„Ogólnopolskie studenckie forum podatkowe” – Toruń, 26-27 marca

by Dorota Leszczyńska

„Ogólnopolskie studenckie forum podatkowe” – Toruń, 26-27 marca

DSC_0252

W Toruniu byłam nie bez przyczyny. Brałam udział w „Ogólnopolskiem Studenckim Forum Podatkowym”, które zostało zorganizowane przez Studenckie Koło Naukowe Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

DSC_0251

Pierszy dzień przeznaczony był na eksperckie dyskusje i wystąpienia w obszarze VAT, CIT i PIT.

Tematami przewodnimi dotyczącymu VAT były:

1. Określenie proporcji VAT w odniesieniu do nabywanych towarów i usług wykorzystywanych dla celów mieszanych.

2. Zmiany w zakresie ulgi za złe długi.

3. Objęcie mechanizmem odwróconego obciążenia nowych grup produktów.

4. Centralna baza faktur – pomysł na walkę z wyłudzeniami VAT?

W tym panelu wzięło udział najszersze grono prelegentów reprezentujących m.in. urzędy kontroli skarbowej i izby skarbowe, jednak na czoło dyskusji wybijały się dwie postacie: Tomasz Michalik (MDDP) oraz Jerzy Martini (Martini & Co.). W roli moderatora wystąpił dr hab. Krzysztof Lasiński-Sulecki (UMK), ale mimo to, ze względu na ożywioną wymianę poglądów i szeroką problematykę VAT-owską, nie udało się utrzymać dyscypliny czasowej w tym panelu.

DSC_0253

W przypadku PIT mowa była o:

1. Nieodpłatnych świadczeniach na rzecz pracowników.

2. Elektronicznych deklaracjach będących nowym obowiązkiem płatników.

3. Cashback’ach.

Dr Ewa Prejs (UMK) wraz z Tomaszem Jakubiakiem vel Wojtczakiem (KPMG) starali się w telegraficznym skrócie przedstawić tematykę z panelu. Prelegenci skupili się w głównej mierze na nieodpłatnych świadczeniach. Z autopsji wiem, że to zagadnienie mieści w sobie wiele niuansów, gdyż pisałam o przychodach ze stosunku pracy w swojej pracy magisterskiej.

DSC_0255

W międzyczasie ogłoszono wyniki konkursu na glosę w sprawie podatkowej, w którym wzięło udział grono studentów z niemal całego kraju. Wręczanie nagród odbyło się pod bardzo sympatycznym przewodnictwem mgr Anny Chmiel.

DSC_0249

Po przerwie obiadowej czekały jeszcze trzy zagadnienia związane z CIT:

1. Zmiany w niedostatecznej kapitalizacji.

2. Zagraniczne spółki kontrolowane.

3. Rok SKA jako podatnika CIT.

Ten panel poprowadzili: dr Andrzej Bartosiewicz (EOL) oraz Łukasz Kosonowski (MDDP). Jako praktycy, zajmujący się m.in. optymalizacją podatkową, pokazali inne konsekwencje zmian w CIT, które dają do myślenia młodym podatkowcom.

DSC_0265

W drugim dniu miejsce miały prelekcje reprezentantów Urzędu Konroli Skarowej. Wejście na teren Wydziału Prawa umundurowanej i uzbrojonej obstawy złożonej z członków specjalnego Oddziału Realizacyjnego UKS zrobiło wrażenie.

DSC_0268

Po prezentacjach dotyczących struktury oraz działań podejmowanych przez UKS, nadszedł czas na wystąpienia doktorantów oraz studentów. Wśród ponad 20 minireferatów znalazł się również i mój. Mam nadzieję, że temat: „Odszkodowanie otrzymane w związku z
nabyciem z mocy prawa przez Skarb Państwa nieruchomości przeznaczonej pod zabudowę drogi krajowej a podatek od towarów i usług” przedstawiłam w sposób klarowny i zrozumiały.

DSC_0256

Całą Konferencję w Toruniu uważam za udaną ze względu na formułę forum, przyjazne otoczenie oraz entuzjazm osób w niej uczestniczących. Dodatkowym walorem było z pewnością pokazanie działań podejmowanych przez organy państowowe w relacjach z podatnikami (przede wszystkim w walce z oszustami), a nie tylko opinii osób niejako „walczących z fiskusem”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *