Natura ludzka – propozycje filmowe

by Dorota Leszczyńska

Natura ludzka – propozycje filmowe

wszystkogra

Ludzie potrafią ranić, przerażać i niszczyć spokój innych. Interakcja z nimi przeradza się w ciąg nieodwracalnych zdarzeń. Twórcy tych filmów wciągają widzów w psychologiczną podróż po zakamarkach naszych obaw, oczekiwań i psychoz.

Antichrist1antichrist

„Antichrist”/”Antychryst” reż. L. von Trier, role gł.: Ch. Gainsbourg, W. Dafoe

Intro filmu, bo tak należy o tym mówić, zdecydowanie jest w stylu Larsa von Trier’a. Upojenie wiąże się z tragedią, a to wszystko z nostalgiczną muzyką w tle. Wydawać by się mogło, że film ma ukazywać etapy niezwykłej terapii po stracie dziecka przeprowadzonej na rozbitej matce przez jej męża – psychologa. Widz musi się liczyć  z tym, że podczas błahego pobytu w domku w górach może wydarzyć się wszystko co najgorsze, a pogrążona w bólu kobieta zacznie sama ten ból zadawać.

Dziecko-RosemaryDziecko-Rosemary2

„Rosemary’s Baby”/”Dziecko Rosemary” reż. R. Polański, role gł.: M. Farrow, J. Cassavetes

Klasyczny film psychologiczny z lat 60. ukazuje narastającą psychozę u młodej mężatki. Jej podejrzenia i teorie są nielogiczne dla przeciętenego śmiertelnika. Jednak jako widzowie utożsamiamy się z jej przeżyciami, wierzymy jej. W sąsiadach i ludziach z jej otoczenia widzimy przedstawicieli czarnej magii, którzy osaczają Rosemary. Przerażenie narasta w miarę rozwoju ciąży. Ale czy dziecko, które się narodzi, to czyżby nie jest wytwór jej i naszej wyobraźni?

zona_astronauty3zona_astronauty

„The Astronaut’s Wife”/”Żona astronauty” reż. R. Ravich, role gł.: Ch. Theron, J. Depp

Cudowny związek dwojga pasujących do siebie ludzi. Po powrocie Kochanego z misji, jednak coś się zmienia. Troska i opiekuńczość kierowana do ciężarnej żony zdecydowanie nie powinna być piętnowana, jednak jest w tym zachowaniu jakaś beznamiętność. Depp ze swoim pustym wzrokiem umiejętnie oddał obojętność emocjonalną wobec głównej bohaterki. Widz pozna rozwiązanie tej zagadki, a finał może zaskoczyć.

wszystkogra1wszystkogra2

„Match Point”/”Wszystko gra” reż. W. Allen, role gł.: S. Johansson, J.R. Meyers, E. Mortimer

Ponoć ludźmi kierują trzy żądze: władzy, pieniądza i seksu. Szczególnie ta trzecia żądza przyspożyć mogła głównemu bohaterowi nie lada kłopotów. Jako niezamożny, były tenisista zachłysnął się bogatym życiem dzięki małżeństwu z uroczą dziedziczką. Jednak przy tym wielkim szczęściu zapragnął ekscytującego romansu ze zmysłową Nolą, która z czasem uprzykrza mu życie i staje się niewygodna. W tej sytuacji próbuje zamknąć jej usta, na zawsze. Nie wiedzieć czemu, trzymamy za niego kciuki.

Źródło zdjęć i fotosów: www.filmweb.com

 

Jedna odpowiedź

  1. XMC.pl pisze:

    Dzięki za ten wpis jest ciekawy i inspirujący. Tylko nie zasypiaj gruszek w popiele czekam na więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *