Oddanie… siebie – polskie propozycje filmowe

by Dorota Leszczyńska

Oddanie… siebie – polskie propozycje filmowe

różyczka

Zaprzedając ciało, sprzedaje się część siebie. Uzyskane z tego tytułu korzyści nie wynagradzaja upokorzeń, zniszczonych relacji i nadszarpniętej psychiki. Twórcy proponowanych przeze mnie filmów pytają zatem widzów: czy warto?

różyczka2różyczka1

„Różyczka” reż. J. Kidawa-Błoński, gł. role: M. Boczarska, A. Seweryn, R. Więckiewicz

Miłosny trójkąt – ona kocha jego, więc na jego zlecenie, rozkochuje z sukcesem w sobie innego. Pojawienie się u boku starszego pisarza młodej i atrakcyjnej kobiety miało służyć jedynie inwigilacji. Z czasem miłość do ubeka, która popchnęła do kontrolowanego romansu, wygasa na rzecz fascynacji oczytanym i elokwentnym mężczyzną. Igranie na cudzych uczuciach i emocjach, może przybrać nieoczekiwany obrót. W końcu jesteśmy ludzmi…

sponsoring3sponsoring4

„Sponsoring” reż. M. Szumowska, gł. role: J. Binoche, J. Kulig, A. Demoustier

Piękne mieszkanie, ubrania, makijaż, a do tego możliwość studiowania bez zamartwiania się o czesne – żyć nie umierać. Jednak poza cudownie spędzonymi chwilami z opuszczonymi i łaknącymi bliskości mężczyznami, bohaterki doświadczają z ich strony poniżenia, bólu i całkowitego podporzątkowania.  Nie jest wcale powiedziane, że życie kobiet z „normalnych” domów wygląda lepiej.

galeriankigalerianki2

„Galerianki” reż. K. Rosłaniec, gł. role: A. Karczmarczyk, D. Krasowska, D. Gwit

Nastolatkowie, odkrywając swą seksualność, starają się zaistnieć w grupie. Galeriankom wydaje się, że, oferując swoje wdzięki i „usługi”, robią świetny interes. U widza otrzymane kwoty i prezenty wzbudzają jedynie politowanie. Naiwność młodego pokolenia zaprowadza wcale nie na wyżyny lecz na niziny społeczne. Wszystko to, co pierwsze, zamiast z miłości, zrobione jest dla korzyści materialnych – jakie po smutne.

Źródło zdjęć i fotosów: www.filmweb.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *