Wczoraj i dziś – propozycje książkowe

by Dorota Leszczyńska

Wczoraj i dziś – propozycje książkowe

DSC02782

Przeszłość rzadko kiedy opuszcza nas na dobre. Z pewnością doświadczenie uczy nas postrzegania pewnych spraw z zupełnie innej perspektywy. Niekiedy jednak stare występki ciągną się za nami jak koszmarna zmora. Książki polecane na ten weekend można potraktować jako podróże w czasie, która ujawniają przemiany bohaterów na przestrzeni lat.

DSC02783

„Jeden dzień” D. Nicholls

Historia trudnej przyjaźni damsko-męskiej. Czytelnik poznaje zmieniające się przez 20 lat relacje pomiędzy Dexterem i Emmą (zawsze 15 lipca). Gdy Emma tkwi w związku z irytującym mężczyzną i pracuje w znienawidzonej knajpie, Dexter robi karierę w telewizji i szaleje z dziewczynami na imprezach. Po latach passa się zmienia i to Emma zaczyna realizować swoje marzenia, natomiast Dexter traci po kolei pracę, rodzinę i świetne życie, do którego był przyzwyczajony. Książka daje do myślenia, bo okazuje się, że budowanie związku (bez względu z kim) jest trudne – zawsze znajdą się jakieś punkty sporne. Problem tkwi w ludziach, a nie w uczuciach.

DSC02784

„Niewinny” H. Coben

Kryminał jak się patrzy. Główny bohater siedział kiedyś w więzieni z powodu niefortunnego, śmiertelnego „wypadku”. Te kilka straconych lat zmieniło go, a na pewno przyczyniło się do tragedii rodzinnych. Mimo wszystko skończył studia, dostał pracę i odnalazł swą dawną miłość. Już mógłby zapomnieć o przeszłości i skupić się na swojej pięknej żonie spodziewającej się dziecka, ale nagle dostaje na swoją komórkę niejednoznaczne nagrania. Podoba mi się zmienna narracja  tej książki – pisarz każe nam wejść w skórę głównego bohatera i przemawia do nas jakbyśmy to my nim byli. Wielopłaszczyznowość to kolejna zaleta tego kryminału – trudno dociec do jakiego końca zmierzamy. Wciąga do ostatniej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *