Z kim przystajesz, takim się stajesz. 10 rzeczy, które mogą zmienić otaczający Cię ludzie

by Dorota Leszczyńska

Z kim przystajesz, takim się stajesz. 10 rzeczy, które mogą zmienić otaczający Cię ludzie

„Z kim przystajesz takim się stajesz” albo „kiedy wejdziesz między wrony musisz krakać jak i one”, a poza tym jeszcze inne, podobne przysłowia, które pokazują, że otoczenie bardzo na nas oddziałuje. Nie jest to mrzonką ani przesadą, gdyż jest udowodnione naukowo, że 5 najbliższych nam osób odgrywa kluczową rolę w naszym rozwoju bądź zmianie. Nasz wpływ na otoczenie sprowadza się do doboru odpowiednich osób i nie dopuszczaniu tych toksycznych, które będą sabotować nasze dążenia i odbierać życiową energię. Rodzina, przyjaciele, partnerzy – oni właśnie nas kształtują, oby tylko w dobrym kierunku. A w jakich obszarach? Poniżej wymieniłam 10 rzeczy, które mogą zmienić otaczający nas ludzie.

1. Wyznawane wartości

Jeżeli wyrosłeś w tradycyjnych wartościach wpojonych przez rodziców, podtrzymywanych przez środowisko czy szkołę, to po latach mieszkania na drugim końcu świata w zupełnie innej kulturze może się okazać, że nie potrafisz już dogadać się z rodziną i dawnymi przyjaciółmi. Przewartościowałeś swoje życie, bo zacząłeś przyjmować za swoje styl bycia innych nacji, co stoi w opozycji do wpojonych podczas wychowania cnót.

2. Stosunek do innych ludzi i budowanie z nimi relacji

Przypuśćmy, że imponuje Ci postawa Twojego kolegi, który jest przebojowy i zawsze zdobywa to, czego chce. Podświadomie zaczynasz się do niego upodabniać, bo również zależy Ci na zwycięstwie. Poza tymi pozytywnymi cechami jak pewność siebie czy bezpośredniość, możesz przejmować również negatywy jak arogancja i brak szacunku wobec ludzi. Zadaj sobie pytanie „Czy właśnie taki chcesz być? Wygrany, choć skonfliktowany i osamotniony.

3. Stosunek do pieniędzy i umiejętność zarządzania nimi

Drżę na widok notorycznie wyrzucanego do kosza jedzenia. Zwracam wtedy sprawcom uwagę, że równie dobre mogliby wyrzucić do kosza prawdziwe banknoty. Podobnie nie rozumiem podążania za drogimi markami zamiast za jakościowymi produktami, których cena jest znacząco niższa, bo nie towarzyszy jej logo błyszczące na kilometr. Ale jeżeli otaczasz się ludźmi, którzy nie potrafią rozsądnie gospodarować budżetem ani inwestować pieniędzy z myślą o przyszłości, to niebawem przejmiesz od nich rozrzutność.

4. Nawyki

Ludzie pragnący odnieść sukces, z rozwiniętą samodyscypliną i wewnętrzną motywacją wypracowują u siebie nawyki, które są często nie do zaakceptowania przez resztę społeczeństwa jak bardzo wczesne wstawanie, przestrzeganie diety, stała aktywność fizyczna, medytowanie itd. Gdy sam pragniesz stać się człowiekiem sukcesu powinieneś otaczać się właśnie zdeterminowanymi i świadomymi ludźmi, bo z biegiem czasu dyscyplinujące zachowanie uznasz za normę. Aczkolwiek równie dobrze możesz przejąć od innych złe nawyki jak regularne picie alkoholu, palenie papierosów czy zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę.

5. Poziom intelektualny

Ludzie mają tendencję do równania do średniej, dlatego jeżeli będziesz otaczać się ludźmi, którzy jako kluczowy cel edukacyjny dnia uznają aktualizację wiadomości o celebrytach i gwiazdach ekranu, to nie dość, że sam zaczniesz poświęcać temu czas, to porzucisz poważna prasówkę, rozwijające książki czy zainteresowanie kulturą wysoką. Mnie od zawsze fascynowali tacy ludzie, i takich też starałam się przyciągać, którzy mieli mi coś do przekazania, od których mogłam się czegoś nauczyć. Oni są mym katalizatorem rozwoju intelektualnego.

6. Poziom dojrzałości

Powiem jedno – nie dorośniesz, jeżeli Twoje otoczenie nie dorosło lub nie dorasta. Gdy Twoi przyjaciele mimo swojej dorosłości, wciąż mieszkają z rodzicami i wydają wszystkie pieniądze na weekendowe rozrywki, nowe ubrania lub inne przyjemności, a najdłuższy związek jaki przeżyli trwał wprawdzie 3 miesiące, ale zakończył się za to z fajerwerkami, to również i Ty nie będziesz czuł/a potrzeby dorastać do poważnych, życiowych decyzji. Masz żonatych kumpli, to zapewne sam będziesz rozglądał się za kimś na stałe. Masz budujące swoją karierę koleżanki, to i Ty będziesz chciała dotrzymać im kroku.

7. Umiejętność doskonalenia się i wyciągania wniosków

W tym punkcie szczególną rolę pełni mentor – osoba, która prowadzi Cię na nowe i nieznane tereny. Uważam, że każdy powinien mieć w swoim otoczeniu nauczyciela, który nie tyle słowami, co przede wszystkim swoją postawą potrafi rozwijać u innych samokrytykę, otwartość na wiedzę i umiejętność radzenia sobie z porażkami. Miałam to szczęście być wychowaną przez prawdziwą mentorkę, a teraz mam szczęście natrafiać na nowych.

8. Stosunek do obowiązków i poczucie odpowiedzialności

Przypuśćmy, że Twoi najbliżsi notorycznie się spóźniają, czegoś zapominają, nie wywiązują się z obietnic. Oczywiście zawsze znajdą się jakieś wymówki, wytłumaczenia, ale nie zmienia to faktu, że nie możesz na nich liczyć. Czyjś brak odpowiedzialności nie jest jedynie incydentem wpływającym na Waszą relację i podkopującym zaufanie, ale szkodzi również Twoim standardom. Zaczniesz coraz mniejszą uwagę przywiązywać do obowiązków, przywołując jako argument zachowanie innych i przyjęte w Twoim otoczeniu normy.

9. Sposób na spędzanie wolnego czasu

Jest grono osób, które zaraziłam pasją degustowania ciekawych potraw i sprawdzania nowych restauracji. Mnie natomiast kilka osób swoim trybem życia przekonało do podróżowania i czerpania z tego przyjemności (za co składam wielkie dzięki). Niestety od Twoich bliskich możesz przejąć również leniwe rozrywki jak oglądanie TV na rozłożonej kanapie z czteropakiem piwa. Reset nieangażujący szarych komórek jest nam również potrzebny, ale nie dzień w dzień.

10. Ambicje lub plany na przyszłość

Często bywa z tymi ambicjami tak, że gdy spotykamy miłość swego życia, to nagle zaczyna zależeć nam na tym, by zaprocentować w oczach drugiej osoby i wyjść poza schemat. Partnerstwo sprzyja temu, by wspólnie się motywować do osiągania swoich celów czy to zawodowych czy prywatnych. Plany również ulegają zmianom. Nagle okazuje się, że zatwardziały singiel z wielkomiejskiej dżungli pragnie założyć rodzinę z czułą i ciepłą kobietą, a w ogródku za domem woli uczyć synka jazdy na rowerze zamiast szusować na motocyklu. Dlatego nigdy nie mów nigdy.

***

Zdjęcia i fotosy pochodzą z serialu „Hannibal”, w którym grał Mads Mikkelsen. 

 

Jedna odpowiedź

  1. Naprawdę podoba mi się twój szablon WordPress zwłaszcza ostylowanie kaskadowych arkuszy styli, skąd go pobrałeś? Z góry dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *