Sztuka decyzji – propozycje filmowe

by Dorota Leszczyńska

Sztuka decyzji – propozycje filmowe

Keira Knightley in Anna Karenina_1280_b

Ludzie mają problemy większe niż wybór pomiędzy granatowymi a czarnymi skarpetami. Czasem ich decyzje rzutują na całe ich życie, a nawet życie innych. Jak to dobrze, że od wielkiej miłości, wojny lub władzy trzymamy się z daleka, co nie oznacza, że nie lubimy oglądać filmów, w których bohaterowie muszą zmagać się z dylematami ogromnej wagi.

7495318.6anna_karenina2

„Anna Karenina” reż. J. Wright, gł. role: K. Knightley, J. Law, A. Taylor-Johnson

Na tej szerokokomentowanej ekranizacji książki Lwa Tołstoja nie zawiodłam się ani trochę. Przede wszystkim dlatego, że film nie sprowadził się do tkliwego zrelacjonowania tragicznej historii miłosnej pomiędzy mężatką a przystojnym wojskowym. Nie będę rozwodzić się nad rozbitą emocjonalnie Anną, która z zasady taką własnie miała być, ale skupię się nad całą otoczką. Twórcy powróciłi do scenicznego świata i pozwolili widzom poczuć się częścią sztuki teatralnej. Zwykłe założenie marynarki bardziej przypominało układ choreograficzny angażujący wszystkich na około niż prozaiczną czynność. Może to sztuczne i bajkowe, ale wrażenie w kinie robi ogromne. Dodam, że film otrzymał Oscara właśnie za doskonałe kostiumy.

7028475.6cabaretmeinherr

„Cabaret” reż. B. Fosse, gł. role: L. Minnelli, M. York

Mój ulubiony musical, a tak naprawdę jedyny, który zasługuje na obejrzenie. 8 statuetek Oscara nie wzięło się znikąd, a niektóre piosenki kojarzymy i nucimy do dziś. Jak to zwykle w musicalach bywa, na pierwszym planie pojawia się uczucie, nie inaczej jest w tym przypadku. Tutaj jest ciekawiej, bo mamy do czynienia z trójkątem. Anturażu historii dodaje fakt, że akcja dzieje się w czasach, gdy do władzy dochodzą naziści. Berlin poznajemy od ciemnej, nocnej strony. Kabaret symbolizuje gnijący nazizmem Berlin – przebieranki, śpiewy, przemowy nie są jedynie elementami show, ale nabierają donoślejszego znaczenia. Sami bohaterowie na własne życzenie komplikują sobie życie, wdając się w skomplikowane relacje.

7276639.6Bekarty_Wojny_poster2

„Inglourious Basterds”/”Bękarty wojny” reż. Q. Tarantino, gł. role: B. Pitt, Ch. Waltz, M. Laurent, D. Kruger

W kinie pociąga mnie inteligentny i niedosłowny humor. W przypadku produkcji Tarantino, świetnie skonstruowany scenariusz posiłkujący się zawiłymi dialogami w połączeniu z niezawodną obsadą wciąga widzów w grę, którą i tak przegrają. W tym filmie naprawdę trudno orzec w jakim kierunku pójdzie akcja. Niby wiemy, że grupa Amerykanów żydowskiego pochodzenia szykuje atak na nazistów, a depcze im po piętach pewien nadgorliwy pułkownik. Jednak za każdym razem ludzka przebiegłość niweczy plany i pozostawia bohaterom bardzo mały wachlarz wyboru. W końcu na II wojnę światową patrzy się przez pryzmat czarnego humoru, z którego znany jest Tarantino.

6918408.6VARIOUS FILM STILLS

„Lady Jane” reż. T. Nunn, gł. role: H. Bonham Carter, C. Elwes

Zapewne ten film jest nieznany tak samo, jak nieznana jest autentyczna postać Lady Jane Gray – królowej Anglii. Tak, tak, zasiadła na tronie w wieku 16 lat i władała Anglią przez niespełna kilka dni. Była kuzynką Tudorów, a do tego protestantką, więc Edward – syn słynnego Henryka VIII (ojca anglikanizmu), wyznaczył Jane na swoją następczynię. Została na siłę poślubiona i ten wątek jest szczególnie podkreślony. Film rozprawia o konsekwencjach przedmiotowego  traktowania ludzi i o tym, że trudno wyzbyć się emocji w imię ogólnego dobra. Polecam ten obraz miłośnikom historii Anglii takim jak ja.

7521197.6300

„300” reż. Z. Snyder, gł. role: G. Butler, L. Headey, D. West

Efekty, muzyka, spowolnione tempo, patos, emocje – kombinacja tych składników stworzyła nietuzinkowy film, ale jednocześnie przyczyniła się znacznie do powstania chyba jeszcze donośniejszej parodii. Gdy po tych kilku latach, ponownie obejrzałam „300”, nie mogłam powstrzymać się od śmiechu, choć nie powinnam mieć ku temu powodów. Może, gdybym nie zetknęła się w międzyczasie z „Meet the Spartans”, to byłoby inaczej. Jednak zawsze tam, gdzie pojawia się idylla, przesycenie ideałów i nadludzki obraz człowieka, łatwo o przejaskrawienie świata. Pomimo to, nie mogę zarzucić twórcom pójścia na łatwiznę przy ekranizacji tendencyjnego komiksu. Efekty wizualne cieszą oko i współgrają z klasyczną muzyką.

Źródło zdjęć, fotosów i plakatów: www.filmweb.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *