Niebezpieczne oznaki, że stajesz się czyjąś zabawką

by Dorota Leszczyńska

Niebezpieczne oznaki, że stajesz się czyjąś zabawką

Czasem czujesz się oszukany i wykorzystany. Ktoś z Twego otoczenia zamienił się w rolę lalkarza, który zwinnie porusza na scenie swoją marionetką, czyli Tobą. Spektakl ma jedynego słusznego zwycięzce, dlatego też odczuwasz gorycz i żal za to, że zostałeś tak nieludzko potraktowany. Jednak czy to wszystko stałoby się, gdybyś potrafił odpowiednio wyznaczyć granice i nie pozwolił drugiej osobie, by traktowała Cię niepoważnie i nie wyrządziła Ci krzywdy? Dobrze się nad tym zastanów i zwróć uwagę na swoją postawę. O tym, że stajesz się czyjąś zabawką mogą świadczyć charakterystyczne oznaki, o których pokrótce opowiem.

1. Manipuluje Tobą, a Ty wykonujesz wszystkie jej/jego polecenia/zalecenia/zachcianki

Zdaje się, że jesteś łatwym materiałem do obróbki. Przytakujesz, bo nie potrafisz przeciwstawić się sile perswazji, nawet jeżeli od początku czujesz wewnętrzny opór. Kieruje Tobą prawdopodobnie obawa przed stratą czy odrzuceniem, sztucznie napompowane wyrzuty sumienia lub przeświadczenie o słuszności podporządkowania się silniejszej osobie. Przeanalizuj czy przypadkiem nie jesteś wykorzystywany przez kogoś do osiągnięcia jego celów i spełnienia jego potrzeb. W relacjach ważna jest wymiana barterowa, gdyż dzięki temu zachowujemy zdrową równowagę. Gdy wciąż jesteśmy dawcami i nie wymagamy niczego od drugiej osoby, to jej apetyt będzie tylko rósł, bo ta relacja nic tej osoby nie kosztuje.

2. Jesteś na każde jej/jego zawołanie, a Twoja odmowa nawet nie wchodzi w grę

Po pierwsze, musisz wiedzieć czy czegoś chcesz czy nie. Po drugie, musisz nauczyć się to wyrażać, Po trzecie, musisz z konsekwencją trzymać się swojej decyzji. Jeżeli jesteś jak ten liść na wietrze, to nie dziw się, że ktoś Cię może przechwycić, a Ty polecisz za nim bez względu na to, czy masz inne obowiązki lub plany. Jeżeli chcesz by Cię szanowano, to nie daj się stawiać w podbramkowej sytuacji osobie, która narzuca Ci bezwzględną dyspozycyjność. Jeżeli ktoś robi Ci awanturę o to, że nie odpisałeś po 5 minutach, tylko po godzinie, bo byłeś w pracy, to robi to właśnie po to by wymusić na Tobie posłuszeństwo i Cię sobie podporządkować. Twoje życie jest równie wartościowe co innych. Nigdy o tym nie zapominaj.

3. Stale skupia się na sobie, a to co Ty czujesz i uważasz zupełnie nie ma znaczenia

Może tej osobie brakuje empatii, ale bardziej prawdopodobne jest to, że jej na Tobie nie zależy – na Twoich uczuciach, dobru i samopoczuciu. Ktoś kto bez przerwy skupia się na sobie, a Ciebie ma w głębokim poważaniu, po prostu nie uważa Cię za osobę wystarczająco interesującą czy podobną, by inwestować więcej swojej uwagi. Naprawdę nie warto poświęcać swego czasu, uwagi i energii na osobę, która nie przeskoczy dla Ciebie kałuży. Zamiast obwiniać tych z lodowatym sercem za to jacy wobec Ciebie są, skupiaj się na ludziach wychodzących Tobie na przeciw.

4. Próbuje skłócić Cię z innymi ludźmi, zwłaszcza z Twoimi bliskimi, piorąc Twój mózg

Toksyczne relacje w przeważającej części przypadków polegają na tym, że jedna osoba stara się odizolować drugą od innych, aby mieć ją na własność. Jeżeli ktoś zaczyna wynajdywać niestworzone powody do kłótni, insynuować złe intencje Twoich bliskich, a nawet wmawiać Ci, że powinnaś/powinieneś przestać się z nimi spotykać, to znaczy, że nie akceptuje tego kim jesteś i nie szanuje osób, które są dla Ciebie ważne. Takie zachowanie należy niszczyć w zarodku, a najlepiej trzymać się z daleka od osób, które pragną zatruć w ten sposób Twoje życie.

5. Interesuje się Tobą tylko wtedy, gdy czegoś od Ciebie chce

Bez zbędnego idealizowania, interesowność zdarza się wszystkim. Gdy chcemy coś załatwić, to szukamy osoby która nam pomoże. Jednak niebezpiecznym sygnałem jest pojawianie się w naszym życiu osoby, tylko wtedy, gdy ona ma jakąś potrzebę. Zdecydowanie zakrawa to o wykorzystywanie, a przecież nie trzeba wyjaśniać, że nikt nie lubi być traktowany przedmiotowo -jako okazjonalny szofer, kolega od seksu, koleżanka od wypłakiwania się w ramię. Nie pozwól wtłoczyć się w rolę, która wcale Ci nie odpowiada.

6. Gdy nie jesteś mu do niczego potrzebny(a), zupełnie o Tobie zapomina

Po czym poznać, że ktoś Cię naprawdę lubi i zależy mu na Waszej relacji? Po tym, że utrzymuje z Tobą kontakt, rozmawia o wszystkim, co Was interesuje, znajduje czas na spotkanie lub telefon. Nie musi być ku temu żaden powód, poza Tobą i Waszą więzią. Zwróć uwagę na to kto inicjuje kontakt. Jeżeli zawsze jesteś to Ty, a druga osoba ma w zwyczaju Cię zbywać lub nie odpisywać, to pora sobie odpuścić. Zatęskni za Tobą to się odezwie. Nie zatęskni – masz jedną wątpliwą relację z głowy.

***

Zdjęcia i fotosy pochodzą z filmu „Match Point”, w którym zagrali Scarlett Johansson i Jonathan Rhys Meyers.

Źródło zdjęć i fotosów: www.filmweb.pl

 

Jedna odpowiedź

  1. Czarownica pisze:

    Spotkałam niewiarygodnie dużo takich ludzi. Znam gatunek wiecznie nieszczęśliwego marudera, malkontenta, któremu w życiu nie wyszło (a przynajmniej tak twierdzi). Każdy człowiek to potencjalny wróg i pasożyt, który jemu – męczennikowi – chce zaszkodzić. Typ podbudowuje swoje ego tym, że próbujesz go pocieszyć i optymistycznie nastawić do życia. Za pokłady dobroci otrzymujesz brak lojalności, skrajną nieuczciwość – maruda wbija Ci szpilę. Ot, rachunek za poświęcony czas.
    Relacja zostaje zakończona – wpadasz w emocjonalny dołek. Bo ten człowiek – albo kilku ludzi – odebrał Ci tygodnie, miesiące, które mogłaś wykorzystać na wartościowe znajomości. Tak, odsunął Cię od przyjaciół, bo manipulował, przekonywał, że bez Ciebie sobie nie poradzi. Grał na Twoim dobrym sercu i poczuciu winy. Odchodzi, zostawiając miłosiernego Samarytanina z debetem podwójnym: psychicznym i społecznym.
    Skądś to znam…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *