Sentymenty z lat młodzieńczych czyli filmy wzruszające

by Dorota Leszczyńska

Sentymenty z lat młodzieńczych czyli filmy wzruszające

tumblr_lgu8c6Bw6P1qf6qh6o1_500_large

Zdecydowanie nie jestem fanką cukierkowych komedii romantycznych, co nie oznacza, że unikam tkliwych filmów o miłości. Tylko ta „moja” filmowa miłość jest raczej tragiczna, więc nie ma co czekać na szczęśliwe zakończenie. Może z tej właśnie przyczyny takie obrazy zachowują się na długo w mej pamięci. Przedstawiam Wam kilka filmów/melodramatów, które w jakiś sposób odbiły swoje piętno w czasach mojej wczesnej młodości.

7221747.32c4e0321_g3_1

„Wuthering Heights”/”Wichrowe wzgórza” reż. P. Kosminsky, role gł.: J. Binoche, R. Fiennes

Książkę przeczytałam 3 razy, a do tego genialnego filmu powracam średnio co roku już od 15 lat. Szaleństwo miłości Heathcliff’a i Cathy, tragiczna fabuła i wprost mistrzowska gra Fiennes’a i Binoche targają niezmiennie moje emocje. Najlepsze wrażenie robi film oglądany w samotności i na dodatek po ciemku. Może nie będę się przyznawać do urojenia łez, bo nikt na szczęście tego nie poświadczy.

7085933.3962_c

The House of the Spirits”/”Dom dusz” reż. B. August, role gł.: J. Irons, M. Streep, W. Ryder, G. Close, A. Banderas

Tak jak w „Wichrowych wzgórzach” w „Domu dusz” historia lubi się powtarzać. Dzieci kochają tak samo namiętnie, jak ich rodzice w latach młodości, a zło poczynione kiedyś, przynosi spotęgowaną karę w najmniej oczekiwanym momencie. Film poruszył mnie nieuchronnością zdarzeń, ale też swą mistyczną odsłoną.

6906046.3bosiberia_zdj3

„Sibirskiy tsiryulnik”/”Cyrulik syberyjski” reż. N. Mikałkow, role gł.: J. Ormond, O. Menshikov

Komedia sytuacyjna przeradzająca się w dramat miłosny – tak jak życie pokazuje słodko-gorzki smak. Amerykanka poznająca rosyjską tradycję i Rosjanin zafascynowany wyzwoloną kobietą mogliby stworzyć uroczy związek, ale… Zakończenie jest na poły przygnębiające, ale niesie też iskierkę nadziei.

7255679.3g-3

„Playing by Heart”/”Gra w serca” reż. W. Carroll, role gł.: S. Connery, G. Anderson, E. Burstyn, A. Jolie, R. Phillippe

Scenariusz filmu wydaje się nie być tak jednoznacznie, romantycznie napisany jak „Love Actually”. Najbardziej wciągąjący  i poruszający wątek dotyczy relacji heretyczki i introwertyka. Angelina Jolie i Ryan Phillippe zrobili rzecz niebywałą: kilkakrotnie mnie zaskoczyli. Nigdy, w żadnym filmie o miłości męskie łzy nie były tak wiarygodne, jak w jednej z kulminacyjnych scen – dzięki Ryan.

7194987.30b0eac78-ce74-4a04-afe1-a9d8604a

„The Blue Lagoon”/”Błękitna laguna” reż. R. Kleiser, role gł.: B. Shields, Ch. Atkins

Trochę naiwna opowieść o dojrzewaniu na „bezludnej” wyspie, gdzie w dalszym ciągu panują odwieczne prawa natury dotyczące kobiet i mężczyzn. Stereotypowe podejście do ról społecznych oraz rodzinnych nie podoba się zwolennikom gender, ale pomimo to film pokazuje uczucia nieskażone cywilizacją, dlatego wart jest zachodu. Za pierwszym razem film się przeżywa, za drugim ogląda.

Źródło plakatów, zdjęć i fotosów – www.filmweb.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *