Gdybanie na ekranie

by Dorota Leszczyńska

Gdybanie na ekranie

 

pobrane (30)

Przewaga kina nad realnym życiem polega na możliwości stworzenia wyjątkowych okoliczności, z którymi muszą zmierzyć się bohaterowie filmu. Pozwala to nam – widzom, przenieść się w wymyśloną przyszłość, zmienioną przeszłość, w centrum wyjątkowych zdarzeń czy sytuacji. Jednakże każda z opcji odnosi się do nieustającej natury człowieka, a szczególne tło pozwala ją lepiej unaocznić.

7422937.6images (89)

„Melancholia” reż. L. von Trier, gł. role: K. Dunst, Ch. Gainsbourg

Gdybanie o końcu świata. Film słada się z dwóch części, każda z nich odnosi sie do innej z sióstr. Justine właśnie wzięła ślub i razem z nią bierzemy udział w chucznym weselu organizowanym w zamku jej szwagra. Dziewczyna pod uroczym uśmiechem skrywa wewnętrzne zmęczenie i depresję. Nie radzi sobie ze zwykłym życiem i nie potrafi sprostać oczekiwwaniom otoczenia. Claire jest tą opanowaną i rozsądna siostrą, lecz mając świadomość zbliżającej się śmierci, traci grunt pod stopami. Tym razem to ona nie radzi sobie ze zmianami, a Justine wydaj być się spokojna i pogodzona. Film zachwyca również formą przekazu, odnosząc się do obrazów światowych artystów i przywołując fantastyczną muzykę.

7361267.6images (88)

„Never Let Me Go”/”Nie opuszczaj mnie” reż. M. Romanek, gł. role: C. Mulligan, A. Garfield, K. Klightley

Gdybanie o losie ludzi przeznaczonych na dawców organów. Podążamy za trójką bohaterów od czasów nauki w szkole aż po dorosłe życie. W zasadzie wszystko wygląda zwyczajnie – szkoła lat. 60, uczniowie w mundurkach, szkolne zabawy, konkursy plastyczne, zauroczenia i miłości. Jednak co chwile przemyca się nam niejasne komunikaty, aż nagle wychodzi na jaw jakiego charakteru jest to placówka. Po skończeniu pełnoletności i kilku latach względnej swobody, podopieczni specjalnych szkół stawali się dawcami organów. Wchodząc w relację trójki bohaterów, nie widzimy w nich istot wyzbytych emocji, lecz pełnoprawnych ludzi, którzy chcą podejmowac decyzje o swoim życiu, kochać i byc kochanymi. Powiedzieć, że ten film wzrusza, to zdecydowanie za mało.

7390945.6images (87)

„In Time”/”Wyścig z czasem” reż. A. Niccol, gł. role: J. Timberlake, A. Sayfried

Gdybanie o świecie ludzi młodych, w którym pieniądz to czas. Wizja przyszłości z teoretycznie nieśmiertelną ludzkością, ma jedną wadę – przeludnienie. Wymyślono system, w którym po ukończeniu określonego wieku, delikwentowi zaczyna być odmierzany czas do śmierci. W tym świecie nie ma pieniędzy, walutą są minuty, godziny, dni czy lata. W tej rzeczywistości naprawdę zauważamy rozrzut pomiędzy bogatymi a biednymi – pierwsi nie spieszą się, celebrują spotkania, posiłki i żyją po kilkaset lat, natomiast drudzy nieustannie biegną, pracują i umierają młodo. Przeciwstawia się temu główny bohater, który bierze za towarzyszkę bogatą latorośl.

7367178.3images (86)

„Hall Pass”/”Baz smyczy” reż. B. Farelli, P. Farelli, gł. role: O. Wilson, J. Sudeikis

Gdybanie o tygodniu wyjętym z przysięgi małżeńskiej. Komedia sprowadza się do marzeń o powrocie do kawalerskiego stanu, gdy imprezowano, podrywano, pito i korzytano z życia. Dwóch bohaterów, którym udaje się uzyskać, tzw. Hall Pass od swoich żon, stara się zrealizować swoje fantazje. Okazuje się, że siły i zdrowie już nie dopisują jak za młodych lat. Poza tym chyba za bardzo zależy im na swych żonach. Komedia jest przewrotna również z tego względu, że lepsze i bardziej udane okazje do zdrady mają ich żony.

Źródło zdjęć, fotosów i plakatów – www.filmweb.com

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *