Surrealistyczne powody, by być pewnym siebie

by Dorota Leszczyńska

Surrealistyczne powody, by być pewnym siebie

konferencyjnie Toruń

Absolutnie nie zakładam, że kogokolwiek można przekonać do tego, by stał się pewnym siebie człowiekiem, dlatego nazwałam dzisiejsze powody surrealistycznymi. Tym jednak sposobem przedstawiam krótkie wyjaśnienie fenomenu osób pewnych siebie i pokazuje, ile poczucie własnej wartości przynosi korzyści. Stąd też apel, by starać się pracować nad sobą i by nie przekreślać z góry osób przebojowych. W końcu od pewności siebie do próżności jeszcze daleka droga.

Powody, dla których warto być pewnym siebie:

 1. Ludzie czują przed Tobą respekt.

Jesteś świadomy swojego zachowania, nie czaisz się, wyrażasz swoje zdanie otwarcie i nie pokazujesz grama wątpliwości. Inni uważają Cię za osobę, która zna swoje cele w życiu i dlatego wiedzą, że trudno jest Tobą w jakikolwiek sposób pokierować. Po prostu liczą się z Twoim opinią.

 1. Odgrywasz rolę pana i władcy świata, a na pewno swego życia.

Życie stoi przed Tobą otworem i nie ma takiej rzeczy, której nie mógłbyś osiągnąć. Twoja głowa otwarta jest na realizację pomysłów, bardziej przybierających formę zadań, niż nierealnych marzeń. Pewność siebie to klucz otwierający Cię na nowe możliwości.

 1. Otrzymujesz od życia to, co chcesz, bo gdy wyrzucają Cię drzwiami, wchodzisz oknem.

Jesteś tak bardzo przesiąknięty poczuciem własnej wartości i swoich umiejętnościach, że jesteś w stanie zrobić wszystko, aby udowodnić to światu. Nie bardzo obchodzi Cię opinia innych w tej sprawie, bo nakierowany jesteś na sukces i swoją satysfakcję, niż na opinię słabej konkurencji.

 1. Rozkręcasz i zabawiasz towarzystwo.

Na imprezie to Ty stajesz się wodzirejem. Każda zabawa z Twoim udziałem staje się tą wyjątkową, dlatego dużo ludzi do Ciebie lgnie. Zagadujesz, schlebiasz, rozśmieszasz i zabawiasz anegdotami. Z dużą dozą prawdopodobieństwa nie zapamiętasz imion połowy nowo poznanych osób, aczkolwiek każdy będzie na długo pamiętał Twoje.

 1. Rozwijasz umiejętności interpersonalne oraz powiększasz listę kontaktów.

Bez najmniejszych oporów zagadujesz ekspedientkę, kolesia z kolejki w urzędzie, sąsiadów w windzie czy przechodniów na ulicy. Nie potrzebujesz do rozmowy klimatu klubu, litrów alkoholu i towarzystwa przyjaciół, bo swobodnie podchodzisz do kontaktów z obcymi ludźmi. A jak wiadomo, takie kontakty mogą się przydać w najmniej oczekiwanym momencie.

 1. Odważnie działasz, zamiast się zastanawiać.

Nieśmiałość powoduje, że trudno jest się przemóc i zrobić ten pierwszy krok z obawy przed klęską. Pewność siebie sprawia, że nie zakładasz negatywnego scenariusza. Po prostu próbujesz i nie zastanawiasz się, czy swoim zachowaniem wyjdziesz przed szereg. Lepiej coś zrobić, niż później trwać w zawieszeniu, choć szansa już dawno przepadła.

 1. Jeżeli ktoś Cię nie znienawidzi, to z pewnością pokocha.

Ludzi pewnych siebie można albo znienawidzić albo pokochać. Całe szczęście, że do Ciebie nikt nie podchodzi z obojętnością, co byłoby sytuacją najgorszą z możliwych. Lepiej mieć grono osób, które Cię omija i grupę, osób, dla których jesteś niepowtarzalny, niż rzeszę nic nieznaczących znajomych.

 1. Nie ma takiego problemu, którego nie potrafiłbyś rozwiązać.

Do problemów w życiu podchodzisz jak do wyzwań stawianych przez słabeuszy. Bez tego świat byłby zbyt monotonny, a Ty nie miałbyś jakiegoś absorbującego zajęcia. Szybkie i bezbolesne rozwiązywanie problemów wchodzi Ci w krew, więc gdy Twoja droga jest usłana różami, stajesz się Supermenem i zaczynasz pomagać innym. W końcu każdy bohater był pewny siebie.

 1. Poznajesz i umawiasz się z partnerem 11/10.

W pary łączą się wcale nie przeciwieństwa lecz ludzie do siebie podobni. Jeżeli zatem czujesz, że możesz przenosić góry, będziesz przyciągał i będziesz zainteresowany równie przebojowymi osobami. Poza tym pewność siebie to magnes w relacjach matrymonialnych, który musi iść razem z innymi cechami dotyczącymi wyglądu i osobowości.

 1. Zwracasz na siebie uwagę, więc z pewnością będziesz zapamiętany.

Nie ma szans byś prześlizgnąć się przez życie w sposób niezauważony. W zasadzie ciągle jesteś na świeczniku, ale przecież bardzo sobie to cenisz. Lubisz wybijać się z szarego tłumu i stajesz się zdecydowanym liderem równie ambitnego peletonu. Pewność siebie nie przeszkadza Ci jednak w poszanowaniu innych osób, które są w Twoim otoczeniu.

 1. Więcej zarabiasz, bo znasz swoją wartość.

Masz odwagę pójść do szefa i porozmawiać o podwyżce, która Ci się należy. W rozmowie z klientem stawkę za swoje usługi ustawiasz na wysokości, odpowiadającej jakości Twoich świadczeń. Znasz dokładnie swoją wartość, dlatego nie dajesz się wykorzystywać w pracy.

 1. Potrafisz negocjować z innymi, przedstawiać i przekonywać do swoich argumentów.

Zupełnie nie wiesz czym jest obawa przed przeciwnikiem, bo traktujesz siebie na równi z nim. Jasno komunikujesz swoje opinie, a nawet potrafisz przekonać innych do ich poparcia. Nigdy nie ucinasz rozmowy dla świętego spokoju, a rację przyznajesz wtedy, gdy jesteś do niej absolutnie przekonany. Właśnie za to ludzie Cię szanują.

 1. Odgradzasz się od przeszłości, bo liczy się tylko tu i teraz.

W przeszłości spotykały Cię niepowodzenia, chwile zwątpienia i brak wiary w świetlaną przyszłość. Jednak ta sama przeszłość Cię ukształtowała i doprowadziła do tego, że stałeś się takim, a nie innym człowiekiem. Jesteś obecnie pewny swego i tylko to się liczy. Teraz możesz realizować to, na co w życiu byś sobie nie pozwolił wcześniej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *