Szacunek innych. Jak go sobie wypracować?

by Dorota Leszczyńska

Szacunek innych. Jak go sobie wypracować?

Darzenie drugiej osoby szacunkiem oznacza traktowanie jej z respektem lub uznaniem za to, jakim jest człowiekiem i jaki reprezentuje sobą poziom. Na szacunek innych trzeba pracować niemal każdego dnia, bo równie szybko można go zdobyć, jak i w mgnieniu oka stracić. Powinniśmy zacząć od szacunku do nas samych, aby przejść dalej, czyli do szacunku wobec innych, dlatego też moje dzisiejsze uwagi dotyczą relacji opartych na równorzędności stron. Jeżeli bowiem ktoś ma zaburzone postrzeganie siebie i swojej wartości, to również z trudem odnosić się będzie do innych ludzi. W skrócie – im większy mamy szacunek do siebie, tym większy mamy szacunek do innych, którzy na to zasługują. Szacunek dla każdej grupy społecznej, jak i pojedynczej osoby, może być czymś zupełnie innym, jednak postarałam się przedstawić najbardziej kluczowe elementy jego budowania.

 

Naucz się asertywności

 Asertywność zakłada, że nie zrobimy czegoś wbrew sobie lub krzywdząc prawa innych. Znalezienie złotego środka między uległością a dominacją pozwala utrzymywać partnerskie stosunki z ludźmi. Komunikujemy jasno nasze potrzeby i oczekiwania, ale respektujemy wolę drugiej strony. Postępujemy tak, by w jak najbardziej wyważony i ugodowy sposób dojść do porozumienia. Kluczowe stają się umiejętności wyrażania siebie, stawiania granic, słuchania innych i dochodzenia do kompromisu.

Nie pozwól sobą manipulować

Ludzie nie szanują tych, którzy nie szanują samych siebie. Jeżeli szanujemy swoje zasady, czas, prawa i potrzeby, to nie pozwolimy, by ktoś za sprawą mechanizmów manipulacyjnych wpływał na nasze wybory wbrew naszej woli. Okazywanie niezależności decyzyjnej stawia nas na miejscu osób, które wiedzą czego chcą i potrafią samodzielnie pokierować swoim życiem.

Pokazuj pewność siebie

Wyprostowaną postawą, otwartymi gestami, pewnym głosem i zdecydowanymi ruchami komunikujemy, że czujemy się nieskrępowani sytuacją i pewni siebie. Startujemy z pozycji równorzędnej jednostki, która nie jest zamknięta w sobie.  Ani się nie wywyższamy ani nie izolujemy, czym zjednujemy sobie przychylność otoczenia. W końcu szanujemy ludzi, którzy śmiało kroczą przez życie i są otwarci na świat.

Okazuj szacunek wobec innych

Jeżeli ktoś nie szanuje innych, to nie powinien się dziwić, że inni nie darzą go szacunkiem. Niby takie proste, a w praktyce okazuje się, że bardzo wielu ludzi wymaga czegoś od innych zupełnie nie zważając na swoje postępowanie. Poniżający przełożony, wścibska sąsiadka czy szpiegujący rodzic traktujący innych z pogardą lub protekcjonalnie, nie mają co liczyć na szacunek, dopóki nie zmienią swojego zachowania i zaczną tworzyć zdrowe relacje.

Pamiętaj o dobrych manierach i życzliwości

Jak większość z nas nie lubię chamstwa, gburowatej postawy, roszczeniowego zachowania, braku kultury osobistej i nieznajomości podstaw ogłady towarzyskiej. Trudno jest kogoś szanować, kto wykazuje lekceważenie wobec przyjętych w danej społeczności norm, np. odsłaniając ubiorem zbyt wiele ciała w świątyni, wpychając się do pomieszczenia zanim jeszcze inni wyszli. Okazywanie życzliwości wobec innych buduje szacunek i dobre relacje.

Nie tkwij w toksycznych relacjach

Trwanie w toksycznych relacjach to przejaw braku szacunku do samego siebie. Takie relacje rujnują nasze życie osobiste i zawodowe, poprzez zachwianie naszego poczucia własnej wartości. Jeżeli zatem pragniemy, by inni nas szanowali musimy trzymać się z dala od osób, które zaniżają naszą samoocenę, bo będziemy się czuli gorsi od innych. A skoro postrzegamy się za ofiarę, to zostajemy ofiarami, którymi reszta pomiata.

Wzbudzaj zaufanie i bądź godny zaufania

Ludzie nie darzą szacunkiem osób dwulicowych, plotkujących na temat innych czy nie dotrzymujących obietnic. Musimy być zatem otwarci, szczerzy, prawdomówni i wiarygodni, aby to zaufanie wzbudzać. Inni nie mogą poczuć, że zwierzając się nam zostaną oszukani, wykorzystani bądź wyśmiani za plecami. Szacunek jest nierozerwalnie związany z zaufaniem.

Bądź szczery i nie bój się wyrażać tego, jaki jesteś

Zakrywanie się za maską osoby, jaką się w rzeczywistości nie jest, stwarza dystans i poczucie zagrożenia u innych osób. Najbardziej szanujemy zwłaszcza tych, którzy nie boją się wyrażać czasem nawet szalonych wizji i poglądów, ani nie czują potrzeby ukrywania przed światem, tego jacy są naprawdę. Prawda o człowieku broni się sama i nie wymaga wyjaśnień, dlatego albo kogoś kupujemy albo nie.

Naucz się opanowywać negatywne emocje

Kto będzie szanował rozhisteryzowanego czy wulgarnego człowieka? Oczywiście było to pytanie retoryczne. Spokój, opanowanie i pogoda ducha przyciągają do nas ludzi, którzy łakną dojrzałego podejścia do rzeczywistości. Będą szanować nas za nasze umiejętności radzenia sobie z emocjami i zdroworozsądkowego rozwiązywania zaistniałych problemów.

Nie bazuj na pustych słowach

Słowa niepoparte czytani pokazują innym, że nie można na nas liczyć. Ludzie przestają nam wierzyć i dopatrują się kłamstwa w każdej naszej wypowiedzi. Z czasem zaczynają nas lekceważyć i przestają brać poważnie to, co im obiecujemy lub wpajamy. Szacunek bowiem nie rodzi się z pięknych słów, choćby układały się one w długi, poetycki wiersz.

Pozwól przemawiać faktom

Możemy opowiadać czego to byśmy nie zrobili, ileż to mieliśmy propozycji, jakie to mamy świetlane plany na przyszłość, ale nic tak o nas nie powie, jak nasze faktyczne osiągnięcia i to, co udało się nam zrobić do tej pory. Faktom i liczbom nie da się zaprzeczyć. To te małe i duże sukcesy rodzą szacunek, a nie dobre chęci.

Otwarcie komunikuj swoje potrzeby i odczucia

Problemy w komunikacji to istna bolączka, która popsuła już niejedną relację. To od nich zaczyna się ciąg pretensji i utrata szacunku do drugiej osoby. Jeżeli przedstawiamy jasno swój punkt widzenia i bez skrępowania uzewnętrzniamy skrywane odczucia związane z zaistniałą sytuacją, to w ten sposób przybliżamy druga osobę do poznania naszej postawy, intencji czy potrzeb. To się po prostu nazywa dojrzałość.

Nie porównuj, lecz krytykuj konstruktywnie

Krytyka to wyrażanie naszej negatywnej opinii na temat danej osoby lub jej zachowania. Porównywanie innych względem siebie-ideału polaryzuje i odbiera chęć bliższych kontaktów. Dopiero konstruktywna krytyka, o ile zostaje prawidłowo przyjęta przez drugą osobę, może zbudować głębszą więź. Szanujemy bowiem naszych mentorów i nauczycieli, którzy pokazują nam tą właściwą ścieżkę, a nie po prostu wytykają nasze błędy, aby nas poniżyć.

***

Zdjęcia i fotosy pochodzą z serialu „Castle”, w którym zagrali Nathan Fillion i Stana Katic. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *