Jak rozbudowywać swoją pewność siebie?

by Dorota Leszczyńska

Jak rozbudowywać swoją pewność siebie?

Bycie pewnym siebie to marzenie osób nieśmiałych, niewierzących w swoje siły i wartość. Jednak takie marzenia można, a nawet należy realizować, bo rozbudowanie w sobie pewności siebie ma ogromny wpływ na jakość naszego życia i relacje z innymi ludźmi. Każdy może tego dokonać jeżeli podejmie trud pracy nad sobą i swoimi ograniczeniami. Przedstawiam zatem 10 kroków do tego by stać się naprawdę pewnym siebie człowiekiem, a nie pozerem udającym ową pewność, tym samym cieszyć się szacunkiem innych, zdobywać to, czego się pragnie czy czerpać garściami z nowych doświadczeń.

 

Zaakceptuj swoje wady i bądź świadom swoich zalet

Każdy z nas niesie ze sobą potencjał, którego istnienia musi być świadomym, aby z niego korzystać. Z drugiej strony powinien zdawać sobie sprawę ze swych słabych stron, które będzie zmuszony bądź to zniwelować bądź się z nimi pogodzić, ale w każdym wypadku zaakceptować. Rozpisanie sobie na kartce swoich zalet i wad to cenna nauka obrazująca czarno na białym, jacy jesteśmy zgodnie z naszym obrazem siebie, a nie tym jak postrzegają nas inni. Samoakceptacja czynni nas silniejszymi i znającymi swoją wartość jednostkami.

Odkryj źródło swoich kompleksów

Niska samoocena wynika z zakompleksienia i ciągłego porównywania się z innymi. Dobrze jest zbadać skąd wzięło się niskie mniemanie o sobie. Może się bowiem okazać, że to czyjaś opinia na nasz temat a nie obiektywne czynniki miały na nią wpływ. W kompleksy mógł wpędzać krytykujący rodzic, wredna rówieśniczka z klasy, toksyczny partner czy psychopatyczny szef. Diagnozując źródło pojawienia się kompleksu, łatwiej będzie nam wypracować nowy obraz siebie bez wadliwych epitetów z przeszłości.

Akceptuj czyjeś komplementy

Jeżeli ktoś prawi Ci komplementy to wcale nie zaprzeczaj i nie stawaj w opozycji do nich, lecz kulturalnie za nie podziękuj. Nieakceptowanie czyjejś pozytywnej opinii na nasz temat to jak strzelanie sobie samobója w grze, którą wygrywamy. Mówienie drugiej stronie komplementów to wynik docenienia jej zalet z perspektywy właśnie tej osoby. Nie podważajmy zatem walorów naszego wypracowanego wizerunku, bo stracimy szacunek otoczenia.

Zdaj sobie sprawę, że ideał nie istnieje

Do ideału dążą w mniejszym lub większym stopniu niemal wszyscy, aczkolwiek paradoksalne jest to, że ideał nie istnieje i nie ma co oczekiwać, że kiedykolwiek się pojawi w świecie rzeczywistym. Nie ma idealnej laski ani faceta, idealnej niani ani szefa, idealnej modelki ani sportowca, bo każdy z nas jest człowiekiem z całym arsenałem zachowań, doświadczeń, wyobrażeń, oczekiwań, wiedzy, predyspozycji i emocji. Powiem, co tak naprawdę się liczy. Wcale nie ideał, lecz oryginalność i wyróżnianie się czymś charakterystycznym plasuje nas wyżej, bo czyni nas wyjątkowymi pośród wypromowanych i sztucznych ideałów.

Okiełznaj i wyzbądź się irracjonalnego strachu

Rzeczywisty strach, np. przed śmiercią, który towarzyszy nam przez całe życie stanowi jedynie 1% z tych wszystkich obaw jakie projektujemy sobie w głowie. Irracjonalny strach ogranicza nasz potencjał i sprawia, że nie możemy odkryć w pełni swoim możliwości. Strach przed utratą pieniędzy, bliskiej osoby, pracy, klientów, dobrej reputacji, kontroli czy też ogólnie pojęty strach przed nieznanym deprecjonują nas jako ludzi stabilnych, radzących sobie z chaosem tego świata. W końcu niczego w tym życiu nie można być pewnym na 100% poza pewnością siebie samego, bo tak naprawdę mamy realny wpływ tylko na to, kim sami jesteśmy.

Poszerzaj swoją strefę komfortu

Wyjście ze strefy komfortu, czyli tego, co znamy, w stronę tego co nam obce, oznacza poszerzanie obszaru naszych doświadczeń i rozwinięcie umiejętności przystosowywania się do zmiennych warunków. Im większa jest strefa komfortu, tym pewniej czujemy się w nietypowych sytuacjach i umiemy sprostać nawet skomplikowanym zadaniom. Peszą Cię przemówienia publiczne to na przełamanie zadaj pytanie prelegentowi. Masz lęk wysokości to rzuć sobie wyzwanie znajdowania i wjeżdżania na szczyt coraz to wyższych wieżowców. Chcesz jeść zdrowiej, choć nie smakują Ci inne potrawy, to powoli zastępuj dotychczasowe menu, nowymi pozycjami, a po jakimś czasie zmienią Ci się kubki smakowe na tyle, że zaczniesz doceniać bogactwo produktów.

Odrzucaj czyjeś przekonania na swój temat i działaj zgodnie ze sobą

To, że ludzie mają pewne ograniczenia, nie znaczy, że my również powinniśmy postępować tak jak oni. Zasługujemy na to, by działać zgodnie ze swoimi przekonaniami i zasadami, a nie zmuszać się lub powstrzymywać się tylko dlatego, że tak nakazuje wyimaginowana opinia publiczna. Utrzymywanie w głowie hamulca pt. „co ludzie powiedzą” kończy się biernością i zamykaniem się w klatce z własnej woli. Pewna siebie osoba zawsze stawia swoje wewnętrzne morale i zasady, z którymi się utożsamia, ponad przekonania innych.

Wizualizuj swoje zachowanie poprzez określone emocje

Wyobraź sobie to jak powinieneś się zachowywać i jak czuć na rozmowie o pracę, podczas negocjacji z kontrahentem, a jak na randce z nieznajomą. Skonfrontuj ten obraz z emocjami jakie muszą Ci teraz i w przyszłości towarzyszyć, aby spotkanie wypadło po Twojej myśli. Szukaj w takim razie rozluźnienia, spokoju, opanowania i skupienia, zamiast bezsensownie się stresować i nakręcać się kortyzolem ze zdenerwowania. Ten stres do niczego nie prowadzi, bo odbiera Ci pewność siebie. Wizualizowanie zachowań i emocji choćby przed lustrem, to jak próba przed premierą, a im lepiej wypadasz na próbie, tym spektakl ma korzystniejsze recenzje.

Bądź pozytywnie nastawiony i nie użalaj się nad sobą

Wyzbycie się złych myśli, narzekania i szukania dziury w całym korzystnie wpływa na naszą psychikę. Pozytywne nastawienie rozbudza w nas nieświadome przekonanie o tym, że jesteśmy w stanie pokonywać przeciwności losu, natomiast użalanie się nad swoim życiem czyni nas biernymi niedorajdami, co odbiera nam wiarę we własne siły. Zaczynamy wierzyć w to, że nic nam nie wychodzi, że nie podołamy wyzwaniom, że na pewno nam się nie uda. Pewność siebie to wiara w to, że nie ma takiej rzeczy na świecie, która mogłaby nas złamać.

Uśmiechaj się do obcych i nawiązuj z nimi kontakt wzrokowy

Uśmiechanie się do ludzi to nie wysiłek, a patrzenie ludziom prosto w oczy to nie przestępstwo. Nabieranie nawyków takich jak uśmiech na twarzy i utrzymywanie z rozmówcą kontaktu wzrokowego powoduje, że łatwiej nawiązujemy znajomości, a przez to czujemy się bardziej zaakceptowani przez otoczenie. Przyjazne nastawienie do obcych sprawia, że wychodzimy z cienia i nie boimy się nawiązać choćby krótkiej rozmowy w sklepie czy spróbować poderwać kogoś, kto wpadł nam w oko.

***

Zdjęcia i fotosy pochodzą z filmu „Wilk z Wall Street”, w którym zagrali m.in. Leonardo DiCapro i Margot Robbie.

Źródło zdjęć i fotosów: www.filmweb.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *