Z Sardynii na Korsykę. Atrakcje Bonifacio, które zachwycają

by Dorota Leszczyńska

Z Sardynii na Korsykę. Atrakcje Bonifacio, które zachwycają

Korsyka, wyspa o wyjątkowej urodzie, na którą nie polecicie samolotem. Aczkolwiek możecie wybrać się na nią drogą morską z Sardynii. Prom z Santa Teresa Gallura do osadzonego na wysokim klifie korsykańskiego miasteczka Bonifacio wypływa kilka razy dziennie a sama podróż trwa około 1 godziny (link do przewoźnika Ichnusa Lines). Zdecydowanie jest to jedna z najbardziej niesamowitych wycieczek jaką możecie sobie sprawić przy okazji pobytu w północnej części Sardynii.

Samo Bonifacio, położone na południowym krańcu Korsyki, przyciąga turystów swoimi malowniczymi krajobrazami, bogatą historią i niezwykłymi zabytkami. Zostało założone w 828 roku przez hrabiego Bonifacego II z Toskanii, co dało mu nazwę. Dzięki strategicznemu położeniu na stromym klifie, miasteczko odgrywało kluczową rolę w obronie przed najazdami morskimi. Jego naturalny port przyciągał żeglarzy i kupców z różnych stron świata. W średniowieczu Bonifacio było areną walk między Pizą a Genuą, a w XIV wieku znalazło się pod panowaniem Genui, co przyniosło rozwój handlu i umocnienie fortyfikacji. Charakterystyczne wąskie uliczki, średniowieczne budowle i zabytkowe kościoły zachowały się do dziś, stanowiąc świadectwo burzliwej przeszłości.

Nie pamiętam kiedy ostatnio nowe miejsce zrobiło na mnie aż takie wrażenie jak podróż i zwiedzanie Bonifacio. Przekonajcie się sami, co mnie urzekło i co moim zdaniem warto zobaczyć podczas wizyty w tym urokliwym miasteczku.

Klify w Bonifacio, fot. www.liczilex.pl

Klify, klify, klify

Są jednym z najbardziej spektakularnych i rozpoznawalnych krajobrazów na Korsyce. Wznoszące się stromo nad turkusowymi wodami Morza Śródziemnego, białe wapienne klify tworzą imponujący widok, który zapiera dech w piersiach każdemu, kto je zobaczy. Te majestatyczne formacje skalne, sięgające nawet 70 metrów wysokości, są wynikiem milionów lat erozji wywołanej przez wiatr i wodę.

Groty w Bonifacio, fot. www.liczilex.pl

Groty Bonifacio

Naturalne jaskinie wykute w wapiennych klifach przez morskie fale robią niezapomniane wrażenie. Jedną z najbardziej znanych jest Grotta di Sdragonato, która charakteryzuje się otworem w sklepieniu przypominającym kształtem mapę Korsyki. Zwiedzanie grot jest możliwe jedynie od strony morza, dlatego warto wybrać się na wycieczkę łodzią, aby podziwiać te niezwykłe formacje geologiczne i dowiedzieć się więcej o ich powstaniu.

Schody Króla Aragonii, fot. www.liczilex.pl

Escalier du Roi d’Aragon (Schody Króla Aragonii)

Schody Króla Aragonii to jedno z najbardziej charakterystycznych atrakcji w Bonifacio widziana już podczas rejsu statkiem. Legenda głosi, że te strome schody zostały wykute w skale w ciągu jednej nocy przez żołnierzy króla Aragonii. W rzeczywistości są one dziełem mnichów, którzy chcieli zapewnić sobie dostęp do źródła wody. Schody liczą 187 stopni i prowadzą z cytadeli wprost do morza. Wejście i zejście po nich to nie lada wyzwanie, ale nagrodą są zapierające dech w piersiach widoki.

Cytadela Bonifacio, fot. www.liczilex.pl

Citadelle de Bonifacio (Cytadela Bonifacio)

Cytadela Bonifacio to serce miasta i jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych. Zbudowana na wysokim klifie, oferuje spektakularne widoki na Morze Śródziemne. Wzniesiona w IX wieku, służyła jako twierdza obronna przed najazdami piratów i innych wrogów. Spacerując po jej murach, można podziwiać architekturę z różnych epok, od średniowiecza po renesans. Warto także odwiedzić muzeum znajdujące się w jej wnętrzu, gdzie zgromadzono wiele ciekawych eksponatów związanych z historią miasta.

Stare Miasto w Bonifacio, fot. www.liczilex.pl

Stare miasto, Église Sainte-Marie-Majeure (Kościół Matki Bożej Wielkiej) i Bastion de l’Étendard (Bastion Sztandaru)

Kościół Matki Bożej Wielkiej to najstarszy kościół w Bonifacio, którego początki sięgają XII wieku. Znajduje się w centrum starego miasta, a jego charakterystyczna dzwonnica góruje nad okolicą. Wnętrze kościoła zachwyca prostotą i elegancją, a na uwagę zasługują piękne freski oraz bogato zdobiony ołtarz. To miejsce, które warto odwiedzić, aby poczuć ducha historii i zrozumieć religijne korzenie miasta.

Bastion Sztandaru to kolejna imponująca fortyfikacja, która chroniła Bonifacio przed najazdami. Zbudowany w XV wieku jest dziś częściowo otwarty dla zwiedzających. W jego wnętrzu znajduje się muzeum, które przedstawia historię miasta oraz jego rozwój na przestrzeni wieków. Z tarasu widokowego bastionu rozciąga się wspaniały widok na port oraz morze, co czyni go idealnym miejscem na pamiątkowe zdjęcia.

Kościół San Domenico, fot. www.liczilex.pl

Église Saint-Dominique (Kościół San Domenico)

Kościół San Domenico jest znany ze swojej surowej, gotyckiej architektury. Jego historia sięga XIII wieku, kiedy to został zbudowany przez zakon dominikanów. Fasada budynku jest stosunkowo prosta, z dominującą rozetą i skromnym portalem. Wnętrze kościoła jest równie ascetyczne, co odzwierciedla ducha zakonu. Mimo to, jego prostota ma swój niepowtarzalny urok, a wysoko sklepione sufity i kamienne mury nadają mu atmosferę spokoju i refleksji.

Ruiny młynów w Bonifacio, fot. www.liczilex.pl

Anciens moulins de Bonifacio (ruiny młynów)

Najbardziej znane ruiny młynów znajdują się w strefie wojskowej. Są to pozostałości po kilku kamiennych młynach wiatrowych, które wykorzystywały siłę wiatru do mielenia zboża albo tłoczenia oliwy (w zależności od źródeł). Ich lokalizacja na wysoko położonych terenach pozwalała na maksymalne wykorzystanie wietrznych warunków, typowych dla tego regionu Korsyki. Obecnie stanowią wspaniały kadr do zdjęć wtapiając się zwłaszcza w niezwykłe kolory wody znajdującej się poniżej w zatoce portowej.

Port Bonifacio, fot. www.liczilex.pl

Marine de Bonifacio (Port Bonifacio)

Port Bonifacio to tętniące życiem serce miasta. Znajduje się w naturalnej zatoce otoczonej wysokimi klifami, co czyni go jednym z najpiękniejszych portów na Korsyce. Spacerując wzdłuż nabrzeża, można podziwiać zacumowane jachty i łodzie rybackie, a także liczne kawiarnie i restauracje serwujące lokalne specjały. Port jest także doskonałą bazą wypadową na rejsy po okolicznych wyspach oraz na nurkowanie.

Baterie przeciwokrętowe w Bonifacio, fot. www.liczilex.pl

La Forteresse de Bonifacio (Baterie przeciwokrętowe)

Baterie przeciwokrętowe w Bonifacio stanowią istotny element militarnej historii tego korsykańskiego miasteczka. Zbudowane głównie w XIX i na początku XX wieku, były one częścią systemu obronnego, mającego na celu ochronę strategicznego portu i wybrzeża przed ewentualnymi atakami morskimi. Ich powstanie było odpowiedzią na rosnące napięcia w regionie oraz na rozwój technik wojennych i uzbrojenia. Zwiedzający mogą podziwiać pozostałości fortyfikacji, dawne działa i bunkry, a także cieszyć się niesamowitymi widokami na Morze Śródziemne i klify.

Cmentarz Morski w Bonifacio, fot. www.liczilex.pl

Cimetière Marin de Bonifacio (Cmentarz Morski)

Cmentarz Morski w Bonifacio to miejsce pełne spokoju i historii. Położony na klifie, z widokiem na Morze Śródziemne, jest jednym z najpiękniejszych cmentarzy na Korsyce i we Francji. Spacerując po jego alejkach, można zobaczyć liczne grobowce i pomniki, które świadczą o bogatej przeszłości miasta. Cmentarz jest bardzo dobrze utrzymany i przez swoje położenie wywołuje zupełnie inne emocje niż dobrze nam znane kontynentalne nekropolie.

Widok na klify z Bonifacio, fot. www.liczilex.pl

Podsumowanie

Bonifacio to miasteczko, które zachwyca swoim urokiem i bogactwem zabytków. Każdy, kto odwiedzi to miejsce, z pewnością zakocha się w jego malowniczych krajobrazach i wyjątkowej atmosferze. Mam nadzieję, że ten przewodnik pomoże Wam w planowaniu wizyty i sprawi, że podróż będzie niezapomniana.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *