Kryminał do poduszki: „Burza słoneczna”

by Dorota Leszczyńska

Kryminał do poduszki: „Burza słoneczna”

DSC04031

Warto zainteresować się „Burzą słoneczną” nie tyle z powodu pojawienia się książki w zestawieniu Oprah’y Winfrey „Kryminały, które każda myśląca kobieta powinna przeczytać”, ale dlatego że lektura książki wciąga czytelnika w świat wielowymiarowy i pełen tajemnic.

Pierwsza książka Asy Larsson z całej serii kryminałów, których główną bohaterką jest Rebeka Martinsson, opowiada o zamordowaniu fanatyka religijnego. Ciało w świątyniu zboru Źródła Mocy znajduje siostra zamordowanego. W sprawę wyjaśnienia zbrodni angażuje się miejscowa Pani Komisarz oraz prawniczka specjaizująca się w prawie podatkowym, przyjeżdżająca do rodzinnego miasteczka ze Sztokholmu. Poszlaki wskazują na kilka możliwych motywów: mord rytualny, prywatne niesnaski, rodzinne porachunki czy walka o władzę w ruchu religijnym.

Morderstwo staje się pretekstem do zaprezentowania damskiego studium psychologicznego. Postaci kobiet pokazane są w różnych konfiguracjach – ich sytuacja i pozycja, oddziałują na sposób myślenia oraz postępowania. Można odnieść wrażenie, że bardzo się różnią, jednak łączy je niedosyt.

Nasz niedosyt informacji rekompensujemy sobie z każdą kolejną stroną książki.  Skandynawski kryminał łączy w jedno światy nazwajem sobie sprzeczne tzn. rozum i wiarę, jednak rozwiązanie zagadki przestępstwa ma wymiar jak najbardziej ludzki.

Przeczytajcie:

„Burza słoneczna” Asa Larsson

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *