#10 rad skierowanych do kobiet, które powinny brzmieć zupełnie inaczej

by Dorota Leszczyńska

#10 rad skierowanych do kobiet, które powinny brzmieć zupełnie inaczej

W swoim młodym życiu nasłuchałam się wielu mądrości i złotych rad od bardziej doświadczonych kobiet. Pewne słowa ze względu na swą uniwersalność przekażę kolejnym pokoleniom, ale z dużą częścią z nich po prostu nie mogę się zgodzić. Tkwi w nich niejako wewnętrzna sprzeczność, przez którą rodzi się nieporozumienie co do tego, jak należy się zachowywać i jak naprawdę postępować. Właśnie dlatego niektóre rady skierowane do kobiet potrafią uczynić jeszcze więcej zamętu niż uporządkować czy uprościć im życie. Postanowiłam zmodyfikować te najbardziej popularne, aby oddawały w końcu istotę sprawy i dawały kobietom wartościową wskazówkę.

1. Bądź niedostępna

>>> Bądź otwarta na ludzi, ale ucz się asertywności

Kobietom wydaje się, że uchodząc za niedostępne, nagle zyskują na wartości. Tyle że jest to absolutna bzdura. Wartość zyskuje się, gdy inni żywią do Ciebie szacunek, a ten buduje się poprzez asertywne stawianie granic. Oto chodzi, żeby być otwartych na ludzi, zjednywać sobie ich sympatię, a nie blokować relacje i zamykać się przed nowymi znajomościami. Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie chciał mieć do czynienia z kimś nieprzystępnym otoczonym fosą i drutem kolczastym.

2. Bądź pewna siebie

>>> Czuj się pewna siebie

Idziesz na rozmowę kwalifikacyjną i słyszysz „Bądź pewna siebie!”. Wybierasz się na pierwszą randkę i nagle wszyscy powtarzają, że mężczyźni lubią pewne siebie laski. Pod wpływem presji otoczenia będziesz stwarzać wrażenie jakbyś tą pewność siebie miała. Jednak prawda jest taka, że to jedynie iluzja, która pęka szybko jak bańka mydlana. To co naprawdę musisz to poczuć się pewna siebie. Stanie się tak dopiero wtedy, gdy będziesz stawiała się w niekomfortowych sytuacjach jak najczęściej i próbowała rozwiązywać pojawiające się problemy we własnym zakresie. Dzięki temu w pracy czy w życiu prywatnym będziesz autentyczna i zyskasz długofalowo.

3. Musisz być piękna i młoda

>>> Odkryj swoje piękno i pielęgnuj je mimo upływu lat

Kult ciała i młodości bombarduje nas zewsząd. Ponętne 20-latki jak z fotokopiarki pokazują swoją kobiecość na Instagramie w sensualnych i roznegliżowanych pozach. Oczywiście, że seks był, jest i będzie najłatwiejszym nośnikiem reklamowym, ale to wcale nie oznacza, że kobieta powinna żyć pod dyktatem metryki i narzuconych wzorców piękna. Nadążenie za młodszymi rocznikami poprzez kolejne operacje plastyczne może w konsekwencji przynieść opłakane skutki. Każda z nas jest piękna na swój wyjątkowy sposób, wystarczy zacząć to piękno pielęgnować, a nie upodabniać się na siłę do innych.

4. Podporządkuj się

>>> Pozwól się czasem prowadzić

Podporządkowania się jakoś nigdy specjalnie nie rozumiałam. Czyli co, jako dorosła, dojrzała kobieta, mam na wszystko przytakiwać i nie mieć prawa głosu? Co to, to nie! Przedstawiona postawa nie leży w naturze mojej, ani większości nowoczesnych kobiet, z którymi się przyjaźnię. Aczkolwiek z obawy przez podporządkowaniem pojawia się wśród kobiet kolejna, niepokojąca skrajność a mianowicie absolutna niezależność i dominacja w relacjach. Jak zwykle najlepszy jest złoty środek. Najzwyczajniej w świecie czasem odpuść, przekaż pałeczkę i pozwól komuś innemu zadecydować. W końcu życie nie jest perfekcyjne i nie musisz mieć nad wszystkim kontroli, aby było zwyczajnie dobrze.

5. Twoją rolą jest poświęcić się dla rodziny

>>> Twoja rodzina może być Twoim wsparciem

My kobiety boimy się, że skończymy jak nasze babki i matki – z medalem poświęcenia dla rodziny, bez swego życia i bez zrealizowanych ambicji. Tyle że założenie rodziny i posiadanie dzieci wcale nie musi wyglądać jak sprzed wieku. Współczesna rodzina to uzupełniająca się i wspierająca nawzajem komórka. Związki zbudowane po partnersku hołdują zasadzie równego podziału obowiązków i wychowania. Mówi się, że pracująca kobieta to szczęśliwsza mama, która może nie spędza tyle czasu ze swymi dziećmi, ale pokazuje im swoją postawą, aby były aktywne i szybciej się usamodzielniły.

6. Nie obrażaj się

>>> Komunikuj swoje potrzeby i oczekiwania

Foch jest jak sygnał alarmowy. Może nie do końca wiadomo, który mechanizm się zepsuł, ale przynajmniej wiadomo, że coś nie gra. W momencie, gdy kobieta ucina nawyk obrażania się, aby pokazać, że jest miła i bezkonfliktowa, to wcale nie oznacza, że wszystko jest w porządku. Całe sedno sprowadza się bowiem do tego, że kobieta nie wypracowała innej alternatywy zakomunikowania otoczeniu, że coś jej nie pasuje. Zatem będzie dusiła w sobie negatywne emocje, aż nagle wybuchnie jak elektrownia w Czarnobylu. Choć jest to trudne, naucz się jak komunikować swoje potrzeby i oczekiwania na bieżącą. Jest to dobre dla Ciebie i Twoich relacji z ludźmi.

7. Nie odzywaj się jako pierwsza i nie odpisuj od razu

>>> Bądź aktywna i sprawcza w każdej dziedzinie swego życia

Gry, gierki, małe kłamstewka potrzebne są osobom, które chcą sprawiać określone wrażenie na innych. Poprzez zwlekanie z odpowiedzią pragną utrzymać kogoś w napięciu, a siebie usadowić na pozycji niezwykle rozchwytywanej i zajętej persony. Prawda jednak bardzo szybko wychodzi na jaw (zwłaszcza przy stałej aktywności na FB). Jeżeli naprawdę wciąga Cię praca, spotkania z rodziną czy przyjaciółmi, Twoje hobby i inne zajęcia, to z pewnością nie będziesz się zastanawiała nad tymi pogrywkami. Odpiszesz w najbliższej wolnej chwili, a nie wtedy, gdy wypada. Wyjdziesz z propozycją spotkania, a nie będziesz czekać na czyjś ruch. Ustalisz dogodny dla wszystkich termin, a nie będziesz odwlekać coś w nieskończoność. Dzięki powyższemu wykreślisz przy okazji osoby, które tylko marnują Twój czas, a pozostawisz tych zaangażowanych.

8. Bądź skromna

>>> Znaj swoją wartość

Skromność jest cnotą, która niknie w świecie pełnym chwalenia się na prawo i lewo. Reklamy niemal krzyczą, który produkt jest najlepszy i warty zakupu. Zapewne dlatego skromność utożsamia się bardziej z byciem szarą myszką, która czeka, aż ktoś ją w końcu zauważy. Nawoływania: „Bądź skromna!” ustępują miejsca: „Walcz i wygrywaj, Bitch!”. Takiego zamiennika jednak bym sobie nie życzyła. Dla mnie osobiście skromność to trzeźwe spojrzenie na swoją wartość bez konieczności udowadniania światu tej wartości. Kobieta skromna swoją codzienną postawą pokazuje, że może wiele, a przede wszystkim zdaje sobie z tego sprawę.

9. Obniż wymagania, bo będziesz sama

>>> Dotrzymuj kroku swoim wymaganiom, a nie będziesz sama

Ponoć, aby stać się dobrym psychoanalitykiem, należy przerobić na sobie wszystkie terapie, a dopiero później stosować je na pacjentach. Wydaje się to bardzo logiczne, gdy mówimy o sprawach zawodowych, ale jakoś o tej zasadzie zapominamy w zwykłych relacjach. Prawda jest taka, że zawsze należy zaczynać od siebie, a przede wszystkim na początku wymagać od siebie. Cóż z tego, że marzy Ci się książę w lśniącej zbroi na białym koniu, skoro nie potrafisz się wysłowić, a spod koronki odznacza się Twoja brudna szyja. Będziesz trzymać wysokie standardy względem siebie, to staniesz się atrakcyjna dla ludzi równych sobie.

10. Bierz to, co przyniesie Ci los

>>> Nie gódź się na bylejakość, sięgaj po to, na co zasługujesz

Z tzw. „braku laku” powstało wiele rozczarowań, dzieci i nieszczęśliwych związków. Zgadzam się z tym, że wygodnie jest dostawać coś od tak, jak pizzę z dostawą do domu. Pytanie, czy wszystko, co trafia w nasze ręce powinno być zatrzymane? Nowe zlecenie, romans w pracy, a może sportowe auto. Należy się bowiem zastanowić, czy będzie nam to służyć i wspierać realizację naszych celów. Może się okazać, że trzeba będzie zrobić coś przeciwko swoim zachciankom i wyjść w nieznane, poszukać czegoś trudnego do zdobycia. Może być to znalezienie życiowego partnera, stworzenie własnego biznesu czy zdobycie medalu w zawodach. Nie jest łatwo, ale warto, bo na to właśnie zasługujesz.

***

Zdjęcia i fotosy pochodzą z filmu „Za jakie grzechy”, w którym zagrała Renée Zellweger.

Źródło zdjęć i fotosów: www.filmweb.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *