Masz w życiu to, w co (u)wierzysz

by Dorota Leszczyńska

Masz w życiu to, w co (u)wierzysz

Istnieją kobiety, które wprost nienawidzą mężczyzn, co podkreślają grymasem, narzekaniem i słowami potępienia przy każdej nadarzającej się okazji. Twierdzą, że „wszyscy” faceci to świnie – zdradzają, kłamią, są narcyzami albo pasożytami społecznymi. Na potwierdzenie swojej idei mają niezliczone przykłady kolekcjonowane w swej kartotece. Tyle tylko, że w równoległym świecie jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności inne kobiety mogą cieszyć się z udanych związków właśnie z tymi pomawianymi mężczyznami. Co ciekawe nawet spore grono z nich jest zaradne życiowo, towarzyskie, zadbane i zdrowe psychicznie. Więc może nie „wszyscy” są tacy źli i tak negatywna generalizacja nie oddaje rzeczywistości?

Przekonania

Sama łapałam się na tym, że przyjmowałam pewną tezę i święcie w nią wierzyłam. Na szczęście wierzyłam dopóty jej faktycznie nie sprawdziłam w życiu. I w ten sposób okazywało się, że np. trawa u sąsiada nie jest tak zielona, jakby się mogło wydawać, a on także zmaga się z problemami, choć może innego kalibru. Dzięki temu uzmysłowiłam sobie, że powinnam o wiele bardziej doceniać moją sytuację i wykorzystywać możliwości, które pojawiają się na drodze, zamiast z marszu ucinać sobie skrzydła.

Nasze przekonania wpływają na nasze postrzeganie świata, ale również decyzje i działania. Gdy wierzymy, że coś się stanie, zaczynamy podświadomie podejmować kroki, które zwiększają prawdopodobieństwo, że to się rzeczywiście wydarzy. Na przykład, jeśli jesteś przekonany, że nie jesteś dobrym mówcą publicznym, możesz unikać wystąpień, co z kolei sprawi, że nie nabierzesz doświadczenia i pewności siebie, utwierdzając się w swoim przekonaniu.

Dążenie do spełnienia się przepowiedni

Samospełniająca się przepowiednia to sytuacja, w której nasze oczekiwania dotyczące jakiegoś zdarzenia lub zachowania powodują, że zaczynamy działać w sposób, który prowadzi do spełnienia tych oczekiwań. Innymi słowy, nasze myśli i przekonania mają moc wpływania na rzeczywistość. Oczywiście nie mówię w tym momencie o metafizycznej mocy, a po prostu naszej psychice, która będzie się koncentrować na pewnym schemacie lub scenariuszu i wyłapywać określone sygnały z otoczenia.

Już podaję przykłady z życia. Jeśli uważasz, że ludzie są z natury niegodni zaufania, możesz być bardziej podejrzliwy i zdystansowany w swoich relacjach. Taka postawa może prowadzić do nieporozumień i konfliktów, które potwierdzą Twoje początkowe przekonanie. W rezultacie stajesz się jeszcze bardziej przekonany, że nie można nikomu ufać.

Podobnie przekonanie, że nie zasługujesz na awans, może wpływać na Twoje działania w pracy. Możesz unikać wyzwań, nie zgłaszać się do ważnych projektów czy nie wychodzić z inicjatywą, co sprawi, że rzeczywiście nie zostaniesz zauważony i awansowany. Tym samym potwierdzisz swoje przekonanie o braku kompetencji.

Jak zmienić swoje przekonania?

Zmiana przekonań to proces niezwykle skomplikowany. Dzieje się tak dlatego, że wiele z nich wtłaczano nam od dzieciństwa i dlatego w dorosłym życiu uznajemy je za fakt. Jednak to, czy czujemy się wartościowi lub pewni, że poradzimy sobie z przeciwnościami, to nasze przekonanie. Możemy je zmieniać za sprawą ćwiczeń i podejmowanych działań, które wpłyną na nasz rozwój osobisty i postrzeganie swojej sprawczości.

Chcąc zmienić swoje przekonania musisz zacząć pracować nad tymi czterema obszarami:

I. Uświadomienie: Pierwszym krokiem do zmiany jest uświadomienie sobie, jakie przekonania kierują naszymi działaniami. Zastanów się, czy Twoje myśli są realistyczne i konstruktywne. A może jednak wynikają z demagogii polityków, sloganów marketingowych, manipulacji mass mediów czy przekonań rodziców.

II. Przekierowanie myśli: Zamiast skupiać się na negatywnych przekonaniach, spróbuj przekształcić je w pozytywne afirmacje i konstruktywne pytania. Zamiast powtarzać sobie: „Nie dam rady”, zastanów się lepiej: „Jak mogę to osiągnąć?”. Zmień wewnętrznego krytyka w swojego sprzymierzeńca dając mu zadanie do rozwiązania.

III. Działanie: Podejmuj świadome działania, które będą wspierać Twoje nowe, pozytywne przekonania. Jeśli boisz się wystąpień publicznych, zapisz się na kurs retoryki, który pomoże Ci w zbudowaniu pewności siebie w grupie ludzi.

IV. Znalezienie wspierającego otoczenia: Szukaj wsparcia wśród osób, które Cię naprawdę inspirują i faktycznie osiągnęły sukces czy spełnienie. Wspierające otoczenie może znacząco wpłynąć na Twoje przekonania i postrzeganie siebie. Dlatego unikaj osób, które tylko potęgują u Ciebie toksyczne przekonania lub odbierają energię lub motywację.

Podsumowanie

Samospełniająca się przepowiednia to potężne narzędzie, które może zarówno pomagać, jak i szkodzić. Kluczowe jest, aby być świadomym swoich przekonań i ich wpływu na nasze życie. Zmieniając sposób myślenia i podejmując świadome działania, możemy kształtować naszą rzeczywistość w bardziej pozytywny i konstruktywny sposób. Pamiętaj, to nie magia, że masz w życiu to, w co (u)wierzysz.


Fot. pexels.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *