10 powodów, dla których prawnik powinien zdecydować się na specjalizację podatkową

by Dorota Leszczyńska

10 powodów, dla których prawnik powinien zdecydować się na specjalizację podatkową

Studenci prawa, jak i młodzi prawnicy, często znajdują się na rozdrożu, nie wiedząc tak naprawdę czym chcieliby się zająć w przyszłości. Należy bowiem zwrócić uwagę na to, że studia prawnicze dają ogrom możliwości i przez to trudno znaleźć tą właściwą drogę, która dałaby satysfakcję zawodową. Zapewne jestem nieobiektywna namawiając do specjalizacji, którą sama się zajmuję, i krążąc w środowisku zarówno teoretyków jak i praktyków prawa podatkowego. Jednak z drugiej strony, kto jak nie ja może pokazać zalety „swojej” gałęzi prawa. Może zachęcę kogoś do wypróbowania swoich sił w doradztwie podatkowym czy dziale podatkowym.

1. NIEUSTANNE ZAPOTRZEBOWANIE NA PRACOWNIKÓW

Nie jest mrzonką stwierdzenie, że praca w doradztwie podatkowym czeka na prawników. Musza oni się po nią schylić jak po przysłowiowe pieniądze leżące na ulicy. Specjalizacja na studiach, praktyki, szkolenia, konferencje, staże, udział w konkursach – to są pierwsze kroki w branży podatkowej, które warto poczynić, zwłaszcza, że rynek jest bogaty w oferty kierowane do studentów i absolwentów prawa. Po kilku latach doświadczenia w branży doradczej możliwości zawodowe jeszcze bardziej wzrastają.

2. BRAK NUDY

Ciągłe zmiany przepisów, regulacji i interpretacji prawa podatkowego powodują, że trzeba nadążyć za tymi zmianami, aby być na bieżąco. Tempo, nieustanna nauka i różnorodność problemów, z którymi styka się prawnik, sprawiają, że praca wcale nie jest nudna. Można nazwać to korporacyjnym challengowaniem od świtu do nocy albo stawianiem czoła ciągłym wyzwaniom. Jeżeli, ktoś pragnie od pracy czegoś więcej niż powtarzalnego kopiuj-wklej od 8 do 16, to ta branża nie pozwala, by stanąć w miejscu. W innym wypadku po porostu wypada się z obiegu.

3. KORZYSTANIE Z WIEDZY PRAWNICZEJ W SZERSZYM ZNACZENIU

Praca w doradztwie podatkowym nie oznacza, że prawnik porusza się jedynie w obrębie prawa podatkowego, ale korzysta w dużej mierze z innych dziedzin prawa. Musi zdawać sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje podatkowe przynosi dokonanie określonej czynności prawnej. Jest to istotne przy optymalizacji podatkowej czy sporządzaniu opinii, gdy prawnik podchodzi do rozwiązania problemu klienta nie zawężając się jedynie do przepisów podatkowych. Korzysta zatem z wiedzy z zakresu prawa cywilnego, handlowego, międzynarodowego, gospodarczego, administracyjnego czy nawet karnego.

4. KREATYWNE I ANALITYCZNE PODCHODZENIE DO SPRAWY

Zapewne większość osób na myśl o prawie podatkowym wyobraża sobie żmudne, samotne ślęczenie w Exelu i ustawach podatkowych. Jakoś nie wpada nikomu postronnemu do głowy, że znalezienie optymalnego modelu podatkowego dla klienta to wynik pracy często całego zespołu, ich burzy mózgów i nieszablonowych pomysłów, by odpowiednio wykorzystać luki prawne i obowiązujące w prawie furtki. Kreatywność poparta dogłębną analizą tematu jest cenną zdolnością, która rzeczywiście się przydaje.

5. SZANSE NA ROZWÓJ I KARIERĘ

Nie tylko wielka czwórka (Delloitte, EY, KPMG, PwC) dedykuje ambitne ścieżki kariery w swoich działach podatkowych. Na szansę rozwoju można trafić w innych firmach doradczych i konsultingowych oraz w dużych kancelariach prawnych. Jeżeli chodzi o rynek warszawski można powołać za przykłady chociażby: MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, Rödl & Partner – Roedl, Majchrowicz-Bączyk, Crido Taxand, Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy – Grupa ISP, TPA Horwath Sztuba Kaczmarek , Grant Thornton Frąckowiak, Baker & McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy, Dentons Europe Oleszczuk, Taxpoint, Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa, FL Tax – Paweł Fałkowski, Kamil Lewandowski Doradcy Podatkowi, Domański Zakrzewski Palinka, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów,  DLA Piper Wiater i naprawdę wiele innych.

6. PROJEKTY NA WIELKĄ SKALĘ

Przysłowiowy Kowalski raczej nie będzie korzystał z usług świadczonych przez firmy doradcze, gdyż przy rozwiązaniu jego problemów podatkowych wystarczającą wiedzę posiadają księgowi. Klienci zgłaszający się do firm doradczych to podmioty, dysponujące odpowiednimi środkami, stąd też ich sprawy związane są z obrotem dużymi sumami pieniędzy. Ponadto zgłoszenie się dużego klienta do zewnętrznej firmy doradczej albo spowodowane jest tym, że dział prawny klienta umywa ręce i chce wyprowadzić ryzyko poza firmę albo już sobie z problemem nie poradził. W obu przypadkach mamy do czynienia z trudnymi, wysoce odpowiedzialnymi, ale i interesujących projektami. Pięknie jest brać udział w czymś wielkim.

7. KONTAKT Z BIZNESEM

Tam, gdzie gra toczy się o duże pieniądze, tam konsekwencje podatkowe odgrywają niemałe znaczenie. To głównie świat biznesu obraca obok instytucji publicznych największymi sumami, stąd też doradztwo idzie ręka w rękę z biznesem. Nie zawsze będzie tak, że prawnik będzie miała bezpośredni kontakt z klientami, ale rozwiązując sprawy podatkowe zaznajomi się z tym środowiskiem i będzie miał okazję prześledzić transakcje oraz strategie różnych firm.

8. PIENIĄDZE

Nie oszukujmy się, w głównej mierze pracujemy po to, by zarabiać pieniądze. Specjalizowanie się w prawie podatkowym i osiąganie na tym polu sukcesów daje korzyści materialne. Przeskakiwanie przez kolejne szczeble zawodowe, zdobywanie uprawnień i rozwiązywanie coraz bardziej ambitnych spraw wręcz musi mieć przełożenie na większy zasób naszego portfela. Jednak, jak to generalnie bywa, nic nie przychodzi od tak, ale szansa na bardzo dobre zarobki w świecie podatkowym jest ogromna.

9. BRANŻA NIE ZNIKNIE

Po raz setny przytoczę stare powiedzenie, że pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki. Istnieją zawody, które po prostu są potrzebne zawsze, a do nich zaliczyłabym właśnie doradcę czy konsultanta podatkowego. Choć pewne podatki pojawiają się, a inne znikają, nie ma co się martwić, że wybór specjalizacji podatkowej to rozwiązanie czasowe. Odnoszę wrażenie, że branża za nic nie będzie się kurczyć, lecz iść w odwrotnym kierunku – wzrostu.

10. WYBÓR WŁASNEJ WIZJI KARIERY

Prawo podatkowe to jednak bardzo pojemny worek, w którym znajdują się przeróżne, mniejsze specjalności: podatki dochodowe, VAT, podatek akcyzowy, podatki i opłaty lokalne oraz inne. Prawnik może przyjąć, że chce podchodzić „holistycznie” do prawa podatkowego lub skupić się na jego wycinku. Konsekwencją tej decyzji jest późniejsze rozwijanie swojej kariery bądź w określonym dziale wielkiej korporacji zajmującej się stricte doradztwem bądź dziele podatkowym jakiejś firmy.

***

Studia prawnicze nie zawsze muszą prowadzić do aplikacji radcowskiej czy adwokackiej. Jest wiele dróg rozwoju, w tym zajęcie się doradztwem podatkowym, ale należy wziąć pod uwagę kilka czynników takich jak: zainteresowanie daną branżą, osobiste predyspozycje, chęć do pracy, plany na przyszłość, aspiracje zawodowe i wewnętrzną motywację. Życzę powodzenia w podjęciu tego właściwego, samodzielnego i satysfakcjonującego wyboru.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *