Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

by Dorota Leszczyńska

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

Wybierałam się do Muzeum Historii Żydów Polskich już od dawna i tak oto w weekend majowy nadarzyła się ku temu okazja. Otwarcie stałej wystawy pokazującej 1000 lat z dziejów Żydów żyjących na obszarze Polin („Polska” w języku hebrajskim) odbyło się tutaj w październiku 2014 r. i do dzisiaj w muzeum pojawia się ogrom zwiedzających z kraju i całego świata. Inicjatywa utworzenia Muzeum Historii Żydów Polskich narodziła się w Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny. Muzeum jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową. Gmach muzeum znajdujący się w Śródmieściu Warszawy, wzniesiony w latach 2009–2013 według projektu zespołu fińskich architektów kierowanego przez Rainera Mahlamäkiego, otrzymał I nagrodę w rozstrzygniętym w 2005 międzynarodowym konkursie architektonicznym, czemu w ogóle się nie dziwię, bo zarówno z zewnątrz jak i w środku robi niebywałe wrażenie.

Wystała stała zajmuje dwie połączone ze sobą kondygnacje podziemne gmachu muzeum. Na zwiedzających czeka interaktywna ekspozycja składająca się z ośmiu tematycznych galerii, prezentująca chronologicznie tysiąc lat historii polskich Żydów na tle najważniejszych wydarzeń z historii Polski:

1. Las

2. Pierwsze spotkania (lata 960–1500)

3. Paradisus Iudaeorum (pol. Raj dla Żydów, 1569–1648)

4. Miasteczko (1648–1772) 

5. Wyzwania nowoczesności (1772–1914)

6. Na żydowskiej ulicy (1918–1939)

7. Zagłada (1939–1945)

8. Powojnie (od 1944)

Koncepcja wystawy oparta jest na autentycznych cytatach osób żyjących w danym określenie, na materiałach archiwalnych pokazanych w syntetycznych i nowoczesny sposób, tak, aby jednostronną narracją nie sugerować gotowych odpowiedzi zwiedzającym. To zapiski, kroniki, księgi, periodyki, dokumenty mają przekazywać obraz wydarzeń. Należy zatem przygotować się na dłuższy spacer po obiekcie, w których fragmenty tekstów znajdują swoje miejsce na ścianach, makietach, rolkach, projektorach, ekranach, w szufladach czy w komiksach.

Bilety na wystawę stałą i czasową można kupić przez internet – koszt 24 zł + 6 zł, a więcej informacji na temat cennika znajdziecie tutaj. Na miejscu czekają przewodnicy i audioprzewodniki. W muzeum jest bistro, a także punkt malucha.

Warto poświęcić chwilę na zwiedzenie nowoczesnego Muzeum Historii Żydów Polskich.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *