10 zasad manipulatora. Uważaj!

by Dorota Leszczyńska

10 zasad manipulatora. Uważaj!

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w naszym otoczeniu kręci się manipulator. Ba, z iloma manipulatorami przychodzi się kobietom czy mężczyznom wiązać tworząc toksyczne związki. Żeby ostrzec i zapobiec temu zjawisku, ujawniam skrzętnie skrywany dekalog rasowego manipulatora. Dzięki znajomości zasad jakimi kieruje się ten przebiegły człowiek, uda Wam się nie wpaść w jego sidła.

DEKALOG MANIPULATORA 

– 10 ZASAD, DZIĘKI KTÓRYM MANIPULUJE SIĘ LUDŹMI 

Kłam!

Opowiada historyjki i tworzy całe tło wydarzeń, które nie miały miejsca, aby zwrócić na siebie uwagę otoczenia bądź coś na tym ugrać. Wykręca się od obowiązków, wymyślając po drodze ważne spotkania, pomoc znajomemu w wielkiej potrzebie czy chorobę. Mówi o tym z pasją i zaangażowaniem w głosie, jednak, gdy zapytasz go później jak minęło spotkanie albo co to za znajomy, manipulator odpowiada zdawkowo i wymijająco: „Było w porządku. Tego kolegi to nie znasz, stare dzieje.”. Czasem zdarza się go przyłapać na tym, że to co wcześniej mówił nie pokrywa się z późniejszymi „zeznaniami”. Manipulator kłamie nawet w najdrobniejszych sprawach, co powinno zapalić u nas w głowie czerwoną lampkę, bo to oznacza, że nie potrafi być naturalnie szczery i wzbudzać zaufania.

Odpowiadaj pytaniem na pytanie i nie mów za bardzo o sobie!

Manipulator lubi koncentrować się na innych, a zwłaszcza na ich przewinieniach. Jeżeli ktoś próbuje naruszyć jego strefę serią pytań, on od razu przechodzi do kontrataku. W ten sposób wykręca się od odpowiedzi i przerzuca skupienie na drugą osobę. Na pytanie, co robił w weekend, zarzuca Cię pytaniami: „Po co Ci ta wiedza?” albo wręcz oskarżeniami „Na pewno gorzej się bawiłem niż Ty z przyjaciółeczkami w klubie”. Poprzez ten zabieg wzbudza w rozmówcy poczucie winy za swoją natarczywość i niczym nieuzasadnione współczucie. Manipulator pragnie w ten sposób się oczyścić, zwłaszcza, że ma sporo do ukrycia.

Mów na około, nigdy wprost!

Widać, że coś mu doskwiera, ale nie powie jasno dlaczego jest mu smutno czy czuje złość. Unika odpowiedzi na pytanie „Co się stało?”, a im bardziej się wykręca, tym mocniej oddziałuje na zatroskanych jego samopoczuciem bliskich. Chcą mu pomóc, ale nie wiedzą w czym tkwi problem, więc starają się sprostać jego oczekiwaniom i uszczęśliwić. Manipulator oczekuje wręcz, że otoczenie powinno się domyślić, o co chodzi, a skoro najbliżsi mu ludzie tego nie potrafią, to znaczy, że z premedytacją go krzywdzą i są egoistami.

Skłócaj ze sobą ludzi!

Manipulator bez przerwy jątrzy i podżega do konfliktów. W cztery oczy mówi coś zupełnie innego niż w towarzystwie. Na osobności mówi o swoich subiektywnych odczuciach względem osób trzecich, aby w ten sposób doprowadzić do rozszerzenia się krzywdzących plotek. Oczywiście wśród ludzi zachowuje się nienagannie jakby wszystkich uważał za najlepszych przyjaciół, dlatego nikt nie podejrzewa go o złe zamiary. Manipulator skłóca ludzi w białych rękawiczkach i w ten oto sposób osiąga swój cel, sam pozostając niewinnym jak łza.

Dołuj innych!

Manipulator bez przerwy porównuje siebie i swoich bliskich do innych. Pokazuje, że innym jest lepiej i to wielce niesprawiedliwe, że on ani jego rozmówca nie mogą się pochwalić tymi osiągnięciami. Manipulator wzbudza w ludziach poczucie niedosytu, zazdrości i zawiści. Dzięki temu jest w stanie pokazać, że gra w jednej drużynie z uciemiężonymi przez los. Poprzez dołowanie innych obniża ich poczucie własnej wartości. Tak właśnie przyciąga do siebie słabych ludzi, z którymi może robić, co mu się żywnie podoba.

Komplementuj!

Manipulator nie tylko dołuje, ale dla zachowania równowagi również komplementuje. Mówi to, czego chce usłyszeć dana osoba właśnie w tym momencie, aby zatrzeć ślad poprzednich przykrości. Podkreśla, że: „Jesteś moim całym światem!”, „Co ja bym bez Ciebie zrobił?”, „Jesteś wyjątkowy!”. Zna słabości drugiej osoby i dzięki temu skrzętnie wykorzystuje informacje, aby zaspokajać jego bieżące potrzeby do bycia uznanym, podziwianym i kochanym. Jest to jednak przykrywka, która nie ma nic wspólnego ze spontanicznym odruchem, bo komplement ma po prostu za zadanie odwrócić uwagę.

Nie pozwalaj odejść!

Manipulator lubi grać na czyiś uczuciach. Jeżeli druga osoba ma już dość jego ciągłych gierek i postanawia odciąć kontakt, manipulator wręcz paranoicznie pragnie temu zapobiec. Zarzuca drugą osobę serią wiadomości o tym, że mu smutno, martwi się o nią i zastanawia się co złego się stało. I to jest kolejna zagrywka manipulatora, który pokazuje swoją zatroskaną twarz, a tak naprawdę obawia się porzucenia. W końcu nie ma twórcy bez tworzywa. Dlatego stosuje szantaż emocjonalny i stawia się na miejscu ofiary.

Obwiniaj innych!

Manipulator chyba przez całe swoje życie był niewinny jak owieczka. W szkole mu dokuczali, rodzice go nie rozumieli, na studiach zawsze trafiał na wrednych egzaminatorów, w pracy go wykorzystują, a druga połówka jest trudna w pożyciu. Nigdy nie znajduje w sobie choćby ułamka winy i nie dochodzi do niego, że te niesprawiedliwości pojawiły się, bo donosił na kolegów, bo pyskował, bo się nie uczył, bo spóźniał się z wykonaniem zadań, bo jest marudny i ma trudny charakter. Ale manipulator zawsze znajdzie jakąś wymówkę, a podczas jakiejkolwiek sprzeczki chce wmówić innym, że to inni zachowują się niestosownie wobec niego.

Bądź lepszy!

Nie umie gratulować innym jak należy. Jego słowa bardziej przypominają przytaknięcie w stylu „jak na Twoje warunki i niską ambicję to całkiem ok”, a wymuszony uśmiech pobłażliwości zamienia się w posępną minę zawistnika. Manipulator zawsze będzie się czuł lepszy od Ciebie, nawet jeżeli będzie piastował niższe stanowisko. Jeżeli nie uda mu się wygrać czy uzyskać awansu i tak powie, że zawody były ukartowane albo akurat tego dnia był w gorszej formie. W końcu jest wybitnym człowiekiem o wielu umiejętnościach, tylko ludzie go nie doceniają, a on przecież nie będzie zachowywał się nieetycznie, sugerując w ten sposób, że ponoć źle postępują inni z jego otoczenia.

Nie dotrzymuj obietnic!

Manipulator obiecuje na prawo i lewo, że załatwi Ci pracę, pomoże w przeprowadzce, podleje kwiatki, gdy wyjedziesz. Co do czego okazuje się, że w jego firmie nagle robią redukcję zatrudnienia, nie może pomóc, bo dostał ataku migreny, a o kwiatkach zupełnie zapomniał, bo ma istny Sajgon w życiu. Manipulator, aby pokazać jak bardzo jest szlachetny czy troskliwy, rzuca niezobowiązujące pomysły o wyjeździe na wakacje czy weekendzie w pensjonacie. Jednak do realizacji pomysłu nie dochodzi, a szkoda. Manipulator po prostu bazuje na słowach, a nie swoich czynach.

***

Mam nadzieję, że dzięki pokazaniu tych technik manipulacji, ustrzeżecie się przed zgubnym wpływem manipulatorów. Wśród takich osób trudno czuć się swobodnie, a już na pewno w pełni szczęśliwie, bo manipulatorzy bez naszej wiedzy karmią się nami od środka jak pasożyty. Czujemy się źle sami ze sobą i zupełnie nie rozumiemy dlaczego. Manipulatorzy zabierają nam część nas, by zaspokoić swoje potrzeby. Wykonujemy bezwiednie ich pragnienia, tak jakbyśmy byli pociągani za niewidzialne sznurki. Nie dajmy się im zatem owijać wokół palca!

Zdjęcia i fotosy pochodzą z filmu „Żona na niby”/”Just Go with It” z Jennifer Aniston i Adamem Sandlerem.

Źródło zdjęć i fotosów: www.filmweb.pl

 

10 komentarzy

 1. Vinternet pisze:

  Majątek niektórych przekracza wartość do której potrafią liczyć. Myślą o zemście zamiast umysł Ćwiczyć…

 2. www.xmc.pl pisze:

  Sztuka zycia – to cieszyc sie malym szczesciem.

 3. Najlepszym przyjacielem jest ten, ktlry nie pytajac o powld twego smutku, potrafi sprawic, ze znlw wraca radosc. sw. Jan Bosco & Shidoshi TM

 4. Japonia News pisze:

  Zycie przesycone jest abstrakcja i mozemy cos z niego zrozumiec jedynie dzieki intuicji. – David Lynch

 5. Czlowiek nie moze zyc, nie wiedzac, po co zyje” – Gustaw Herling-Grudziński

 6. Zwykle, zanim zycie wreczy nam swoje najwspanialsze prezenty, owija je starannie w najwieksze przeciwnosci losu… – Richard Paul Evans

 7. Jaki jest sens zycia? To zalezy od tego, jakie zycie masz na mysli. – Colleen Hoover

 8. Finanse pisze:

  Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie i subsbskrybuje kanał RSS. Pozdrowienia 🙂

 9. News Portal pisze:

  Fantastyczny tekst Brawo! szczególnie spodobała mi się szata graficzna twojego bloga 🙂 zapraszam do siebie…

 10. Polish Portal pisze:

  Brawo! tak trzymać. Widaż, ze dbasz o merytoryczne wpisy na Twoim blogu są ciekawe i b. wartościowe, Dzieki i zapraszam do siebie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *