Z rodziną „na noże”

by Dorota Leszczyńska

Z rodziną „na noże”

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. Poza tym wdzięcznymi bohaterami kryminałów są właśnie członkowie rodziny. Od dawna na ekranach nie uświadczyliśmy historii rodem z powieści Agathy Christie. Tak oto mile zaskakuje nas pojawienie się w polskich kinach w okresie przedświątecznym filmu pod wymownym tytułem „Na noże”. Bardzo ciekawe jak daleko ludzie są w stanie się posunąć, gdy chodzi o pieniądze i najbliższych.

Znany z roli Agenta OO7 – Daniel Craig, tym razem wciela się w rolę intrygującego detektywa. Ma się zająć rozwikłaniem zagadki śmierci bardzo znanego i majętnego pisarza nomen omen kryminałów. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda na samobójstwo, jednak po kolejnych przesłuchaniach członków rodziny i najbliższych okazuje się, że spawa zupełnie jest jest tak oczywista. Po drodze dzieje się co najmniej kilka zwrotów akcji, dzięki którym wychodzą na jaw dwulicowość i hipokryzja. Poza tym, że detektyw próbuje zdemaskować kłamców, to również odkrywa kolejne tajemnice domu pisarza i natrafia na ślady naprowadzające go na rozwiązanie. Jednak, gdyby nie szczególna przypadłość opiekunki pisarza, detektyw mógłby nie poznać prawdy. Brzmi enigmatycznie, ale tak właśnie ma być, aby nie odbierać nikomu przyjemności z oglądania.

W dzieciństwie (nie mówcie rodzicom) z żywą atencją przyglądałam się Herculesowi Poirot, który próbuje odnaleźć zabójcę w „Śmierci na Nilu” czy w „Morderstwie w Orient Expressie. Muszę przyznać, że podczas seansu „Na noże” poczułam tą samą dozę ekscytacji i skupienia nad rozwiązaniem zagadek. W tym wypadku każdy element, który choćby na chwilę pojawiał się w kadrze lub kluczowe zdanie, odgrywały w dalszych scenach swoją rolę. Doceniam scenariusz i przemyślane poprowadzenie historii. Jednak największym smaczkiem, niczym wisienką na torcie, jest plejada świetnych aktorów. Wyciągnęli ze swoich postaci esencję i konsekwentnie uwypuklili cechy każdego z bohaterów jak specyficzne akcenty, maniery, postawy czy dziwactwa.

Polecam film. Czeka Was przednia zabawa, a do tego wciągająca łamigłówka.

„Na noże”/”Knives out” reż. Rian Johnson, gł. role: Daniel Craig, Chris Evans, Ana de Armas, Jamie Lee Curtis, Toni Collette

Źródło zdjęć i fotosów: www.filmweb.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *