Zawsze będziesz głupcem, tylko trochę mniejszym niż wcześniej

by Dorota Leszczyńska

Zawsze będziesz głupcem, tylko trochę mniejszym niż wcześniej

Zajęło mi klika dni, aby znaleźć odpowiedni tytuł do tego artykułu. Za każdym razem, gdy wchodziłam do edycji tekstu kilkakrotnie majstrowałam w zapisie. W dalszym ciągu nie jestem pewna czy jest on najbardziej trafiony i adekwatny. Założę się, że za rok wymyśliłabym zupełnie nowy, o wiele bardziej błyskotliwy, ale już trudno. Stało się. Gdybym czekała z założonymi rękoma i liczyła na objawienie ze wszech miar idealnego pomysłu, moje kłębiące się przemyślenia i wiedza nigdy nie ujrzałyby światła dziennego. Także pogodziłam się z tym, że w porównaniu z przyszłą mną zawsze będę głupsza, tzn. stale zakładam, że będę mądrzejsza. Jak dotąd (odpukać w drewno) głupota z przeszłości się zmniejsza i niech ta tendencja się utrzymuje.

 

Umberto Eco napisał kiedyś, że „Każdy wielki myśliciel jest głupcem dla innego wielkiego myśliciela.” Absolutnie się z tym zgadzam, bo kwestia mądrości i głupoty zależy od punktu odniesienia. Możemy porównywać się z innymi, pod kątem wiedzy z danej dziedziny, wykorzystania nabytej wiedzy w praktyce czy wielopłaszczyznowego podejścia do rozwiązywania problemów. I wciąż ktoś, gdzieś tam na świecie będzie błyszczał intelektem jaśniej od nas. Zatem jest to nieustanna rywalizacja z wiatrakami, których nawet nie znamy i nie jesteśmy w stanie za tą czołówką mądrości nadążyć. Poza tym zastanów się, w jakim celu 23-letni student Marketingu miałby się mierzyć z 53-letnim laureatem Nagrody Nobla z dziedziny chemii. Naukowiec ma szeroką wiedzę z zakresu swoich badań, o których student nie ma zielonego pojęcia, ale jednocześnie student może bić o głowę naukowca znajomością mechanizmów w social media czy Internecie. Dzieli ich 30 lat różnicy, środowisko, w którym się obracają, jak i dziedzina, z której pogłębiają wiedzę. Każdy jest mądry i głupi na swój sposób.

Porównywanie się z innymi nie ma sensu, dlatego że zawsze znajdzie się ktoś lepszy lub ktoś, kto posiadł wiedzę, z którą nie mieliśmy styczności. I w ten oto sposób zostajesz sam. Nie ma pierwszego, drugiego, ani trzeciego miejsca. Niestety nie ma też pucharu, bo nie ma nikogo, kto mógłby wygraną Tobie wręczyć. Jedyne co możesz zrobić w tej sytuacji, jeżeli chcesz urosnąć pomimo braku podium, to systematycznie podkładać pod stopy kolejne podkłady, które znajdziesz po drodze. A należy pamiętać, że jej ich niezliczona ilość, więc nigdy nie uzbierasz ich wystarczająco dużo, ale z drugiej strony jak już zaczniesz je kolekcjonować to nie będziesz w stanie przestać. Im wyżej będziesz tym Twoje pole widzenia się poszerzy i pojawią się kolejne obszary do zbiorów. Uzmysłowisz sobie kolejny raz, jak wiele jeszcze masz do zrobienia i poznania. To taki nieszczęsny paradoks: im więcej wiedzy nabywasz, tym więcej swej głupoty widzisz.

Tylko proszę Cię nie zapominaj o jednym. Nie zapomnij, że kiedyś zaczynałeś od stąpania po ziemi tak jak wszyscy naokoło. Nie oceniaj i nie kpij z innych, lecz bądź wyrozumiałym nauczycielem dzieląc się swoim dorobkiem, bo wcale nie narodziłeś się z tą wiedzą, jakbyś był wybrańcem. Przecież wciąż jesteś głupkiem, tylko trochę mniejszym niż kiedyś.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *