, to Chłopiec się od takiej osoby odsuwa zarzucając złe intencje oraz obwiniając za powstały konflikt właśnie druga osobę. Nie potrafi współczuć ani stanąć w czyjejś sytuacji, bo jest nikim innym jak egocentrycznym narcyzem.

8. Chłopiec jest niezdecydowany, obraża się i jest chwiejny emocjonalnie

Z Chłopcem wciąż jest ten sam problem – nie umie się jednoznacznie określić i ostatecznie zdecydować. W końcu w głowie ma milion pomysłów i czeka go ogrom możliwości wyboru, więc dlaczego miałby ograniczać swoją wolność wybierając jedną Kobietę lub stałe miejsce zamieszkania. Chciałby zjeść ciasto i mieć ciastko, ale niestety w życiu nie można mieć wszystkiego. Dlatego, gdy coś go nie satysfakcjonuje, potrafi się obrazić i momentalnie urwać kontakt, a po jakimś czasie powrócić, jakby nigdy nic się nie stało, wtedy gdy czegoś potrzebuje. Przyjdzie z kwiatami i spokorniałą miną obiecując złote góry oraz poprawę. Rzeczywistość niestety szybko to weryfikuje.

9. Chłopiec lubi się popisywać i uchodzić za superbohatera

Chłopiec wiecznie musi coś udowadniać światu w przeciwieństwie do znającego swoją wartość Mężczyzny. Każde spotkanie towarzyskie traktuje jak występ w teatrze, podczas którego widownia ma go podziwiać. Oklaski i aplauz to waluta, która go ubogaca i czyni superbohaterem wśród nudnych i przewidywalnych Panów Darcy. Dla jednorazowego show jest w stanie poświęcić życie, zdrowie czy reputację, bo tak bardzo potrzebuje atencji i podziwu otoczenia.

10. Chłopiec ma kumpli, a nie prawdziwych przyjaciół

Chłopiec przez to, że ma tak niedojrzałą osobowość przyciąga ludzi sobie równych. Z kumplami bawi się przednio w pubie, klubie, na wakacjach pod palmą, czyli zawsze w tych przyjemnych okolicznościach. Gdy jednak przytrafi mu się coś złego i potrzebuje pomocy, nagle okazuje się, że tak liczne grono jest wspaniałych towarzyszy zapada się pod ziemię, a on zostaje zupełnie sam. Skoro Chłopiec sam nie umie być z kimś na dobre i złe, to nie powinno dziwić, że nie może liczyć na przyjaciół, bo ich nie ma.

11. Chłopiec ucieka, gdy zaczynają się problemy i robi się poważnie

Z Chłopcem nie przeprowadzi się poważnej rozmowy o obecnej sytuacji, wspólnej relacji lub uczuciach. Wszystko bowiem będzie obracał w żart, a czasem niestety nawet lekceważąco odnosił się do odczuć i stanowiska drugiej strony sugerując, że sama jest źródłem problemów. Jeżeli mowa będzie o oczekiwaniach wobec Chłopca i jego większym zaangażowaniu (czytaj zobowiązaniu się) trzaśnie drzwiami i zawinie się, gdzie pieprz rośnie, albo będzie sporo obiecywał tylko po to, by odwlec negatywne konsekwencje i jak najwięcej na tym zyskać.

***

Zdjęcia i fotosy pochodzą z filmu „Amadeusz” Milosa Formana, w którym tytułową rolę zagrał Tom Hulce. 

Źródło zdjęć i fotosów: www.filmweb.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *