Jak rozpoznać, że ktoś Cię nie słucha?

by Dorota Leszczyńska

Jak rozpoznać, że ktoś Cię nie słucha?

Zdarza się, że ludzie, których spotykamy nie zawsze są zainteresowani tym, co chcemy im przekazać. Czy mowa jest o small talk na ulicy ze znajomym, czy „poważnej” rozmowie z partnerem życiowym, warto jest wiedzieć czy nasze produkowanie się przed drugą osobą przynosi wymierny skutek. Ta wiedza może nas uchronić przed nieprzyjemnościami, przyczynić się do zadbania o lepszą komunikację, uświadomić, że powinniśmy zmienić naszą postawę i sposób wypowiedzi, aby skłonić rozmówcę do skupienia uwagi albo najzwyczajniej w świecie w niektórych przypadkach odpuścić sobie wchodzenie w bliższe relacje z osobą, która nie jest nami i tym co mamy do powiedzenia zupełnie zainteresowana. Oto kilka zachowań, które zasygnalizują nam, że druga osoba nas nie słucha.

Przerywa i zaczyna inny temat

Wyczekuje chwili pauzy, wtrąca swoje zdanie i przechodzi do zupełnie innego tematu, który bardziej przypada tej osobie do gustu. W ten sposób pokazuje swojemu rozmówcy albo, że nie chce tracić czasu i poświęcać go na bezowocne słuchanie albo bardziej jest skoncentrowany na sprawach, które dotyczą jego samego. Przerywanie związane jest również z chęcią przejścia do konkretów i opuszczenia tematów, które nie są priorytetowe bądź wkraczają do świata zbyt osobistego.

Zadaje pytania zamknięte, a nie otwarte

Jeżeli zadaje pytania, na które można odpowiedzieć jednym słowem, to wcale nie chce poznawać naszych wyjaśnień, historii czy usprawiedliwień. Pytania traktuje jako przejaw dobrego wychowania, kurtuazji czy po prostu chęci pozyskania informacji, a nie poznania naszego stanowiska. W ten prosty sposób ucina rozmowę do minimum.

Odpływa myślami

Słowa wychodzą z naszych ust, a ta osoba wygląda i zachowuje się jakby ich w ogóle nie słyszała. Może patrzeć się w dal, okno lub tępo w jeden punkt. Na zadane pytanie, odpowiada słówkiem lub dorozumianym przytaknięciem. Gdy poprosimy, aby powtórzyła to, o czym jej właśnie powiedzieliśmy, zacznie się miotać i wymyślać na poczekaniu.

Nie utrzymuje kontaktu wzrokowego

Wzrok osoby, która nas nie słucha i nie jest zainteresowana tym, co chcemy jej przekazać, będzie przeskakiwał na wszystko, co dzieje się dookoła zamiast skupić się na rozmówcy. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy jest w stanie patrzeć ludziom prosto w oczy, ale notoryczne spuszczanie wzroku z naszej twarzy powinno nam dać do myślenia.

Wierci się i zmienia pozycje

Zdecydowanie tą osobę krępuje zastana sytuacja i bardzo chętnie opuściłaby to miejsce, by nie musieć wysłuchiwać naszych opowieści. Nieustanne wiercenie i zmiana pozycji to naturalny przejaw przygotowywania się do ucieczki oraz wyraz zniecierpliwienia.

Bawi się przedmiotami

Nudzi się, więc znajduje sobie dodatkowe zajęcie, które zajmie na chwilę myśli. Oczywiście istnieją osoby, które mają podzielną uwagę i stale potrzebują bodźców, aby prawidłowo funkcjonować. Niemniej jednak taka osoba nie angażuje w rozmowę 100% siebie.

Nie reaguje empatycznie na słowa

Nie potrafi odnieść się do słów, które wypowiedzieliśmy przed chwilą, zatem jedyne co robi to przytakuje lub używa uniwersalnych formułek. W żadnym razie nie stara się uczestniczyć w rozmowie i wczuwać się w sytuację drugiej strony. W innym wypadku taka osoba starałaby się wykrzesać z siebie więcej uwagi i zaangażowania.

Ma postawę zamkniętą

Postawa zamknięta to nic innego jak krzyżowanie swoich rąk czy nóg. Osoba, która nas nie słucha, nie stara się skierować swojego korpusu w naszą stronę, jakby koncentrowała się wyłącznie na sobie lub słuchaniu kogoś innego albo wykonywaniu pewnych czynności.

***

Zdjęcia i fotosy pochodzą z filmów „Iluzja” oraz „Iluzja 2”, w których zagrali m.in. Jesse Eisenberg i Woody Harrelson.

Źródło zdjęć i fotosów: www.filmweb.pl 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *