Kontakt z przyjaciółmi i znajomymi

by Dorota Leszczyńska

Kontakt z przyjaciółmi i znajomymi

DSC07213

Więzi z ludźmi mnie zaskakują, czasem negatywnie, ale przeważnie pozytywnie. Przyjaźnie powstają, odnawiają się i znikają w najmniej oczekiwanym momencie. Można z kimś nie rozmawiać miesiącami, nawet latami, a ludzie zachowują się tak, jakby nic między nimi się nie zmieniło, tylko przybyło informacji do zaktualizowania. Może to kwestia tego, na kogo w życiu trafiliśmy.

Ostatnio zmagałam się z ogromnym poczuciem winy związanym z tym, że tak wiele rzeczy mnie pochłaniało w związku z wyjazdami, nadchodzącymi terminami, problemami zdrowotnymi i planami, które sobie układałam. Straciły na tym ogromnie moje znajomości, których nie pielęgnowałam na co dzień. Na szczęście czas nieco zwolnił i można odnowić coś, co od niemal zawsze było wartością.

Wydaje mi się, że każdy ma swoje wąskie grono przyjaciół albo przynajmniej rodziny, z którym spotyka się regularnie, aby wspólnie spędzić wolny czas. Najbliżsi wiedzą, co u nas się dzieje, pomagają w razie potrzeby, doradzają, plotkują, śmieją się i kłócą. Istne kalendarium sytuacji z życia. Jednak na swojej drodze pojawiają się jeszcze inni ludzie. Stają się dla nas ważni z pewnych powodów. Wiążemy z nimi niepowtarzalne wspomnienia, rozpamiętywane przez kolejne lata z rozrzewnieniem. Choć sporadycznie udaje mam się z nimi umówić na kawę, imprezę czy wieczorne pogaduchy, są w dalszym ciągu naszymi przyjaciółmi. Może zmienić się wiele, może upłynąć wiele czasu, ale nigdy nie zdoła się poddać w wątpliwość faktu, że właśnie tych dwoje ludzi jest w stanie szczerze i bez skrępowania wyjawić najgłębiej skrywane myśli. Wtedy zmieniająca się rzeczywistość przestaje odgrywać jakiekolwiek znaczenie, bo przecież między nimi nic się nie zmieniło.

Nikt do nikogo nie ma żalu. To dalej trwa, tylko w zawieszeniu. Nikt od nikogo niczego nie oczekuje. Dlatego pojawia się pozytywne zaskoczenie – jedyna emocja, która utwierdza w przekonaniu, że nic nie jest stracone.

Wystarczy się odezwać, napisać wiadomość, zadzwonić. Czy to ważne kto pierwszy to zrobi? Więc zrób to Ty i odnów kontakt, z kimś kto był dla Ciebie ważny. Zapewne jest nadal.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *