Efektywne dumanie

by Dorota Leszczyńska

Efektywne dumanie

WP_001419

Rozwiązywanie prawniczych kazusów, studiowanie kodeksów czy przekładanie przepisów na życiowe sytuacje – te intelektualne czynnością wymagają zaprzężenia naszych szarych komórek do ciężkiej orki. Nieumiejętność koncentracji swoich myśli może sprawiać kłopoty w nauce i w pracy. Skupienie się na wykonaniu zadania w sposób jak najbardziej efektywny nie zależy wyłącznie od wrodzonych predyspozycji, ale również od czynników, na które mamy realny wpływ. Wypunktowałam zatem kilka obszarów godnych Waszej uwagi; by skupienie przychodziło łatwiej.

DSC01942

 OTOCZENIE

Odpowiednie warunki do koncentracji zaczynają się od miejsca. Powszechnie wiadomo, że hałas i zamieszanie nie sprzyja skupieniu na jednej czynności. Jednak są też z pozoru przyjemne miejsca, które nie pozwolą nam zebrać myśli w pożądanym kierunku. Zacznijmy od kuchni, bistra i kawiarni ze słodkościami – w tych miejscach myślenie o pysznym jedzeniu jest nieuchronne, zwłaszcza gdy czujemy aromaty pichcenia, przede wszystkim zapachy świeżych wypieków. Siedzenie w ogrodzie relaksuje, lecz promienie słońca, bzyczenie owadów, szczekanie psów czy szeleszczące liście mogą (choć nie muszą) dekoncentrować. Musicie zdać sobie sprawę z tego, że należy ograniczyć ilość gwałtownych bodźców zewnętrznych do minimum. Osobiście nie przeszkadza mi jednostajna muzyka, cicho włączone radio czy telewizor, ale monolog innej osoby staje się już zbyt dużym obciążenie mojej uwagi. Podzielność uwagi ma swoje granice, dlatego sprawdźcie na ile możecie sobie pozwolić.

DSC02607

DIETA

Jesteś tym, co jesz – stare powiedzenie, a jak aktualne i uniwersalne. Naszą koncentrację zaburza zarówno przejedzenie jak i przegłodzenie. Przejadając się czujemy się ciężko i sennie, będąc głodnymi myślimy o natychmiastowym zaspokojeniu potrzeby fizjologicznej. Maksymalną koncentrację możemy uzyskać w chwili lekkiego głodu, gdyż pierwotna natura wyostrza nasze zmysły byśmy mogli pozyskać pokarm – ale ten stan nie może przecież trwać w sposób permanentny. Dlatego tak istotna jest codzienna dieta odżywiająca nasze ciało i umysł, gdyż w ten sposób możemy rozwijać funkcje organizmu. Kwasy Omega-3 możemy znaleźć w rybach, owocach morza, oleju rzepakowym, oliwie z oliwek i orzechach. Ponoć zjadanie 2 migdałów (źródło magnezu) dziennie ma znacząco poprawiać pracę mózgu. Spożywanie owoców i warzyw pełnych witamin podnosi naszą odporność jak i dodaje energii, a takie pozytywne nastawienie przydaje się w intelektualnej pracy. Nie można zapomnieć o piciu wody, która dostarcza atomów tlenu – pamiętajcie, że niedotlenione komórki to leniwe komórki.

hantle

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Nie tylko odpowiednie nawodnienie sprzyja pracy mózgu, ale także aktywność fizyczna. Wzrost tętna skutkuje wzmożonym obiegiem krwi w ciele i lepszym dotlenieniem komórek – stąd szybciej oddychamy podczas ćwiczeń. Może właśnie z tej przyczyny, chociażby biegając, wpadamy na genialne rozwiązania. Po treningu nasz organizm wytwarza hormony szczęścia, a niweluje hormony stresu. W takich warunkach ogólnego zadowolenia nie patrzycie na świat przez pryzmat problemów, ale możliwości ich przezwyciężenia.

Wrocław 2009 676

RELAKSACJA/MEDYTACJA

Jedni uprawiają jogę, inni chodzą modlić się do kościoła, a jeszcze inni grzebią w rabatach – każdy ma swój sposób na odprężenie. Odreagowanie stresów jest konieczne, gdyż długofalowe poddenerwowanie zakłóca pracę neuroprzekaźników. Nadprodukcja przez organizm hormonu stresu hamuje wchłanianie cennych składników odżywczych, rozregulowuje pracę układów ciała (w tym pokarmowego, krążenia i nerwowego), a także skutkuje impulsywnością. Równowaga w przyrodzie musi być, dlatego stresy zawodowe należy odreagowywać na bieżąco. Niestety relaksacji nie sprzyja współczesne droga kariery – nadgodziny, praca w weekendy, brak urlopów. Ostatecznie korporacyjne życie kończy się po kilku latach, gdyż następuje moment wypalenia, który spowodowany jest nieustannym narażeniem na stres. Takie osoby nie są już w stanie efektywnie pracować.

poduszka

SEN

Sen należy do kategorii relaksacji, ale należy podkreślić, że łączy wszystkich bez wyjątku. Zdrowy sen na wygodnym materacu, w przewietrzonym pokoju, przy odpowiedniej temperaturze liczy się na równi z długością całego spania. Nie będę pisała o zalecanej dobowej dawce snu, gdyż każdy ma w tej kwestii indywidualne potrzeby. Ważne, żebyśmy wypracowali rytm aktywności w taki sposób, aby sen był nieprzerwany i następował w miarę  o tych samych porach. Zwróćcie uwagę na to, jak zachowują się osoby, którym właśnie urodziło się dziecko – są nieobecne, roztargnione i mają problemy z podejmowaniem decyzji. Trudno o koncentrację, gdy głowa przechyla się ku poduszce.

2014_03_06_11_54_55

MOTYWACJA

Często jest tak, że zaangażowanie jest naszym motorem do nauki i pracy. Jeżeli coś nas pasjonuje lub pragniemy osiągnąć wymarzony cel, otaczający nas świat może nie istnieć. Kiedyś dziwiłam się na widok ludzi czytających książki w zatłoczonym autobusie, do czasu, gdy sama nie mogłam się oderwać się od kryminału; nagle zgiełk i hamowanie nie były w stanie odciągnąć moich myśli od fabuły. Tak samo może być z wyznaczonym celem. My, istoty zadaniowe, potrafimy koncentrować całą swoją energię na określonym projekcie, jak człowiek pierwotny polujący na mamuta.

DSC02508

ORGANIZACJA

Określone godziny pracy są naszą zmorą i naszym błogosławieństwem. Jeżeli nie pracujemy w systemie zmianowym i mamy jasno określone godziny pracy, to chcąc nie chcąc wpadamy w pewien rytm. Gorzej dzieje się w przypadku osób uczących się i pracujących w trybie zadaniowym, gdyż muszą same narzucić sobie swój własny system. Organizacja czasu z podziałem na pracę i czas wolny pozwala racjonalnie rozłożyć siły. Ponadto przygotowanie przestrzeni roboczej ogranicza fatygę szukania materiałów – co ewidentnie dekoncentruje i stresuje. Jak mówią Niemcy: „Ordnung muss sein!”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *