Pałac Czartoryskich i inne nieznane zabytki w Puławach

by Dorota Leszczyńska

Pałac Czartoryskich i inne nieznane zabytki w Puławach

Puławy od Warszawy dzieli jedynie 1,5 godziny drogi. Miały być po prostu przystankiem w drodze z Kazimierza Dolnego. Okazały się za to wyjątkowym miejscem, które skrywa wspaniałe zabytki z dala od utartych szlaków turystycznych. Właśnie w Puławach Czartoryscy wznieśli swoją rezydencję, wokół której roztacza się malowniczy park. Tutaj właśnie mieliśmy okazję odkrywać karty historii zapisane w architekturze i eksponatach Muzeum Czartoryskich. Jakie perełki skrywają Puławy?

Pałac Czartoryskich w Puławach

Pałac Czartoryskich

Zniesiony w II poł. XVII wieku w stylu barokowym jeszcze przez Lubomirskich. Następnie przeszedł w ręce Sieniawskich, ale na skutek potopu szwedzkiego pałac został zniszczony. W zasadzie nowy pałac w stylu rokoko w tym miejscu powstał zaraz po ślubie Elżbiety Heleny Sieniawskiej z Augustem Czartoryskim.

Czasy największej świetności przypadają na okres, w którym pieczę nad Puławami sprawowali Izabela i Adam Kazimierz Czartoryscy (przełom XVII i XIX wieku). Wtedy bowiem dokonał się rozkwit kultury oświeceniowej, a do pałacu przybywali kolejni artyści – malarze, pisarze, architekci czy muzycy.

Jednak już na początku XIX wieku, po powstaniu listopadowym majątek rodowy skonfiskowano, a ówczesny Książę Adam Jerzy Czartoryski został skazany na ścięcie toporem. Tym samym pałac zaczęto wykorzystywać na potrzeby publiczne, co ma miejsce do dnia dzisiejszego. Funkcjonował tutaj chociażby Instytut Wychowania Panien czy Instytut Politechniczny i Rolniczo-Leśny.

Pałacowa klatka schodowa
Muzeum Czartoryskich w Puławach

Muzeum Czartoryskich

W Pałacu Czartoryskich znajduje się Muzeum poświęcone dziejom rodu i eksponujące najbardziej wzniosłe momenty z życia jego mieszkańców. Tuż przy wejściu zobaczymy drzewo genealogiczne Czartoryskich, które pozwala łatwiej orientować się w zawiłościach rodowych. Jeżeli mowa o wnętrzach, zwracam Waszą szczególną uwagę na przepięknie zdobioną klatkę schodową, a także na wyposażenie komnat utrzymanych w stylu rokoko.

Eksponaty w Muzeum Czartoryskich w Puławach
Świątynia Sybilli w Puławach

Świątynia Sybilli

Kluczowy punkt Parku Czartoryskich zlokalizowany na skarpie. Stylem nawiązuje do klasycyzmu i kultury starożytnego Rzymu. I to nie ostatnia tego typu budowla w Puławach, ale o tym będzie później.

Świątynia Sybilli powstała na życzenie Izabeli Czartoryskiej, która postawiła sobie za cel zebranie najcenniejszych skarbów narodu polskiego. Tego samego narodu, który właśnie zmagał się z zaborami, i którego państwo znikało z mapy Europy.

Rzeźba Tankred i Klorynda w Parku Czartoryskich w Puławach
Dom Gotycki w Puławach

Dom Gotycki

Tuż obok Świątyni Sybilli znajduje się Dom Gotycki. Pomimo swojej nazwy, powstał tak naprawdę na początku XIX w. Co ciekawe w ściany budynku wmurowano historyczne elementy budowli przywiezione z Włoch, Hiszpanii i Polski.

W Domu Gotyckim lokowano pozostałe zbiory, które nie mieściły się w Świątyni Sybilli. Jednak tutaj przede wszystkim kolekcjonowano dobra światowego dziedzictwa.

Domek Żółty Aleksandryjski w Puławach

Domek Żółty Aleksandryjski

Obiekt wybudowano na początku XIX wieku dla cara Aleksandra I, który bywał w Puławach kilka razy. W Domku Żółtym nocowali także znani goście i duchowni. Obecnie znajduje się tutaj Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Puławach

Kościół Wniebowzięcia NMP

Czy ten budynek czegoś Wam nie przypomina? Na przykład rzymskiego Panteonu z charakterystyczną kopułą? W rzeczy samej. Kościół Wniebowzięcia NMP w Puławach powstał w stylu klasycystycznym i został wzniesiony na wzgórzu, by zdaje się jeszcze bardziej zachwycać. Do kościoła prowadzą imponujące, kamienne schody, a na szczycie czeka na Was wspaniały widok.

Pałac Marynki w Puławach

Pałac Marynki

Na zakończenie mała rezydencja. Pałac Marynki znajduje się na skraju kompleksu. Został wzniesiony z myślą o córce Izabeli Czartoryskiej – Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej. Jednak rzadko był wykorzystywany przez samych Czartoryskich, więc pełnij funkcję domku gościnnego. Obecnie jest bardzo zaniedbany, ale ma w sobie ogromny potencjał.

Pałac Czartoryskich w Puławach – widok z tarasu
Makieta w Muzeum Czartoryskich w Puławach

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *