Cydr dla laików

by Dorota Leszczyńska

Cydr dla laików

cydr3

Niegdysiejszy jabłecznik podbija smakiem nasze polskie podniebienia. W ramach protestu, patriotyzmu bądź mody cydr pojawia się coraz częściej na naszych stołach i w ofertach lokali gastronomicznych. Wiemy, że powstaje z jabłek, ale co można więcej powiedzieć na temat naszego napitku?

a23

W XVI-wiecznej Polsce pradawny jabłecznik był bardzo popularny, ale stopniowo zostawał wypierany przez mocniejsze trunki jak miód piwny oraz powszedniejące piwo. Słodkie, ale zarazem kwaśne odmiany polskich jabłek stały się zbyt szlachetne by je w taki sposób przerabiać. Inaczej sytuacja układała się na zachodzie Europy (Wielka Brytania, Francja, Hiszpania), gdzie do dnia dzisiejszego cydr jest powszechnie pijany. Nieustający rozwój produkcji w tamtych krajach związany był z samym surowcem – cierpkimi jabłkami, które niekoniecznie nadawały się do konsumpcji. Wydaje się, że dzięki zazdrości, obraliśmy słuszną drogę ku polskiej tradycji tworzenia idealnego napoju na letnie dni.

/Warto zasygnalizować, że mianem cydru określa się czasem napoje alkoholowe również z innych niż jabłka owoców, jak gruszki i śliwki./

cydr1

Produkcja cydru opiera się na fermentacji soku jabłkowego lub jego koncentratu bez udziału cukru. Dodając cukier, uzyskalibyśmy wino jabłkowe, które miałoby 8-18% alkoholu, podczas gdy cydr zawiera 0d 2 do 7% alkoholu. Fermentacja zachodzi w towarzystwie drożdży oraz pożywki. W domowych warunkach cały proces potrwa około 2 tygodnie, oczywiście jeżeli zapewnimy zaczynowi odpowiednią temperaturę w granicach 20-24 stopni C.

Cydr może być klarowny jak i mętny. W 100 ml cydru znajduje się od 36 do 42 kcal – czyli jest stosunkowo lekkim alkoholem. Rozróżniamy 3 rodzaje cydru:

zwykły

ci2

musującysparkling cider

cydr

gazowany – z dwutlenkiem węgla

ci1

Cydr jest napojem młodości, bo dzięki zawartym przeciwutleniaczom, łapie wolne rodniki odpowiadające za starzenie. Dodatkowo zawiera flawonoidy, fenole i antocyjany, ale przede wszystkim potas, który poprawia regenerację mięśni. Najlepszej jakości surowiec oraz użycie całych jabłek wraz ze skórką czynią ten napój alkoholowy jednym z wartościowszych wyborów na piątkowy wieczór z przyjaciółmi.

ci4

Cydr najlepiej jest podawać z lodem i cytryną, albo przynajmniej mocno schłodzony. Świetnie gasi pragnienie i działa orzeźwiająco na organizm. Występując w roli piany (powstałej w syfonie), idealnie dopełni smak naleśników z owocami i miętą.

Pijmy cydr z polskich jabłek! Zapewniam, że  z cudownych polskich jabłek  powstaje równie bajeczny napój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *