Witaj w grze! #10 zachowań osoby toksycznej, na które uważaj

by Dorota Leszczyńska

Witaj w grze! #10 zachowań osoby toksycznej, na które uważaj

Gruszki można zamarynować na dwa sposoby. Jeżeli zalejesz je cukrowym syropem uzyskasz słodki deser. Traktując je octową zalewą otrzymujesz wytrawne danie. Choć z gruszkami może nas co najwyżej łączyć figura, to jednak nie sposób się wyzbyć pewnej analogii. W zależności od tego w jakim znajdziemy się otoczeniu i jakich ludzi trzymamy blisko siebie, taką przybieramy postawę. Przy bratnich duszach się wznosimy i delektujemy słodkim życiem, natomiast przy osobach toksycznych opadamy z sił przesiąknięci ich trucizną. Toksyczni mogą być nasi rodzice, rodzeństwo, znajomi, partnerzy czy współpracownicy. Jednak z uwagi na zażyłe relacje trudno nam przyjąć do wiadomości to, że mamy do czynienia z osobą, którą należy trzymać na dystans; sabotującą nasze poczucie własnej wartości, szczęście oraz zdrowie. Dlatego tak ważne jest popatrzenie na pewne sytuacje z perspektywy osoby trzeciej. Poniższe zachowania powinny być sygnałem alarmującym nas o tkwieniu w relacji toksycznej. Ta wiedza pozwoli nam podjąć kolejne ważne kroki.

1. Skupia całą uwagę na sobie. Z najmniejszych spraw potrafi uczynić dramat

Uczucia osoby toksycznej są wg. niej najważniejsze. Każdy potrafi ją urazić, podważyć kompetencje czy niewłaściwie się wobec niej zachować. W ten sposób osoba toksyczna zwraca na siebie uwagę innych. Stale przypomina swoim zachowaniem, że przy niej musimy chodzić na palcach z obawy przed awanturą zupełnie o nic.

2. Próbuje Cię kontrolować: emocjonalnie, finansowo czy więzami zależności

Osoba toksyczna zrobi coś dla Ciebie, nie dlatego, że Cię bezinteresownie kocha, ale dlatego, byś miał u niej dług. Przy najbliższej nadarzającej się okazji wytknie to, ile dla Ciebie robi i jak się dla Ciebie poświęca. W ten sposób Cię kontroluje, bo zależy jej na niewolniczym podporządkowaniu.

3. Jątrzy i skłóca Cię z najbliższymi

W zasadzie jest to kontynuacja potrzeby kontroli. O wiele łatwiej jest przecież utrzymać kogoś przy sobie, gdy nie zna on innej wizji świata niż ta wałkowana od rana do wieczora. Nie pozwól, by ktokolwiek decydował lub wpływał na to, z kim możesz się spotykać bądź utrzymywać kontakt.

4. Wzbudza u Ciebie poczucie winy

Obrażanie się i krytyka. Oto dwie metody, których używa osoba toksyczna, aby wzbudzić u innych poczucie winy i dzięki temu wymusić określone zachowanie. Osoba toksyczna nie zważa na logiczne argumenty i zasady słuszności, manipuluje emocjami i dzięki temu osiąga swoje cele.

5. Robi z siebie ofiarę i stale szuka winowajców

Osoba toksyczna ma bardzo wysokie mniemanie o sobie, dlatego nigdy nie popełnia błędów. Jednak paradoksalnie jest niezadowolona ze swego życia i wciąż zmaga się z problemami. Ma zatem na to idealne wyjaśnienie. Wszystko co złe ją spotyka, to wina innych osób. Dlatego stawia się na miejscu ofiary i stale szuka winy wszędzie na około, ale nie w sobie.

6. Umniejsza Twoje sukcesy, wyolbrzymia Twoje porażki

Tylko dzięki temu, będzie mieć Ciebie w garści. Gdy stajesz się słabszy, osoba toksyczna czuje władzę. Nie potrafi cieszyć się Twoim szczęściem, bo musiałaby albo zrobić coś ze swoim życiem albo zaakceptować Twoją niezależność. Ani jedno ani drugie nie wchodzi jednak w grę.

7. Przymila się, gdy czegoś chce lub potrzebuje Cię odzyskać

Znany schemat. Skruszony mąż przychodzi z kwiatami i zapewnia, że teraz to już się zmieni i wszystko będzie od tej pory dobrze. Problem jednak polega na tym, że ludzie od tak się nie zmieniają, a po drugie choćby nastała hossa i pomyślność, z osobą toksyczną wcale nie będzie dobrze. Patrz punkt 1.

8. Gdy Cię nie potrzebuje, jest opryskliwa lub znika bez wieści

Interesowność pojawiała się już wcześniej w nieco innym kontekście chęci kontroli. W tym punkcie bardziej mowa o uprzedmiotawianiu innych osób, które mają spełniać potrzeby i oczekiwania osoby toksycznej. Niepotrzebni w tym momencie przestają istnieć.

9. Nie respektuje Twoich granic

Włazi na głowę, choć sobie tego nie życzysz. Dzwoni bez przerwy, wymuszając odebranie telefonu jak natrętny sprzedawca od operatora komórkowego. A może wtrąca się agresywnie w Twoje sprawy prywatne mimo upominania. Nie respektując Twoich granic, pokazuje jak bardzo Cię nie szanuje,

10. Kłamie. Nawet, gdy zostaje przyłapana na kłamstwie, nigdy się nie przyzna

Wierzymy osobom bliskim, bo im ufamy. Czasem dopuszczają się małych kłamstewek, aby nas nie martwić lub zaimponować, które w ogólnym rozrachunku są niewinne. Osoby toksyczne dopuszczają się kłamstw, które mogą krzywdzić, ale najgorsze jest to, że za nic nie potrafią przyznać się do kłamliwych słów. W momencie przyłapania próbują manipulować wypowiedziami czy faktami, tworząc kolejną historyjkę. Chcesz być wciągnięty w ich intrygi?

***

Zdjęcia i fotosy pochodzą z polskiego filmu „Plac Zbawiciela”

Źródło zdjęć i fotosów: www.filmweb.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *