Życzę Ci ZHP – Zdrowia, Hajsu, Powera

by Dorota Leszczyńska

Życzę Ci ZHP – Zdrowia, Hajsu, Powera

Przyszedł czas na stare formułki wszelkich pomyślności, odgrzewane kotlety życzeń i po stokroć powtarzany przedrostek „naj”. Tak, znowu święta na horyzoncie i coroczna gonitwa w poszukiwaniu oryginalności, która i tak trąci banalnością. Choćbyśmy się starali nie wiem jak bardzo, składanie życzeń to czynność na tyle powtarzalna, że przy piątej wiązance skracamy swoje zawiłe wywody do minimum. W ten sposób moja lista życzeń skróciła się do 3 wyrazów tworzących skrót ZHP, który łatwo jest zapamiętać, aczkolwiek z harcerstwem ma mało wspólnego.

ŻYCZĘ CI ZDROWIA

Nie będę słodziła wieloletniemu palaczowi, klepiąc go po ramieniu, by nowotwór omijał go szerokim łukiem. W takim wypadku to byłoby wielce niesprawiedliwe w stosunku do niepalących, którzy zachorowali. Dlatego życząc komuś zdrowia na myśli mam starania drugiej osoby, aby to zdrowie zachować lub poprawić. Mocno ściskam kciuki za rehabilitację, zmianę diety, zbadanie się, zapisanie się na zajęcia sportowe, podjęcie leczenia lub zmianę trybu życia. Wprawdzie zdarzają się nieuleczalne choroby czy wypadki, ale prawda jest taka, że wiele zależy wtedy od nas i naszej postawy.

ŻYCZĘ CI HAJSU

To takie prozaiczne, może dla niektórych próżne, a nawet materialistyczne. W rzeczywistości za hajsem stoi podwyższenie stopy życiowej, ale nic nie dzieje się za darmo. Okupione będzie to pracą, nie zawsze ciężką i mozolną, co przede wszystkim mądrą oraz podejmowaniem ryzyka. Pamiętaj, że za pieniądze możemy spełniać marzenia – wyjechać na koniec świata, skoczyć ze spadochronrm czy zwyczajnie kupić książkę naszego ulubionego pisarza. Dzięki temu, że zarabiasz możesz uczynić swoje życie i życie swoich najbliższych szczęśliwszym, a nie wyłącznie dostatnim.

ŻYCZĘ CI POWERA

Ludziom bardzo często brakuje sił i motywacji do działania. A gdy nie idą do przodu, tak naprawdę zostają w tyle i jedynie pogarszają swoją sytuację. Dlatego życzę innym, aby odnaleźli w sobie roboczo nazywanego „powera” – wierzyli, że uda im się osiągnąć to, co sobie założyli, przeciwności traktowali jako konieczne etapy, otaczali się osobami, które rozwiną ich skrzydła oraz nie poddawali się, bo z pewnością dadzą radę. Wystarczy, że będą uśmiechnięci, cierpliwi i wytrwali – a efekty przyjdą z czasem.

***

PS. Tak naprawdę nie chodzi o to, co wyrecytujemy, ale o naszą pamięć oraz wsparcie, którego będziemy im udzielać przez cały kolejny rok.

 

Jedna odpowiedź

  1. Duochrome pisze:

    Rewelacyjne życzenia! Czego chcieć więcej? Mając zdrowie, siły i chęci oraz odpowiednią zasobność portfela, jesteśmy w stanie zrealizować 90% naszych marzeń!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *