Ogólnopolska konferencja „Oznaczenie przedsiębiorców w teorii i praktyce prawa” – Białystok, 3 czerwca

DSC07621Nareszcie Białystok stał się atrakcyjnym miejscem konferencyjnym, do którego ściągnęło spore grono osób zajmujących się na co dzień prawem prywatnym. Na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się dzisiaj Ogólnopolska Konferencja Naukowa, której tematem przewodnim było „Oznaczenie przedsiębiorców w teorii i praktyce prawa”. Jakże mogłoby mnie tam nie być.

DSC07617

Trudu zorganizowania wydarzenia podjęło się Koło Naukowe Prawa Handlowego przy Wydziale Prawa UwB. Przybyłych na Konferencję przywitała opiekunka Koła – dr hab. Agnieszka Malarewicz-Jakubów, prof. UwB, która uroczyste otwarcie powierzyła prodziekanowi Wydziału Prawa UwB dr hab. Maciejowi Perkowskiemu, prof. UwB.  Organizatorzy żywią nadzieję, że w przyszłym roku do Białegostoku uda się ściągnąć większą liczbę gości zagranicznych i tym samym rozszerzyć Konferencję z zasięgu ogólnopolskiego na międzynarodowy.

DSC07622DSC07616

W Konferencji brali udział pracownicy naukowi, doktoranci i studenci z rodzimego Uniwersytetu w Białymstoku, goście z kraju oraz zagranicy. Tuż po wstępie, poza harmonogramem, wystąpił z pomocą tłumacza prelegent zagraniczny, który przedstawił kluczowe aspekty prawa firmowego w prawie rosyjskim. Następni  prelegenci reprezentowali takie ośrodki akademickie jak: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet SWPS oraz Instytut Nauk Prawnych PAN. Skutkiem tak licznej reprezentacji była możliwość wysłuchania ponad 30 wystąpień, których rozwinięcia w wersji papierowej ukażą się później w  publikacji pokonferencyjnej.

DSC07626DSC07633

Konferencja została podzielona na 3 panele. Pierwsze dwa panele dotyczyły oznaczenia przedsiębiorców w praktyce prawa. Główny nurt zagadnień sprowadzał się do firmy, nazwy, ochrony oznaczeń oraz problematyki rejestrowej. W ostatnim panelu skupiono się na znakach towarowych jako instrumentach ochrony prawnej oznaczenia przedsiębiorcy. Tutaj również rozprawiano o firmie, marce i innych oznaczeniach przedsiębiorcy, tyle że konfrontując je z prawami patentowymi – prawami do znaku towarowego.

DSC07629DSC07632

Abstrahując już od warstwy merytorycznej, która rzeczywiście była na wysokim poziomie, cieszę się, że przybyli do Białegostoku z różnych zakątków kraju, tak pochlebnie wypowiadali się na temat naszego miasta i ciepłego przyjęcia w murach Wydziału Prawa. Mam nadzieję, że nie była to wyłącznie kurtuazja, a przyjezdnym uda się trochę zwiedzić nasz region przy okazji udziału w konferencji.

Cóż mogę dodać, zapraszamy częściej!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *