#10 małych zmian, które mogą zrobić ogromną różnicę

by Dorota Leszczyńska

#10 małych zmian, które mogą zrobić ogromną różnicę

Może jesteś z tym osób, które pragną sięgnąć gwiazd i dokonać niemożliwego. Często potrzeba do tego przedsięwzięcia radykalnych zmian zarówno w Twoim życiu, jak i w najbliższym otoczeniu. Jednak pomimo przeprowadzki, przebranżowienia, skrupulatnego planu treningowego, postawienia wszystkiego na jedną kartę i najlepszych intencji pod słońcem możesz polec niepostrzeżenie na małych frontach. Nigdy nie lekceważ drobnostek, o których będzie mowa poniżej; za to wdrażaj i poczuj różnicę. A to dlatego, że te niepozorne zmiany w Twoim życiu mogą ułatwić Ci codzienne życie i przybliżyć do realizacji postawionych celów.

#1 RUSZ SIĘ I POSPRZĄTAJ

Zrób generalne porządki, ale tym razem bez szukania wymówek. W jaki sposób masz wyprostować swoje życie, skoro w Twoim otoczeniu gości rozpraszający chaos. Przeorganizuj przestrzeń tak, by było Ci wygodnie i by tracenie czasu na szukanie czegokolwiek poszło w zapomnienie.

#2 W KOŃCU SIĘ Z TYM POŻEGNAJ

Wyrzuć popsute, nieużywane lub przestarzałe rzeczy, które zagracają Ci miejsce. Nieużywane rzeczy (zwłaszcza elektronikę), ale wciąż zdatne do użycia, wystaw na aukcji i po prostu sprzedaj. Wyrzuć lub oddaj komuś ubrania, których nie zakładałeś/łaś od ponad roku. Ogranicz duplikaty, bo przecież nie potrzebujesz 10 zegarków skoro nosisz tylko jeden. Im mniej masz rzeczy, tym jesteś bardziej mobilny, a im bardziej ograniczasz się do rzeczy potrzebnym, tym więcej pieniędzy oszczędzasz.

#3 PRZYGOTUJ SIĘ NA DŁUŻEJ

Posegreguj swoje ubrania i stwórz z nich gotowe sety, a nie będziesz co rano podejmował tych samych decyzji. Gotuj raz a dobrze, np. na 3 lunche do przodu. Polecam również gotowanie w międzyczasie dodatków takich jak ryż czy kasza w trakcie, gdy właśnie robisz poranną toaletę. Nie tylko organizujesz się na przyszłość, co także korzystasz z wolnych przebiegów.

#4 ZRÓB TO, TERAZ!

Skoro i tak musisz coś zrobić, to po co odkładać tą czynność na później. Zrób to teraz i ciesz się czasem wolnym. Jeżeli coś nie zajmie Ci dłużej niż 5 min., to zrób to w tej właśnie chwili. Odkładaj rzeczy na miejsce i sprzątaj po sobie systematycznie, a na koniec tygodnia będziesz sobie dziękował. W ten sposób nabija się punkty do wolnego czasu.

#5 CHWYTAJ UCIEKAJĄCY CZAS W REALU

Telefon niestety coraz bardziej przyciąga naszą uwagę i okrada z czasu. Zatem sięgaj po telefon intencjonalnie, gdy faktycznie chcesz coś sprawdzić, odpisać czy zadzwonić. Ustal pory, gdy przeglądasz social media czy pocztę. A w ogóle najlepszą opcją, z której korzystam, gdy muszę się skupić na zadaniu, jest włączenie trybu samolotowego i zamknięcie wszelkich niepotrzebnych zakładek na komputerze. Gorąco polecam!

#6 NIE ZASTANAWIAJ SIĘ CZY TO LUBISZ

Włącz u siebie tryb automatycznego poranka – bez myślenia, analizowania, bez wymówek. Zacznij od nastawienia budzika i położenia go z dala od łóżka, by uniknąć niechcianej drzemki. Rób czynności zgodnie ze schematem, który uważasz za optymalny, i powielaj każdego dnia bez względu na nastrój. Podobnie może być ze sposobem odżywiania czy systemem pracy. Tak właśnie powstają dobre nawyki – poprzez wielokrotne powtarzanie, a nie to, czy coś lubisz lub nie.

#7 ZAPISUJ ZADANIA (BY JE PÓŹNIEJ ODHACZAĆ)

Wpisuj w kalendarzu (robię to w telefonie) swoje aktywności w tygodniu i czas, który na nie poświęcisz – treningi, spotkania, zakupy, zajęcia, wyjazdy, ważne wydarzenia itd. Czasem jednak zapisywanie w kalendarzu dokładnego terminu może być kłopotliwe, zwłaszcza gdy nie jesteśmy w stanie ustalić rzeczywistego czasu. Dlatego przygotuj staroświecką kartkę, na której zapiszesz wszelkie pomniejsze, ale ważne zadania i z pełną satysfakcją wykreślaj je po ich zakończeniu. Jest to cudowne uczucie spełnienia i dumy ze swojej sprawczości!

#8 IDŹ NA ZAKUPY Z PEŁNYM BRZUCHEM, ALE NIE PORTFELEM

Nasz stan fizyczny i majątkowy wpływa na nasze wybory życiowe i gdy się onzmienia, również odmiennie postrzegamy rzeczywistość. Głodna osoba je oczami więcej niż faktycznie potrzebuje, a osoba z większą sumą na koncie, może nie odczuwać wartości nadprogramowych zakupów na wyprzedażach. Dlatego idź do sklepu po dobrym posiłku, zrelaksowany, gdy czegoś potrzebujesz i z limitem pieniędzy, które planujesz wydać.

#9 ODEZWIJ SIĘ (BY SIĘ SPOTKAĆ)

Każdy ma swoje sprawy, plany i obowiązki. Jednak pomimo tego codziennego kieratu, by coś osiągnąć, to właśnie relacje z ludźmi czynią nasze życie szczęśliwszym. Dzięki wsparci najbliższych jesteśmy w stanie oczywiście osiągać więcej, ale przede wszystkim złapać oddech. Żadne SMS-y czy telefony nie zastąpią wspólne spędzonego czasu, dlatego nie czekaj na innych i zrób ten pierwszy krok – umów się na spotkanie.

#10 NIE MARTW SIĘ NA ZAPAS

Jeżeli będziesz się martwił o sytuacje, które nie miały jeszcze miejsca i są od Ciebie niezależne, to będziesz martwił się dwa razy. Zajmij się tym, co teraz i tym, na co masz faktyczny wpływ. Tak, zajmij się, planuj, działaj, a nie rozmyślaj i użalaj. I tak większość twoich obaw jest jedynie wytworem Twojej wyobraźni, a nie realnym zagrożeniem. Po prostu idź do przodu!

Zdjęcia i fotosy pochodzą z filmu „Jedz, módl się, kochaj”, w którym zagrała Julia Roberts.

Źródło zdjęć i fotosów: www.filmweb.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *