Jak spędzić weekend w Białymstoku?

by Dorota Leszczyńska

Jak spędzić weekend w Białymstoku?

WP_001414

Szukacie rozrywki przebywając w Białymstoku? Jeśli tak. poniższe propozycje mogą zapełnić Wasz weekendowy terminarz. Wbrew pozorom, w Białymstoku jest co robić, obejrzeć czy posłuchać.

Koncert

W piątek w sali na ul. Podleśnej pod batutą maestro Massimiliano Caldi zaprezentuje się  orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej. W programie znajdą się: „Wariacje na temat Krzesimira Dębskiego”, koncert na puzon i orkiestrę (Henri Tomasi) oraz  II Symfonia C-dur op. 61 ( Robert Schumann).

***

Muzyka Stanisława Moniuszki zagości w sobotę w Pałacu Branickich w ramach XII Moniuszkowskiego Festiwalu Podlasia. Wystąpią m.in.: Marta Wróblewska, Maciej Bogumił Nerkowski, Rafał Sulima, Bartłomiej Łochnicki, Przemysław Kummer, a na fortepianie zagra Monika Bierć. Wstęp jest wolny.

***

Dżem, sobota, 19.00, Filharmonia Podlaska – czy trzeba więcej? Dodam tylko, że okazją do zagrania akustycznego koncertu stało się 35-lecie zespołu.

***

Promowanie nowej płyty Transkapeli „Neon fields” nastąpi w sobotę w Teatrze Dramatycznym w ramach bezpłatnego koncertu. Zapoznanie się z nowoczesną odmianą folku rozpocznie się o 21.30.

***

Ania Rusowicz w Zmianie Klimatu w najbliższą niedzielę – to się nie zdarza na co dzień. Bigbitowe dźwięki z płyt: „Mój Big-Bit” i „Genesis” zabrzmią w klubie o 20.00.

***

Przez trzy dni – od piątku do niedzieli – będzie trwał Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej Bardauskaja Vosień, którego artyści ostatniego dnia zaprezentują się w sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Jeżeli ktoś przepada za tą muzyką albo jest jej ciekaw, to dodam, że wstęp jest wolny.

Poezja

W niedzielę o 16.00 odbędzie się prezentacja tomiku poetyckiego „Nie-spełnione marzenia” autorstwa Jerzego Koszewskiego – białostockiego prawnika i ekonomisty. Wstęp jest wolny, a wieczór poprowadzi Jolanta Szczygieł-Rogowska.

Wernisaż

W piątek warto odwiedzić wystawę w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego „Nikifor i jego Krynica”, która prezentuje zarówno prace samego Nikifora jak i fotografie z okresu, w którym przyszło mu żyć. Start o 18.00.

Kabaret i Stand-up

Paranienormalni  z okazji swoich 10 urodzin postanowili zrobić prezent swojej publiczności, dlatego wystąpią ze specjalnym programem w sobotę o 19.00 w Operze na ul. Odeskiej. W programie masa wspomnień, anegdot i przerysowanych postaci stworzonych przez kabaret.

***

Antoni Syrek-Dąbrowski i Sebastian Rejent wystąpią w niedzielę o godz. 20.00 w  Hary Motorcycle Pub. Stand-up Polska w swym reprezentatywnym składzie unaoczni absurdy życia w ostry i bezkompromisowy sposób.

Teatr

Premiera spektaklu „Guguły”  przewidziana na sobotę (godz. 18.00), zainteresuje widzów pragnących ujrzeć podlaską wieś ze wszystkimi jej blaskami i cieniami. Wstęp jest na podstawie bezpłatnych wejściówek, gdyż spektakl powstał w ramach projektu „Przypisy teatralne: Oskar Kolberg 2014”.

Kino

W piątek 24 października wchodzi do kin „Furia” czyli film wojenny przypominający nieco naszych „Czterech pancernych” (ale w bardziej dramatycznej wersji). W jednej z głównych ról wystąpił Brad Pitt.

***

„Zbliżenie” w reżyserii Magdaleny Piekorz również w piątek doczeka się swojej premiery. Jest to dramat matki i dorosłej córki, która próbuje ułożyć sobie życie na własny rachunek.

***

Jak ktoś gustuje w horrorach, to niech się wybierze na „Diabelską planszę Quija” w reżyserii Stiles’a White’a. Seanse spirytystyczne świetnie pasują do posępnych, jesiennych wieczorów – nieprawdaż?

Klub

Huczne obchodzenie 18 urodzin klubu „Metro rozpoczyna się już dziś, ale potrwa do soboty. W piątek na imprezie „Resident Evil” królować będzie techno, natomiast w sobotę pojawią się goście z Polski, którzy na przestrzeli lat rozkręcali wieczory w klubie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *