Co z tym ciałem? – polskie propozycje filmowe

by Dorota Leszczyńska

Co z tym ciałem? – polskie propozycje filmowe

rewers1

Śmierć – następuje na skutek przypadku, w wyniku celowego działania czy zbiegu okoliczności. Widzów najbardziej interesuje to, kto zabił, z jakich pobudek i co zrobiono z ciałem. Morderstwo fascynuje, gdyż każe nam postawić się na miejscu detektywa, a częściej samego zabójcy.

rewers2rewers4

„Rewers” reż. B. Lankosz, gł. role: A. Buzek, M. Dorociński, K. Janda, A. Polony

Groteskowa i zarazem inteligentna historia niemiłosna, która prowadzi do zlikwidowania partyjnego adoratora. Moneta staje się kością niezgody i powodem dla którego młoda dziewczyna może zostać wydana socjalistycznym władzom. Zdawać by się mogło, że najbliższa jej osoba nie może  być tak bezwzględnym kapusiem. Dziewczyna nie ma wyboru i musi go zabić. W zatuszowaniu zdarzenia pomagają jej matką z babką. Czarna komedia w czystej postaci.

dom zły2DomZly

„Dom zły” reż. W. Smarzowski, gł. role: A. Jakubik, M. Dziędziel, K. Preis, B. Topa

Polskość podniesiona do potęgi, w jej negatywnej postaci. W patologicznym domu, środowisku, kraju zatęchłego PRL-u i pijaństwa rozgrywa się cała akcja. Dzięki retrosfekcji, dowiadujemy się o tragicznej zbrodni, ale całe śledztwo milicji odkrywa przed widzem, czarniejszą opowieść o szerszym wydźwięku. Film ten nie opowiada wyłącznie o prywatnch porachunkach, których finałem są makabryczne czyny, ale o najgorszych ludzkich cechach w najbardziej ponurych czasach od lat 70 do stanu wojennego.

bwpbwp1

„Brunet wieczorową porą” reż. S. Bareja, gł. role: K. Kowalewski, W. Pokora, R. Pietruski

Zbrodnia doskonała to taka, która nigdy nie pozwoli wykryć zabójcy albo skieruje wszystkie podejrzenia oraz dowody na inną osobę. Z tego drugiego założenia wyszedł jegomość chcący wrobić w zabójstwo Bogu ducha winnego człowieka. W tym celu wzbudza w nim przekonanie, że przypadkiem kogoś zabije. Pamiętajmy, że film wyreżyserował Bareja, dlatego należy spodziewać się nutki humoru w tej pozornie mrocznej historii.

Źródło zdjęć i fotosów: www.filmweb.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *