„Suburbicon” – bo zło kryje się za zasłonami

by Dorota Leszczyńska

„Suburbicon” – bo zło kryje się za zasłonami

Hipokryzja to zachowanie lub sposób myślenia i działania charakteryzujący się niespójnością stosowanych zasad moralnych. Z obłudą mamy do czynienia w enklawie „Suburbicon”, gdzie mieszkańcy pod pozorami idyllicznego świata i górnolotnych wyobrażeń, skrywają najgorszej maści cechy. Piętnuje się to, co obiektywnie nie jest źródłem zła, w ten sposób odwraca się uwagę od dramatów dziejących się tuż za ogrodzeniem. Poznajcie „Suburbicon”.

W filmie wyreżyserowanym przez George’a Clooney’a obok siebie toczą się dwie historie i przez chwilę wydaje nam się, że wiemy, która z nich stanie się tą kluczową. Przez pierwsze 40 minut akcja bardzo powoli się rozwija. Widzimy wyidealizowane miasteczko/osiedle lat 50. o nazwie Suburbicon zamieszkiwane przez białych i prawych Amerykanów, którzy cenią sobie najwyższe zasady moralne i pragną, by ich rodziny żyły w spokoju i ładzie. Zaburzenie tego obrazka następuje z chwilą, gdy do Suburbicon przeprowadza się czarnoskóre małżeństwo z synem. Od razu rodzi to sprzeciw mieszkańców, którzy wszelkimi siłami starają się wypędzić niemile widzianych sąsiadów za granice Suburbicon. W dość chaotyczny sposób ukazuje nam się druga historia – losy rodziny Lodge’ów. W ich domu dochodzi do tragicznej w skutkach napaści, której konsekwencje odczują oni wszyscy.

Film „Suburbicon” to miszmasz gatunkowy. Znajdziemy tutaj satyrę w stylu „Moralności Pani Dulskiej„, dramat kamuflowany przez humorystyczne momenty czy postaci, thriller, który wciąga w wir gry pozorów i oczywiście kryminał zbliżony klimatem do polskiego „Rewersu”. Dzięki temu mieliśmy możliwość obejrzenia na ekranie aktorskiego popisu wymuszającego odnalezienie się w zmiennych warunkach. Stateczny acz bezwzględny w swej roli Matt Damon w towarzystwie z infantylną i nieprzebierającą w środkach Julienne Moore stworzyli świetny duet, choć zachłanność ich bohaterów poprowadziła ich rodzinę w coraz większe tarapaty, to z nieukrywaną przyjemnością patrzyło się na ich kolejne próby rozwiązywania piętrzących się problemów.

Pamiętajcie, że zło potrafi kryć się zwłaszcza za zasłonami, czyli tam, gdzie wzrok nie sięga.

„Suburbicon” reż. George Clooney, gł. role: Matt Damon i Julianne Moore.

Źródło zdjęć i fotosów: www.filmweb.pl 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *