Nowoczesna przestrzeń publiczna w Białymstoku

by Dorota Leszczyńska

Nowoczesna przestrzeń publiczna w Białymstoku

b1

Białystok jest zielony i pełen kwiatów, ale to również rozwijające się miasto. Nowoczesność pojawia się tuż obok wspomnień z czasów świetności miasta i nieopodal budynków socrealizmu.

b3

Beton, szkło i nowoczesne rozwiązania architektoniczne urzeczywistnione chociażby w budynku Opery. Złośliwcy twierdzą, że akustyka pozostawia wiele do życzenia, ale może warto samemu się przekonać.

b8b7

Biblioteka Politechniki również zasługuje na uwagę, gdyż w swojej bryle ma wkomponowany charakterystyczny motyw wycinanki. Przypomina mi naszą wystawę Expo 2010 w Szanghaju.

b6

Nieco starsza Biblioteka Uniwersytecka, bardziej wkomponowuje się w otaczające budownictwo centrum miasta. W środku nie ustępuje jednak młodszym budynkom.

b13b15

Nie wiem czy jestem na bieżąco z informacjami, ale jak dotąd Sąd Rejonowy w Białymstoku był (jest) najnowocześniejszym sądem w kraju. Pełna synchronizacja danych, zaawansowana elektronika, nowoczesne sale rozpraw w tym ta do rozpoznawania spraw dotyczących przestępstw grup zorganizowanych. Poprzedni budynek sądu nie umywa się do wielkości obecnego gmachu.

b12

WSA w Białymstoku zimą jest bardziej widoczny z zewnątrz niż w okresie pełni rozkwitu ulicy Sienkiewicza.  Po wejściu do środka należy przyznać, że warunki pracy sędziów są komfortowe.

b21

Stadion w Białymstoku – jednym zdaniem nie da się opowiedzieć przez jakie meandry przechodziła inwestycja. Ale stoi!

b20

W Białymstoku, ze względu na wiele inwestycji drogowych, powstały wiadukty i zjazdy wręcz na skalę masową. Ten most należy do moich ulubionych, bo przywołuje mi wspomnienia Wrocławia (tylko w takiej mniejszej formie).

b18b16b17

Odpowiednie wykorzystanie pieniędzy i przeprowadzenie ogromnych przedsięwzięć, spowodowało, że obecnie mamy najnowocześniejsze drogi oraz najmniejszy odsetek wymagających remontu dróg w kraju. Nie raz podczas stania w korkach rzucaliśmy wiązankami, ale z perspektywy czasu widać, że było warto.

b19

Przy nowych obwodnicach i zmodernizowanych drogach powstały kolejne ścieżki rowerowe. Pozwala to na dostanie się w prawie każdy zakątek Białegostoku na własnym siodełku lub dzięki BIKER-owi (miejskiemu rowerowi).

b10

Zakończę akcentem humorystycznym. Najbardziej wyczekiwaną inwestycją w Białymstoku okazało być się przejście podziemne pod skrzyżowaniem alei Piłsudskiego i Sienkiewicza. Trzeba przyznać, że architekci i budowlańcy wykonali całkiem nieźle to zadanie, ale nie o estetykę czy potrzeby pieszych tu chodzi. Mieszkańcy i przyjezdni nie mogli się doczekać dnia, w którym będzie można przejechać przez główne skrzyżowanie w Białymstoku.

W rankingu The Guardian najlepszych europejskich miast do zamieszkania, Białystok zajął wysokie miejsce i wyprzedził Paryż czy Wiedeń.

Zapraszam do Białegostoku! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *