Po czym poznać toksycznego człowieka? 8 typowych zachowań

by Dorota Leszczyńska

Po czym poznać toksycznego człowieka? 8 typowych zachowań

Toksyczny (dla nas) człowiek może tkwić w naszym szefie, współpracowniku, partnerze, członku rodziny, czy innej bliskiej osobie z naszego otoczenia. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że pojawienie się w naszym życiu osób toksycznych ma fatalny wpływ na naszą psychikę, samopoczucie, a nawet zdrowie. Niektórzy takie osoby nazywają wampirami energetycznymi, które metaforycznie żerują na cudzej krwi, by w ten sposób istnieć i rosnąć w siłę. Warto uzmysłowić sobie, kto z najbliższego otoczenia sabotuje nas od środka i czyni taką relację najzwyczajniej w świecie chorą. Przedstawiam 8 typowych zachowań drugiej osoby, na które szczególnie należy zwrócić uwagę. Mam nadzieję, że świadomość, iż jest ona toksycznym człowiekiem doprowadzi Was do podjęcia względem niej pewnych kroków m.in. odseparowania czy przeciwstawienia. Ale to już temat na osobny artykuł. Najpierw musimy zdiagnozować toksycznego człowieka.

TYPOWE ZACHOWANIA TOKSYCZNEGO CZŁOWIEKA 

Manipuluje

Używa szeregu narzędzi, które mają doprowadzić do wywarcia wpływu na decyzje drugiej osoby. Nie cofnie się przed kłamstwem, wzbudzaniem współczucia czy litości. Dąży do tego, by uzyskać władzę, a jego plany zostały zrealizowane. Doprowadza do sytuacji, że targają nami negatywne emocje, które tłumimy w środku i nie umiemy ich uzewnętrznić. Wpadnięcie w sidła toksycznego manipulatora sprawia, że czujemy się źle sami ze sobą, bo robimy coś wbrew sobie i swoim przekonaniom.

Osądza lub ignoruje innych

Niebywale często odnosi się do poczynań innych. To oczywiste, że chce znaleźć jakikolwiek obszar, w którym poczuje się lepszy. Będzie notorycznie wytykał błędy, wady, potknięcia oraz krytykował, aby uzyskać przewagę. Nie jest to w żaden sposób konstruktywne podejście, gdyż nie wiąże się ze zmotywowaniem ani zasugerowaniem rozwiązania, aby pomóc drugiej osobie wyjść z dołka lecz utrzymywać ją tam jak najdłużej. Sam za to zaskarbia sobie miano ideału, osoby niezłomnej i wszechwiedzącej. Kontakt z toksycznym powoduje, że zaczynamy czuć zagrożenie z jego strony oraz przeświadczenie, że nie sprostamy jego wygórowanym oczekiwaniom. Nasze samopoczucie drastycznie się obniża, a nasze poczucie wartości zaczyna się chybotać od nadmiaru przytyków.

Karmi się czyimś brakiem pewności siebie

Dowiaduje się o czułych punktach, kompleksach i tajemnicach, aby móc je później z premedytacją wykorzystać wyśmiewając lub krytykując drugą osobę. Toksycznemu nie możemy zaufać, bo on niszczy nasze poczucie wartości. Każde wytknięcie ma za zadanie obniżyć naszą pewność siebie. Najlepiej czuje się właśnie wtedy, gdy widzi, że tracimy grunt pod nogami i nie potrafimy pokierować swoim życiem jak do tej pory. Toksyczni po prostu boją się silnych osób, dlatego próbują za wszelką cenę ich osłabić lub utrzymywać w stanie osłabienia.

Chce być najlepszy

W jego świecie nie liczy się zespół i granie do jednej bramki, lecz indywidualna wygrana. Konkuruje o miano najlepszego, który zawsze ma te dobre pomysły, wie jak mądrze postępować, jakich wyborów dokonywać, a nawet jak myśleć. Zabija innowacyjność, nieszablonowość i oryginalność innych, bo nie wpisuje się ona w jego wizję. Toksyczny nie pomoże bezinteresownie, bo z tyłu głowy ma myśl o tym, aby samemu wyjść na tym jak najkorzystniej. Wyścig szczurów wziął sobie nazbyt poważnie.

Potrzebuje publiczności

Porównywanie się z innymi czy szukanie ofiary jest bez sensu, gdy toksyczny nie ma odpowiedniego audytorium. Potrzebuje publiki, która skupi na nim swoją uwagę – będzie mu przytakiwać, oklaskiwać, chwalić i robić to, czego chce. Toksyczny ma niskie poczucie własnej wartości, więc stara się w grupie urosnąć i wdaje się w teatralny spektakl zakładając maskę osoby, za którą chce być uchodzony. Stajemy się jego maluczkimi słuchaczami mającymi zaspokoić jego potrzebę bycia w centrum uwagi.

Sprowadza innych do parteru

Inni nie mogą mieć marzeń, ambitnych celów i ciekawych planów na przyszłość. Toksyczny z zazdrości, że innym może wieść się lepiej, będzie studził zapał, odbierał nadzieję, umniejszał dokonania i marudził. Przez to próbuje ściągnąć innych do swego poziomu, aby poczuli się tak bardzo źle jak on się czuje w obecnej chwili. W żadnym razie nie będzie nas szczerze motywował do działania, bo w jego interesie nie leży, aby nam wiodło się lepiej.

Odwraca kota ogonem

Każdy atak skierowany w swoim kierunku dusi w zarodku. Znajduje takie argumenty, które doprowadzić mają do pokazania niewdzięczności ze strony drugiej osoby. Przypomni o pomocy przy załatwieniu jakiejś sprawy, o pożyczce czy o zakupie drugiego prezentu. Stajemy się wewnętrznie zmuszeni do utrzymania kontaktu, który nas niszczy. Postawa toksycznego aktywuje u nas mechanizm wdzięczności i odwzajemnienia, tyle że dobre uczynki z przeszłości w żaden sposób nie zrekompensują ustawicznego poniżania i psucia relacji przez toksycznego człowieka.

Wpędza w poczucie winy

Dąży do tego, aby jego potrzeby były spełniane, natomiast, gdy sytuacja się odwraca, wpędza w poczucie winy z powodu ponoć wygórowanych potrzeb drugiej osoby. Po rozmowie czujemy, że wymagamy zbyt wiele, ale gdy przeanalizujemy sytuację, wychodzi na jaw, że toksyczny odbiera nam prawo do zaspokajania słusznych potrzeb. Nie szanuje nas jako ludzi mających swoje uczucia, punkt widzenia i emocje. Sam wymaga za to wielkiego oddania, a przy niewystarczającym sprostaniu oczekiwaniom, robi wyrzuty.

***

Zdjęcia i fotosy pochodzą z filmu „American Hustle”, w którym zagrali Christian Bale, Bradley Cooper, Amy Adams i Jennifer Lawrence.

Źródło zdjęć i fotosów: www.filmweb.pl .

 

2 komentarze

  1. robertmajor pisze:

    Czy to opsi Donalda Trumpa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *